Tczew atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Tczewiu

Spis treści

Położony nad Wisłą Tczew jest jednym z najstarszych miast Pomorza. Choć prawa miejskie uzyskał w 1260 r., jego tereny zamieszkiwano już ok. 3000 lat p.n.e. Jedną z najsłynniejszych atrakcji Tczewa jest monumentalny, oryginalny most. Co jeszcze ma do zaoferowania to miasto? Przekonajcie się sami!

Most Tczewski

W latach 1851–1857 Tczew prężnie rozwijał się pod względem przemysłowym, stał się ośrodkiem kolejowym i drogowym. Następstwem tego było wzniesienie mostu na Wiśle, pod którego budowę kamień węgielny położył Fryderyk Wilhelm IV. Jak się okazuje, była to najdłuższa w Europie Północnej konstrukcja, licząca ponad 800 m. Most przyciągał uwagę oryginalnymi zdobieniami w postaci 10 neogotyckich wież i pięknymi bramami wjazdowymi. Dzisiaj pozostały jedynie 4 wieże. Zaledwie 30 lat później zbudowano drugi most, który przejął funkcję mostu kolejowego. Starszy służył jako most drogowy i ruchu pieszego. Warto wiedzieć, że Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa uznało tczewski most za Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej.

Kościół Farny Podwyższenia Krzyża Świętego

Najstarszy zabytek Tczewa to Kościół Farny pochodzący z XIII wieku. Utrzymany jest w stylu nadwiślańskiego gotyku, natomiast jego wyposażenie ma charakter barokowy. Najstarszą częścią obiektu jest monumentalna, murowana wieża. W środku kościoła znajdują się zabytkowe rzeźby. Najstarsze malowidła pochodzą z XV w., są to freski świętych niewiast: Elżbiety, Katarzyny, Jadwigi Śląskiej, Doroty, Heleny i Ireny. Każda z nich trzyma w dłoniach swój atrybut.

Jeśli o świątyniach mowa, warto również odwiedzić podominikański kościół św. Stanisława Kostki z XIV wieku. Jego znakiem szczególnym jest doskonała akustyka oraz charakterystyczna ośmioboczna wieża. Warto przyjrzeć się również pięknym witrażom, które dodano po II wojnie światowej.

Muzeum Wisły

W Tczewie znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Wisły poświęcone w całości najdłuższej rzece naszego kraju. Wystawa muzealna przedstawia informacje dotyczące Wisły, opowiada o problematyce wiślanej i osadnictwie. Nie brakuje tutaj również makiet statków czy kolekcji łodzi płaskodennych. Muzeum Wisły znajduje się w XIX-wiecznym obiekcie. Budynek wzniesiono pierwotnie do celów przemysłowych. Mieściła się w nim Fabryka Wyrobów Metalowych Emila Kelcha.

Park Miejski

Park miejski to wypełniony zielenią obszar, którego początki sięgają XIX w. Inicjatorem założenia obiektu był Willy Muscate, miłośnik roślinności i właściciel fabryki maszyn rolniczych. Na terenie parku mieści się fontanna żabki, zegar słoneczny oraz pomnik Żołnierzy Wyklętych. Co więcej, w parku można podziwiać bogaty drzewostan i krzewy pochodzące z polski oraz egzotyczne okazy. Zlokalizowany jest tutaj również amfiteatr i muszla koncertowa. Latem organizowane są w nim imprezy kulturalne. Obok parku mieści się zabytkowa wieża ciśnień, wybudowana w 1905 r. 40-metrowa budowla jest charakterystycznym elementem krajobrazu miasta.

Centrum Konserwacji Wraków Statków

Będąc w Tczewie, warto odwiedzić również Centrum Konserwacji Wraków Statków ulokowane obok Muzeum Wisły. Można obejrzeć w nim wraki statków nie tylko z Polski, ale i całego świata. Dodatkowo w obiekcie można zagrać w interaktywne gry i obejrzeć galerię zdjęć. W Centrum Konserwacji Wraków Statków prace remontowe łodzi są przeprowadzane na oczach odwiedzających, a najmłodsi mogą skorzystać z bardzo ciekawych lekcji muzealnych.

Bulwar Nadwiślański

Stąd będziecie mieć najlepszy widok na stary i nowy most tczewski. Bulwar Nadwiślański to rozbudowany teren spacerowy, na którym znajduje się przystań, plac zabaw dla dzieci oraz wiele innych interesujących atrakcji, m.in. ławeczka miłości, siłownia plenerowa i ścieżki rowerowe.

Tczew – atrakcje i ciekawostki

W Tczewie warto zobaczyć również wyjątkowy wiatrak typu holenderskiego z XIX wieku. To drewniany obiekt z rzadko spotykanym pięcioramiennym skrzydłem. Obecnie pełni funkcję siedziby harcerzy. W tym mieście położonym województwie pomorskim założono pierwszą w Polsce Państwową Szkołę Morską. Mieściła się ona w budynku pochodzącym z 1914 r., w którym dzisiaj działa I Liceum Ogólnokształcące. Tczew zdecydowanie powinni odwiedzić fani zespołu Republika. To tutaj urodził się Grzegorz Ciechowski. Właśnie jemu dedykowana jest lokomotywa pomalowana w czarno-białe pasy. Znajduje się obok dworca kolejowego. Co więcej, w Tczewie rozpoczęła się II wojna światowa. Zanim Niemcy najechali na Westerplatte, 11 minut wcześniej zbombardowali tę kaszubską miejscowość.

Atrakcje kulturalne Tczewa

Atrakcje turystyczne Tczewa prezentują się niezwykle ciekawie. To miejscowość, którą zdecydowanie warto umieścić na swojej liście podróżniczej. Przemierzając centrum miasta i jego obrzeża dobrze zrobić sobie przerwę na kulturalną ucztę.

Fabryka Sztuk

Atrakcje miasta pod względem kulturalnym przedstawiają się bardzo atrakcyjnie. Zarówno miłośnicy kina, sztuki, jak i muzyki znajdą w Tczewie coś dla siebie. Pierwszym miejscem, jakie warto odwiedzić w poszukiwaniu kulturalnych wrażeń, jest Fabryka Sztuk. To muzeum interaktywne. Znajduje się w tym samym budynku, co Muzeum Wisły. W obiekcie można zapoznać się nie tylko z historią miasta, lecz także zobaczyć ciekawe wystawy, wziąć udział w imprezach plenerowych i wielu innych atrakcjach.

Centrum Kultury i Sztuki

Główną instytucją kulturalną w Tczewie jest Centrum Kultury i Sztuki. Co oferuje ten obiekt? CKiS proponuje zarówno mieszkańcom, jak i turystom szeroki repertuar koncertów, spektakli teatralnych, a także coś dla miłośników dobrego humoru. W Centrum Kultury i Sztuki często organizowane są występy grup kabaretowych, a także stand-uperów, którzy rozbawiają publiczność przepełnionymi ironią żartami.

Powiatowe Centrum Sportu

Powiatowe Centrum Sportu jest miejscem, w którym odbywają się zarówno wydarzenia sportowe, jak i kulturalne. W obiekcie tym organizowane są ponadto zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które promują aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia.

Chcecie wybrać się na ciekawe wydarzenia kulturalne w Tczewie? Na naszej stronie znajdziecie informacje dotyczące odbywających się w mieście koncertów, spektakli czy innych ciekawych imprez. Kupcie bilety już dziś, aby nie ominęły Was najlepsze premiery sezonu.

Site Footer