Stargard atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Stargardzie?

Spis treści

Stargard, do 2015 r. znany jeszcze jako Stargard Szczeciński, leży w województwie zachodniopomorskim. To jedno z najstarszych miast Polski, które uzyskało prawa miejskie w 1243 r. Co ciekawe, osady na tych terenach istniały już w VI wieku. Stargard uważany jest za klejnot Pomorza. To bardzo interesujące miasto, w którym znajduje się mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych. Sprawdźcie, jakie są najciekawsze miejsca w Stargardzie.

Rynek Staromiejski

Rynek w Stargardzie wygląda bardzo ładnie, głównie przez wzgląd na fakt, że otaczają go piękne kolorowe kamienice. Mieści się na nim największy na Pomorzu Zachodnim średniowieczny Ratusz z XIII wieku i Kolegiata Mariacka. Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata pochodzi z XIII wieku. To cenny zabytek dla miasta i całego Pomorza Zachodniego. Gotycka świątynia zachwyca fasadą i oczarowuje wnętrzem. Zobaczcie jej zabytkowe wyposażenie: polichromie, drewniany barokowy ołtarz z XVII wieku i ambonę z XVII wieku, zdobioną postaciami Ewangelistów, anioła i motywami roślinnymi. Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata należy do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Bramy stargardzkie i mury obronne

W Stargardzie znajdują się jedne z najbardziej okazałych murów obronnych w kraju, które otaczają najstarszą część miasta. Dotąd przetrwało 1040 z 2200 m z nich. Do obwarowań miejskich należą również bramy i baszty.

  • Brama Pyrzycka powstała w tym samym czasie, co mury obronne w XIII wieku. Składa się z kamienia, a jej wyższe fragmenty są z cegły. Obecnie w obiekcie swoją siedzibę ma oddział Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
  • Brama Wałowa została zbudowana w XV wieku. Utrzymana jest w stylu gotyckim i renesansowym. Ciekawym elementem budowli jest wykusz latrynowy, który był rzadko spotykany w przypadku takich obiektów.
  • Brama Młyńska uważana jest za jedną z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Postawiono ją prawdopodobnie początkiem XV wieku. To w niej pobierano tzw. myto, czyli opłatę handlową. Brama Młyńska ma dwie ośmioboczne wieże, które są jej znakiem rozpoznawczym.
  • Brama Świętojańska pochodzi z XV wieku. Mieści się na ulicy św. Jana Chrzciciela, niedaleko kościoła św. Jana, stąd pochodzi jej nazwa. To neogotycki tunel, przypominający wyglądem Bramę Pyrzycką.

Baszty w Stargardzie

Baszty, wchodzące w skład murów obronnych miasta, wciąż cieszą swoim widokiem mieszkańców Stargardu i odwiedzających go miłośników zabytków. W mieście znajdują się trzy okazałe baszty.

  • Baszta Morze Czerwone jest najstarsza spośród pozostałych. Pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Ma 34 m wysokości, co czyni ją najwyższą tego typu budowlą w kraju. Baszta Morze Czerwone ma cylindryczny kształt, zbudowana jest z cegły. Wieńczy ją punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.
  • Baszta Białogłówka pochodzi z pierwszej połowy XV wieku. Zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznemu, białemu stożkowi, który jest jej zwieńczeniem. Białogłówka ma 30 m wysokości.
  • Baszta Jeńców (Kowalska, Mała Prochowa) została zbudowana na przełomie XV i XVI wieku. Najprawdopodobniej służyła kiedyś do przetrzymywania jeńców. Baszta Białogłówka i Baszta Morze Czerwone są od niej sporo wyższe, ponieważ ta liczy zaledwie 13 m.
  • Baszta Tkaczy (Lodowa) to obiekt zbudowany w połowie XV wieku. Przypomina Basztę Morze Czerwone, ale jest niższa – jej wysokość to 31 m.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne – Basteja

Basteja ulokowana przy Baszcie Tkaczy powstała w XVI wieku jako nowy sposób obrony miasta, oparty na broni palnej. Jest jedyną tego typu budowlą w Stargardzie, która przetrwała w całości do dzisiejszych czasów. Obecnie mieści się w niej siedziba Muzeum Archeologiczno-Historycznego, a mówiąc dokładniej, wystawa dotycząca historii miasta do lat 20. XX wieku. Co ciekawe, organizowane są tutaj również inne wystawy czasowe, spotkania, wykłady historyczne oraz gry typu escape room.

Arsenał/ Zbrojownia

W południowej części miasta znajduje się Arsenał, czyli budynek z ok. 1500 r. Jego ściany udekorowano podobnie jak basztę Morze Czerwone za pomocą cegły w pasy rombowe. Pierwotnie budynek miał jedno piętro. Następnie rozbudowano go, ponieważ przez lata sprawował różne funkcje. Był zbrojownią, warsztatem naprawczym i halą do produkcji sprzętu wojskowego. Obiekt kilkakrotnie przebudowywano. Służył jako więzienie i Archiwum Państwowe.

Stargard – atrakcje kulturalne w mieście

W Stargardzie odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Jeśli chcecie odetchnąć od zwiedzania średniowiecznych zabytków, wybierzcie się na interesujące pokazy filmowe, spektakle teatralne lub koncerty ogólnopolskich gwiazd.

Stargardzkie Centrum Kultury

Najważniejszą instytucją kulturalną w mieście jest zdecydowanie Stargardzkie Centrum Kultury. Kiedyś miało swoją siedzibę w Książnicy Stargardzkiej (Dom Rohledera). Dzisiaj mieści się w zmodernizowanym budynku. Dysponuje dobrze wyposażoną salą teatralną i kinową. W ramach SCK działa amfiteatr miejski i Teatr Letni.

Klub Wojskowy

Na mapie kulturalnej miasta ważną placówką jest również Klub Wojskowy, który prowadzi szeroko zakrojoną działalność środowiskową. Zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i patriotycznych. W Klubie Wojskowym można skorzystać także z bogatej oferty warsztatów i wstąpić do wielu kół zainteresowań.

Towarzystwo Przyjaciół Stargardu

W Stargardzie działa również Młodzieżowy Dom Kultury oraz Towarzystwo Przyjaciół Stargardu. TPS ma swoją siedzibę pod Ratuszem. Jego zadaniem jest szerzenie wiedzy o kulturze i historii miasta. Towarzystwo organizuje wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych i historycznych.

W Stargardzie kulturę można spotkać na każdym rogu. Jeśli chcecie wybrać się na ciekawe widowisko: koncert, kabaret czy stand-up, wstąpcie do Miejskiego Browaru lub innych lokali, które proponują interesujący repertuar dla swoich gości.

Imprezy cykliczne w Stargardzie

W mieście organizowane są imprezy cykliczne, które przyciągają mnóstwo osób z całej Polski. Stargard jest gospodarzem m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Talentów i Piosenki Ekologicznej. Organizuje Ogólnopolski Konkurs Piosenki Poetyckiej „O Złote Koło Młyńskie” czy Ogólnopolski Festiwal Monodramów – „Ewenement”. Ciekawym wydarzeniem jest także OldTown Festival dla miłośników postapokaliptycznych klimatów.

Szukacie biletów na wydarzenia kulturalne w Stargardzie? Wejściówki na wybrane koncerty i widowiska artystyczne znajdziecie w Biletynie. Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera i pobrania aplikacji mobilnej.

Site Footer