Bolesławiec atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Bolesławcu?

Spis treści

Bolesławiec to jedno z najpiękniejszych miast w województwie dolnośląskim, przez które przepływa rzeka Bóbr. Miejscowość otaczają malownicze lasy należące do Borów Dolnośląskich. Bolesławiec słynie z ceramiki, która rozsławiła zarówno miasto, jak i Polskę na całym świecie. Znajduje się tutaj również najdłuższy wiadukt kolejowy w Europie. Poznajcie piękny Bolesławiec! Atrakcje tego miasta prezentują się naprawdę ciekawie.

Bolesławiecka ceramika

Jak pokazują badania archeologiczne, ceramikę w Bolesławcu produkowano już w XIV wieku. Dlaczego właśnie tutaj? Powodem tego są bogate złoża wysokiej jakości gliny, które znajdują się obok rzeki Bóbr i Kwisa. Bolesławiec wykreował swój oryginalny styl. Początkowo tworzono głównie dzbany i kufle, które charakteryzowały się brązowym szkliwem i cynkową oprawą. W połowie XIX wieku zmieniono technikę. Garncarze porzucili brązowe szkliwo na rzecz glinki, która po wypaleniu ma biały kolor. Wyroby z nowego materiału z nowym wzornictwem szybko stały się wizytówką miasta. Od 1994 r. w Bolesławcu organizowane jest Bolesławieckie Święto Ceramiki, podczas którego można dowiedzieć się więcej o wyrobach i historii ceramiki.

Muzeum Ceramiki

W mieście ceramiki nie mogło zabraknąć Muzeum Ceramiki. Dział Ceramiki skupia się na rzemiośle. Opowiada o tym, jak technika tworzenia ceramiki ewoluowała przez wieki. Możecie zobaczyć tutaj okazałą kolekcję flagowych wyrobów Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” i Spółdzielni „Ceramika Artystyczna”. Dział Historii Miasta to z kolei miejsce, gdzie można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat dziejów Bolesławca. Wystawy stałe obejmują znaleziska archeologiczne, dotyczą czasów II wojny światowej, a także kultury łużyckiej.

Żywe Muzeum Ceramiki

W Żywym Muzeum Ceramiki zobaczycie na żywo proces tworzenia wyrobów: od wyrabiania masy, przez odlew form po ręczne toczenie, wypalanie i zdobienie. Muzeum Ceramiki organizuje ponadto warsztaty ceramiczne i garncarskie. Obiekt znajduje się w Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”. Warto zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem. Dzięki temu dowiecie się wielu interesujących informacji o produkcji ceramiki.

Wiadukt kolejowy

Bolesławiec słynie z ceramiki oraz wiaduktu kolejowego, który rozciąga się nad rzeką Bóbr. To okazały obiekt, dla miłośników kolei i nie tylko. To jeden z najdłuższych wiaduktów w Europie. Mierzy 490 m. Wykonany jest z piaskowca kredowego z lokalnej kopalni „Dobra”. Wiadukt został wybudowany w 1846 r. według projektu pruskiego architekta Fryderyka Engelhardta Gansela. W 2006 r. na obiekcie zamontowano 58 projektorów, które wieczorem tworzą bardzo klimatyczną iluminację.

Rynek i Ratusz

Podczas wycieczki do Bolesławca warto zajrzeć na Rynek. Jest on zdecydowanie jednym z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku, a może nawet w Polsce. Plac jest bardzo klimatyczny. Uroku dodają mu kolorowe kamienice, które otaczają go z czterech stron. W jednej z nich mieści się brama piastowska z XVIII wieku, którą zdobią dawne pieczęcie książąt śląskich. Duży wpływ na wygląd Rynku miał Wendel Rosskopf, architekt, który brał również udział w dekorowaniu wnętrz Bazyliki Maryjnej i Ratusza. Pośrodku Rynku wznosi się imponujący Ratusz z 1535 r. Obiekt reprezentuje styl barokowy z gotyckimi elementami widocznymi na wieży i we wnętrzach.

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

Bazylika Maryjna to perełka architektoniczna Bolesławca, pochodząca z XV wieku. Świątynia znajduje się tuż przy rynku. Za jedną z przebudów obiektu odpowiadał słynny włoski architekt Giulio Simonetti. Kamienny kościół z gotycką halą i trójnawowym prezbiterium został stworzony przez łużycko-saski warsztat budowlany. W jego wnętrzu największą uwagę zwracają na siebie dwa barokowe ołtarze boczne z podobizną św. Barbary i św. Katarzyny. Obok pierwszej znajduje się chrzcielnica z 1727 r. Ołtarz główny to prawdziwe dzieło sztuki – został wyrzeźbiony przez Jerzego Leonhardta Webera.

Mury obronne

Początkowo miasto było otoczone drewniano-ziemnymi wałami. W XV wieku zastąpiono je murami obronnymi z kamienia, które miały kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców i zabudowań. W 1813 r. wojska francuskie nie oszczędziły murów. Zburzyły większą ich część. Do dzisiejszych czasów przetrwały jedynie ich fragmenty, które można zobaczyć przy ulicy Mickiewicza, Kubika i Partyzantów. Wzdłuż murów obronnych rozciąga się piękna trasa spacerowa, która przebiega obok małego stawu. Akwen zdobi Pogodynka – figura czapli z 1932 r. i pomnik Michaiła Kutuzowa.

Bolesławiec – atrakcje kulturalne na Dolnym Śląsku

Jesteście zachwyceni zabytkami, jakie proponuje Bolesławiec? Atrakcje w tym mieście nie mają końca. Gdy tylko zakończycie wycieczkę po najciekawszych miejscach, wybierzcie się na wydarzenia kulturalne.

Bolesławiecki Ośrodek Kultury

Koncerty, spektakle teatralne i widowiska artystyczne czekają na mieszkańców i turystów w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. To najważniejsza instytucja kulturalna w mieście, która proponuje również szeroką ofertę zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie sztuki, muzyki i tańca.

Młodzieżowy Dom Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego

W Bolesławcu mieści się także piękny budynek Teatru Starego, który do 1944 r. był siedzibą stałego zespołu teatralnego. Obecnie przeszedł gruntowną modernizację. Wykorzystywany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego oraz do organizacji uroczystości powiatowych. Jeśli chodzi o MDK, jego celem jest edukacja przez sztukę. W placówce instytucji działają pracownie plastyczne, taneczne, muzyczne, wokalne, teatralne i modelarnia, w których dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje pasje.

Cyrk i wydarzenia cykliczne

W Bolesławcu regularnie pojawiają się grupy cyrkowe, m.in. Cyrk Korona, który zaprasza na swoje występy dzieci wraz z całą rodziną. W mieście organizowane są także imprezy cykliczne, takie jak Święto Ceramiki, Dzień Kultury Bałkańskiej czy międzynarodowa impreza połączona z warsztatami bluesowymi Blues nad Bobrem.

Wybierzcie się na wydarzenia kulturalne w Bolesławcu. Czekają na Was koncerty, widowiska kabaretowe i stand-upowe. Bilety na wybrane atrakcje kupicie w serwisie Biletyna.

Site Footer