Stalowa wola atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Stalowej Woli

Spis treści

Stalowa Wola położona jest w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej. Przepływa przez nią San. Stalowa Wola jest jednym z najpiękniej zachowanych miast modernistycznych, które zdobią elementy architektury art déco. Obok Gdyni, jest drugim symbolem polskiego cudu gospodarczego. To perła i serce Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dowiedzcie się, co warto zobaczyć w Stalowej Woli.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli i Zamek Lubomirskich

Muzeum Regionalne mieści się w pięknym neoklasycznym „Zamku Lubomirskich”, pochodzącym z XVIII wieku. Otacza go stylowy i malowniczy ogród. W budynku znajduje się Punkt Informacji Turystycznej, kawiarnia, sklep oraz liczne eksponaty związane z historią regionu. Można zobaczyć tutaj m.in. kolekcję prac Alfonsa Karpińskiego i Stefana Norblina, a także przedmioty w stylu art déco. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli organizuje wystawy, promuje działalność twórców polskiego i europejskiego designu. Dodatkowo instytucja ta zajmuje się prowadzeniem zajęć edukacyjnych. Wśród wystaw stałych znajdują się:

  • Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego – przedstawia prace czołowego artysty okresu Młodej Polski. Galeria zlokalizowana jest w dawnym budynku sądu w Rozwadowie.
  • Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem – ukazuje dzieje historyczne Rozwadowa (obecnie dzielnica Stalowej Woli, kiedyś samodzielne miasto).
  • Galeria przez Dotyk – plenerowa wystawa rzeźb, będąca unikatowym projektem dla osób z niepełnosprawnościami. Rzeźby można poznawać dotykiem, a podpisy do nich sporządzono w brajlu i czarnodruku.

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego powstało po to, by pokazać fenomen potężnej inwestycji gospodarczo-społecznej II RP. Jego celem jest przybliżenie przemysłowego dziedzictwa, jakie znajduje się w Stalowej Woli. Muzeum znajduje się w zrewitalizowanym budynku dawnych warsztatów szkolnych. Oprócz stałej wystawy „Centralny Okręg Przemysłowy. Narodziny innowacyjnego przemysłu w Polsce”, można podziwiać również wystawy czasowe, również dla dzieci, np. „Miasto dla dzieci” czy „Zgaszona gwiazda COP-u – okupacja”.

Muzeum COP to inicjatywa powstała dla mieszkańców i turystów. Organizowane są tutaj konferencje, seminaria, koncerty oraz wydarzenia tematyczne związane z historią COP-u. Dodatkowo zwiedzający mogą zobaczyć liczne zabytki, których jest ok. 800.

Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów w Rozwadowie

Kościół i klasztor Kapucynów to najstarsze zabytki w Stalowej Woli. Ufundował je książę Jerzy Ignacy Lubomirski. Ich budowę rozpoczęto w 1743 r., a w 1753 r. odbyła się konsekracja obiektów. W podziemiach kościoła znajdują się krypty fundatorów oraz zmarłych braci i dobrodziejów. Klasztor Kapucynów skrywa wiele ciekawych obiektów. Przykładowo w kościele znajduje się starszy niż sama budowla obraz umieszczony na ołtarzu głównym. Prawdopodobnie jest to dzieło z przełomu XVI i XVII wieku spod pędzla Antonio Nucceni.

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. To jedna z ciekawszych świątyń neogotyckich. Cechuje się nie tylko wyjątkową fasadą, lecz także wnętrzem, które robi duże wrażenie. W środku znajdują się malowidła autorstwa prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego, obraz Matki Bożej Rozwadowskiej, a także ołtarze pochodzące z Alp z początku XX wieku.

Park Podworski

Założycielami Parku Podworskiego była rodzina Lubomirskich. Obiekt pochodzi z okolic XVIII wieku. Znajdziemy w nim przepiękne rośliny, starodrzewia i zabudowania dworskie, takie jak Myśliwski dworek i pałac gościnny Lubomirskich. Park Podworski skrywa ponadto wiele pomników przyrody, w tym 200-metrową aleję dębową.

Atrakcje turystyczne w mieście i okolicach

Osoby, które lubią spędzać czas aktywnie, mogą wybrać się nad błonia nadsańskie. Znajdują się tutaj siłownia plenerowa, boiska sportowe, trasy dla biegaczy oraz piaszczysta plaża z drewnianym tarasem wypoczynkowym. W Stalowej Woli mieści się również wodny plac wody czy Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej. W okolicy można natomiast zobaczyć takie atrakcje jak Brama Opatowska w Sandomierzu z XIV wieku czy Muzeum Zamkowe. W tym samym mieście zlokalizowana jest ponadto podziemna trasa turystyczna – 12 m pod ziemią. W lecie warto natomiast wybrać się do Jarocina, w którym znajduje się kąpielisko, altanki, drewniane molo oraz szeroki wybór sprzętu wodnego.

Stalowa Wola – miasto, które zaskoczy Was ofertą kulturalną

W Stalowej Woli działa kilka instytucji kulturalnych, w których organizowane są liczne wydarzenia zarówno dla dorosłych, jak i młodszej publiczności. Niezależnie od tego, czy jesteście mieszkańcami Stalowej Woli, czy właśnie ją odwiedzacie, możecie liczyć na ciekawą ofertę kulturalną.

Miejski Dom Kultury

W poszukiwaniu kulturalnych wrażeń warto odwiedzić m.in. Miejski Dom Kultury. To najstarsza instytucja kulturalna miasta. Mieści się w niej Galeria Sztuki Współczesnej i kino „Wrzos”. W MDK odbywają się spektakle teatralne, widowiska muzyczne oraz organizowane są zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Działają tutaj Zespoły Pieśni i Tańca, Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz teatry amatorskie.

Spółdzielczy Dom Kultury

Spółdzielczy Dom Kultury to kolejne miejsce, w którym można znaleźć wiele ciekawych propozycji kulturalnych. Odbywają się tutaj liczne widowiska organizowane przez lokalną społeczność, a także występy ogólnopolskich gwiazd. Oprócz wydarzeń teatralnych i muzycznych, w Spółdzielczym Domu Kultury mają miejsce również występy kabaretowe i stand-upowe.

W Stalowej Woli działa również Biblioteka Publiczna, w której można skorzystać z bogatego księgozbioru i wybrać się na spotkania z autorami. Dodatkowo miłośnicy muzyki mogą wybrać się na występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej. Rozrywka dla całej rodziny? W Stalowej Woli odbywają się występy cyrkowców. Można zobaczyć je w Namiocie Cyrku Zalewski.

Jeśli poszukujecie najświeższych informacji dotyczących wydarzeń kulturalnych w Stalowej Woli, zapraszamy do śledzenia naszego serwisu. W Biletynie możecie kupić bilety oraz zapisać się do newslettera, dzięki któremu zawsze będziecie na bieżąco z ofertą kulturalną wybranego miasta w Polsce. Zapraszamy!

Site Footer