Biała Podlaska atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Białej Podlaskiej

Spis treści

Biała Podlaska to miejscowość należąca kiedyś do Radziwiłłów, dlatego była nazywana Białą Radziwiłłowską. Jest położona w województwie lubelskim. Uzyskała prawa miejskie w XV w. Słynie z okazałego zespołu zamkowego pochodzącego z XVII–XVIII w. Na zwiedzających czekają tutaj również malownicze widoki. Jakie ciekawe miejsca skrywa Biała Podlaska? Atrakcje warte odwiedzenia znajdziecie w poniższym wpisie.

Ciekawa legenda o herbie Białej Podlaskiej

Zanim przejdziemy do atrakcji, warto bliżej poznać symbol miasta. W herbie Białej Podlaskiej umieszczony jest Michał Archanioł, który stoi na smoku. W lewej ręce trzyma wagę, a w prawej miecz. Związana jest z nim legenda. Pewnego dnia Leszek Czarny postanowił pokonać dzikie plemiona. Było to jednak karkołomne wyzwanie nawet dla rycerstwa. W nocy przyśnił mu się Michał Archanioł z hufcem aniołów. Książę wyznał mu, że obawia się klęski. Wtem jasna postać wyjęła zza pasa ognisty miecz i zapewniła go o zwycięstwie. Tak też się stało. Gdy rycerze ruszyli w bój, udało im się pokonać Jadźwingów. Na pamiątkę tego wydarzenia Leszek Czarny nakazał wybudować kościół. Świątynia niestety się nie zachowała. Michał Archanioł pozostał jednak symbolem miasta.

Biała Podlaska – atrakcje, które warto zobaczyć

Biała Podlaska to niewielka miejscowość w powiecie bialskim, którego jest siedzibą. W mieście można zobaczyć wiele interesujących miejsc zdecydowanie wartych odwiedzenia. Znajduje się tutaj kilka restauracji, mnóstwo zabytków i zakątki dla miłośników przyrody.

Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów i Muzeum Południowego Podlasia

Zespół zamkowy Radziwiłłów to jedna z największych atrakcji Białej Podlaskiej położona niedaleko centrum miasta. Kompleks obejmuje pozostałości dawnego zamku, który wybudowano na planie pięcioramiennej gwiazdy wraz z pięcioma bastionami – były otoczone fosą i wałem ziemnym. Budowę rozpoczął w 1633 r. książę Aleksander Ludwik Radziwiłł, zlecając ją Pawłowi Murzynowi. Końcem XVII w. na terenie kompleksu powstał zespół bramny, który miał upamiętniać zwycięstwo wojsk polskich pod Chocimiem. Około 1700 r. na terenie tym pojawiły się barokowe oficyny pałacowe, pawilony ogrodowe, w tym apteka, laboratorium i skarbczyk oraz fortyfikacje bastionowe. W 1883 r. obiekt został częściowo zrujnowany i rozebrany. Zachowane fortyfikacje ziemne są rzadkim przykładem umocnień „szkoły staroholenderskiej”.

W XVII-wiecznej wieży i bramie wjazdowej działa obecnie Muzeum Południowego Podlasia. Mieszczą się tutaj wystawy stałe poświęcone historii miasta i okolicy. Obiekt ten słynie z największej w Polsce kolekcji ikon prawosławnych, która liczy ponad 1600 dzieł, ksiąg i akcesoriów liturgicznych. Muzeum dzieli się na dwa oddziały: Muzeum Południowego Podlasia oraz Oddział Martyrologiczno-Historyczny, w którym znajduje się ciekawa Sala Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia.

Akademia Bialska

Akademia Bialska mieści się w budynku, który wybudowano w 1585 r. jako szpital miejski. Za jego powstanie odpowiadał Mikołaj Krzysztof Radziwiłł. W 1628 r. obiekt zaadaptowano na potrzeby Akademii Bialskiej – oddziału Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez lata placówka oświatowa zmieniała nieco swoje przeznaczenie. W XVIII w. władzę nad nią sprawowała Akademia Wileńska, następnie była szkołą rosyjską. Obecnie mieści się w niej I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Kościół św. Anny

Kościół św. Anny wybudowano w 1572 r. na pozostałościach wcześniejszej świątyni, pochodzącej z 1525 r. Pierwotnie było to miejsce należące do zboru braci polskich. Po wypędzeniu „arianów” z kraju budynek wyświęcono na kościół św. Anny. Znajduje się w nim najcenniejsze dzieło barokowe na Podlasiu – kaplica św. Jana Kantego z początku XVIII w.

Co jeszcze warto zobaczyć w Białej Podlaskiej?

W Białej Podlaskiej zarówno na turystów, jak i mieszkańców czeka mnóstwo zabytków. Warte zobaczenia są również m.in.: Zakon Braci Mniejszych Kapucynów i dawny klasztor z XVII wieku, Austeria, czyli dawny dom zajezdny pochodzący z 1777 r. czy eklektyczne kamieniczki rozmieszczone przy Placu Wolności i centrum z XIX i XX w. W miejscowości tej mieszkają przedstawiciele wielu wyznań, m.in. katolicy, protestanci, żydzi, prawosławni czy świadkowie Jehowy. Stąd w mieście ulokowanych jest wiele pięknych świątyni oraz cmentarzy.

Biała Podlaska – atrakcje kulturalne

W Białej Podlaskiej funkcjonuje wiele placówek kulturalnych. Działają tutaj dwie galerie: Podlaska i Galeria autorska Janusza Maksymiuka, w których mnóstwo ciekawych wystaw znajdą dla siebie miłośnicy sztuki. Jeśli wolicie kino, w mieście znajdują się Novekino i Multikino z nowoczesnymi salami.

Fani teatru mogą wybrać się natomiast do Auli widowiskowej Akademii Bialskiej, gdzie odbywają się przedstawienia z udziałem największych gwiazd polskiej sceny teatralnej. Często organizowane są tutaj również występy kabaretowe oraz stand-upowe. Co więcej, w Białej Podlaskiej działają również ośrodki kultury, takie jak Bialskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Prawosławnej czy kluby zlokalizowane w poszczególnych częściach miasta. W koncertach czy innych wydarzeniach kulturalnych można także wziąć udział m.in. w Auli Państwowej Szkoły Wyższej, Sali Widowiskowej Starostwa Powiatowego, czy w Hotelu Skala Biała Podlaska.

W tym urokliwym mieście organizowane są ponadto imprezy cykliczne. Część z nich ma miejsce w Amfiteatrze. To właśnie tutaj odbywają się Festiwale Bogusława Kaczyńskiego, koncerty charytatywne, seanse Kina Letniego czy Juwenalia. W Białej Podlaskiej obchodzone są również imprezy, takie jak: Pożegnanie wakacji, Podlasie Jazz Festival, Art Of Fun Festival, Biała Blues Festival czy Bialskie Dni Fantastyki.

Szukacie biletów na wydarzenia kulturalne w Białej Podlaskiej? Zapraszamy do skorzystania z serwisu biletyna.pl. Zachęcamy również do zainstalowania naszej aplikacji mobilnej, dzięki której najświeższe i najważniejsze informacje o interesujących Was premierach będziecie mieć zawsze pod ręką.

Site Footer