Baciary – zapraszamy na spotkanie z podhalańską muzyką!

Mówi się, że każdy, kto mieszka w górach, muzykę ma we krwi. Ile jest w tym stwierdzeniu prawdy? Tego nie da się jednoznacznie stwierdzić, trzeba jednak przyznać, że muzyka i taniec to ważny element folkloru południowej polski.

Czym charakteryzuje się muzyka góralska?

Czym wyróżnia się muzyka góralska? Charakterystycznym doborem instrumentów, wielogłosowością i żwawym, wesołym brzmieniem. Nieodłącznym niemal elementem każdego góralskiego zespołu są instrumenty smyczkowe – najczęściej skrzypce (niejednokrotnie w dwóch egzemplarzach), basy i niestety coraz rzadziej spotykane instrumenty dawne, jak różnego rodzaju piszczałki, gęśle, czy dudy. Jeżeli chodzi o śpiew, to najczęściej śpiewa dosłownie cała kapela. Utwór zaczyna lider, a reszta zespołu po chwili dołącza i mu wtóruje. Nierzadko można w piosenkach góralskich usłyszeć przeciągłe gwizdy i wesołe pokrzykiwania. Teksty utworów są nacechowane pozytywnie, entuzjastycznie opowiadają o miłości, życiu czy swojej małej ojczyźnie. Piosenki często powstają wręcz spontanicznie na zasadzie przyśpiewki.

Baciary – współczesny przedstawiciel muzyki góralskiej

Jeżeli chcemy posłuchać współczesnej muzyki góralskiej, dzięki której nogi same poderwą się do tańca, a usta do śpiewania, zapraszamy na najbliższe koncerty zespołu „Baciary”.

Kto to jest baciar? W dawnym Lwowie mówiło się tak potocznie na „człowieka ulicy” i wbrew obiegowej opinii termin ten nie odnosił się wyłącznie do młodych ludzi. Natomiast według Muzeum Kultury ludowej w Kolbuszowej baciary „to młodzi, nieżonaci mężczyźni, którzy już mieli prawa przysługujące dorosłym, a jeszcze nie mieli obowiązków obciążających gospodarzy z rodzinami na utrzymaniu, spędzający czas na tańcach, piciu alkoholu i rozrabianiu.”

Baciary

Zespól „Baciary” został założony w 2002 roku przez duet braci: Janusza i Andrzeja Body i w tym samym roku wydana została ich pierwsza płyta. Skład kapeli zmieniał się na przestrzeni czasu. „Baciary” znani są szczególnie na swoim rodzimym Podhalu, jednak ich koncerty cieszą się powodzeniem w całej Polsce, jak i za granicą. Fanom podoba się przede wszystkim fakt, że na występach zespołu można usłyszeć zarówno piosenki dawne, śpiewane przez naszych rodziców i dziadków, jak i bardziej nowoczesne. Do najpopularniejszych utworów zespołu należą: „Żyje się raz”, „Siedem czerwonych róż”.

Najbliższe koncerty zespołu „Baciary”:

Site Footer