Rybnik atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Rybniku?

Spis treści

Rybnik położony jest w województwie śląskim nad dwiema rzekami – Nacyną i Rudą. Choć miasta tego regionu kojarzone są z przemysłowym krajobrazem, Rybnik zachwyca swoją malowniczą, pełną zieleni scenerią. Dowodem tego jest pierwsze miejsce w konkursie „Zielone Miasto 2000” i miano „miasta kwiatów i ogrodów”. Jakie atrakcje turystyczne oferuje Rybnik? Zobaczcie sami!

Rynek w Rybniku

Rynek w Rybniku prezentuje się bardzo urokliwie. Plac w centralnej części miasta został wytyczony jeszcze w średniowieczu (XIII/XIV w.). Kiedyś otoczony był przez drewniane zabudowy, dzisiaj zamykają go kolorowe, zadbane kamienice murowane, prezentujące różnorodne style. Wśród barwnych obiektów wyróżnia się jeden – z wieżą zegarową. Ten klasycystyczny budynek z XIX w. pełni funkcję Urzędu Stanu Cywilnego. Mieści się w nim również Muzeum im. o. Emila Drobnego. Dawny, drewniany ratusz znajdował się w centralnej części rynku, został jednak rozebrany. Taki sam los spotkał kaplicę św. Jana.

Zalew Rybnicki

Jedną z najciekawszych atrakcji Rybnika jest Jezioro Rybnickie, zwany Morzem Rybnickim. To duży zbiornik wodny o powierzchni 5,5 km2, który corocznie przyciąga miłośników żeglarstwa i sportów wodnych. Zlokalizowany jest na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich. Będąc w okolicy, warto odwiedzić zaporę, plażę i campingi.

Zamek książęcy

Średniowieczny zamek książęcy został wzniesiony na przełomie XII i XIII wieku. Do 1228 roku był siedzibą klasztoru sióstr Norbertanek, które prowadziły szkołę dla panien szlachetnie urodzonych. Po przebudowie w XIII wieku zyskał późnobarokową, a zarazem klasycystyczną formę. Od 1842 roku zamek pełnił funkcję Sądu Grodzkiego. Obecnie mieści się w nim siedziba Sądu Rejonowego.

Bazylika Mniejsza w Rybniku

Nieopodal Placu Jana Pawła II ulokowana jest monumentalna, słynna Bazylika Św. Antoniego Padewskiego. Budynek zaprojektowany przez Ludwika Schneidera wzniesiono na początku XX wieku. To neogotycka wizytówka miasta i najwyższa budowla sakralna Górnego Śląska – jej wieże mierzą 96 m. Z umiejscowionego w połowie południowej wieży tarasu widokowego można podziwiać panoramę Rybnika.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Wśród atrakcji turystycznych Rybnika znajduje się zabytkowa Kopalnia Ignacy. To miejsce, które pokochają szczególnie miłośnicy industrialnych klimatów. Obiekt powstał w XVIII wieku za sprawą pruskiego ministra. Choć przez lata zmieniała swoje nazwy, ostatecznie kopalnię nazwano na cześć Ignacego Mościckiego. Główne atrakcje tego miejsca to maszyny parowe z 1920 roku.

Tężnia solankowa

Tężnia solankowa powstała w 2018 roku stała się jedną z większych atrakcji tego miasta. Obiekt ten niesie za sobą prozdrowotne działanie, ale nie tylko. Umiejscowiony na łonie natury, stanowi świetne miejsce do odpoczynku od miejskiego zgiełku. Znajduje się tutaj plac zabaw, ławki, plenerowa biblioteka i park linowy. Do tego malownicza roślinność, staw i molo – możecie poczuć się jak na Mazurach w centrum Górnego Śląska.

Park Tematyczny nad Nacyną i Park Kozie Góry

Park Tematyczny nad Nacyną to idealne miejsce dla rodzin i aktywnego wypoczynku. Na jego terenie znajduje się m.in. ścianka wspinaczkowa, boisko sportowe czy fontanna. Park Kozie Góry ulokowany jest w dzielnicy Meksyk. Jest to najstarszy obiekt tego typu w Rybniku. Został ufundowany przez Juliusza Haase – właściciela fabryki skór.

Staw Paruszowiec

Wśród ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Rybniku, znajduje się Staw Paruszowiec. Znajduje się tutaj drewniane molo i mała promenada. Jest to atrakcja dla miłośników natury, którzy podczas zwiedzania chcą na chwilę oderwać się i zrelaksować w otoczeniu zieleni.

Kulturalne atrakcje turystyczne Rybnika

Po całym dniu zwiedzania zabytków i innych interesujących miejsc, warto odprężyć się przy dźwiękach świetnych koncertów lub oglądając sztukę teatralną. W Rybniku znajduje się całkiem sporo instytucji kulturalnych, które mogą pochwalić się znakomitą i rozbudowaną ofertą.

Teatr Ziemi Rybnickiej

W mieście od 1964 roku działa Teatr Ziemi Rybnickiej. Jest to największa samorządowa instytucja kultury w regionie. Na afiszu pojawiają się nie tylko spektakle teatralne, lecz także organizowane są tutaj spotkania z muzyką klasyczną i popularną. Co więcej, w Teatrze Ziemi Rybnickiej regularnie można odwiedzać wystawy oraz poznawać artystów z dziedziny muzyki, teatru, fotografii czy poezji.

Do budynku prowadzą fantazyjne schody Teatru Ziemi Rybnickiej, które rozciągają się już od Placu Wolności. Ich monumentalną formę sprytnie przełamano okazałym kwietnikiem. Przed obiektem znajduje się natomiast fontanna o nietuzinkowej formie. Całość tworzy przyciągającą uwagę kompozycję.

Domy Kultury w Rybniku

Na terenie miasto w wielu jego dzielnicach znajdują się Domy Kultury, takie jak:

Są to placówki zajmujące się organizacją wydarzeń kulturalnych oraz festiwali, np. Silnik Poezji, Festiwal Słowa, Festiwal Piosenki Dziecięcej im. Tadeusza Paprotnego czy Międzynarodowy Konkurs Fotografii Przemysłowej i Industrialnej Foto-Pein. Dodatkowo najmłodsi, jak i nieco starsi mieszkańcy miasta mogą uczestniczyć w zajęciach wokalnych, muzycznych, tanecznych, językowych czy ogólnorozwojowych.

Gdzie jeszcze warto wybrać się w poszukiwaniu kulturalnych wrażeń?

Pozostałe miejsca na mapie Rybnika, w których odbywają się koncerty i wiele innych widowisk, również plenerowych, to m.in. Estrada na Kampusie. Kolejna placówka to

Fundacja Elektrowni Rybnik. W ramach jej działalności organizowane są bardzo ciekawe imprezy. Dodatkowo na terenie obiektu znajduje się strefa saun, basenów, fitnessu oraz rozbudowana infrastruktura sportowa. Ostatnia propozycja to Klub Kulturalny „Harcówka”, który jest miejscem spotkań mieszkańców dzielnicy Ligota i nie tylko. W lokalu mieści się biblioteka, a także działają liczne kluby zainteresowań.

Chcecie wybrać się na ciekawe wydarzenia kulturalne w Rybniku? Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu. Biletyna.pl to miejsce dla miłośników kultury, którzy chcą być zawsze na bieżąco z ofertą największych instytucji kulturalnych w Polsce. Zapraszamy do pobrania naszej aplikacji mobilnej, zapisania się do newslettera oraz zakupu biletów.

Site Footer