10 najlepszych ciekawostek o kabarecie

Spis treści

Kabaret to popularna forma rozrywki, która cieszy się w naszym kraju niemałym zainteresowaniem. Formacje kabaretowe rozbawiają publiczność do łez, prezentując codzienność oraz wydarzenia ze sceny politycznej i społecznej w krzywym zwierciadle. Lubicie kabaret i chcecie dowiedzieć się o nim więcej? Poznajcie 10 najlepszych ciekawostek!

1. Kabaret jako wyszynk

Dzisiaj kabaret kojarzy się z estradowymi lub telewizyjnymi występami grup, które przedstawiają zabawne skecze. Kiedyś natomiast kabaret był kawiarnią, restauracją czy gospodą, w której serwowano jedzenie i napoje. Ucztom towarzyszyły wystąpienia muzyczne lub magiczne, nierzadko o frywolnym zabarwieniu. Samo słowo kabaret pochodzi od arabskiego „kharabat”, które oznacza tawernę; miejsce sprzedaży alkoholu i „płatnej miłości”.

2. Kabaret narodził się we Francji

Kabaret narodził się w 1881 r. w Paryżu, a mówiąc dokładniej, na jego peryferiach, w dzielnicy Montmartre, którą kojarzono z półświatkiem. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Rodolphe Salis. Początkowo jego lokal nazywano „cabaret artistique”. Następnie przyjął nazwę „Le Chat Noir” („Czarny Kot”). Było to miejsce zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Wieczorami wystawiano w nim przedstawienia o charakterze improwizacji. Śpiewano również piosenki satyryczne. Artyści, chcąc ośmieszyć władzę i reprezentantów wyższych warstw społecznych, bardzo często sięgali po absurd.

3. Czerwony Młyn

Słysząc o kabarecie, od razu na myśl przychodzi Wam Moulin Rouge? To bardzo dobre skojarzenie! Kabaret Moulin Rouge (Czerwony Młyn) funkcjonuje nieprzerwanie od 1889 r. Ulokowany jest w Paryżu, w dzielnicy czerwonych latarni przy Placu Pigalle. Znakiem rozpoznawczym siedziby Moulin Rouge jest ogromny, czerwony wiatrak zamontowany na dachu. Kabaret przedstawia pokazy taneczne, w których główne role odgrywają często roznegliżowani tancerze w kolorowych, wymyślnych strojach. Moulin Rouge słynie z charyzmatycznych występów i wykonywania kankana.

4. Frywolna rozrywka dla panów

Kabaret, jako gospoda, miejsce występów tanecznych i satyrycznych, szybko zyskało dużą popularność we Francji, a później w kolejnych państwach Europy i USA. Skąd wzięło się tak ogromne zainteresowanie tą formą rozrywki? Otóż w lokalach nie obowiązywały praktycznie żadne zasady, których należało przestrzegać w restauracjach czy barach. Kabarety gościły wyłącznie mężczyzn, którzy nie musieli zdejmować nakrycia głowy. W lokalach można było jeść, pić, palić i głośno rozmawiać podczas występów. Dodatkowo pobyt w kabarecie umilały panie do towarzystwa.

5. Warszawski Sabat

Kabaret postrzegany jest w dwojaki sposób. W Polsce kojarzony jest z występami grup artystów, którzy prezentują scenki satyryczne. Na świecie, np. we Francji, kabaret jest formą przedstawień z muzyką i tańcem, nazywanych czasami teatrem rewiowym. W naszym kraju, jedynym miejscem, który specjalizuje się w rewiach, jest warszawski Teatr Sabat, którego założycielką jest choreografka i tancerka Małgorzata Potocka.

6. Kraków – kolebka polskiego kabaretu

W Polsce pierwszy kabaret literacki powstał w Krakowie w 1905 r. Grupę Zielony Balonik tworzyli krakowscy poeci, pisarze oraz plastycy. Ówczesna bohema stacjonowała w cukierni zwanej Jamą Michalikową. Z Zielonym Balonikiem związane były takie postacie jak: Tadeusz Boy-Żeleński, Jan August Kisielewski, Stanisław Sierosławski, Juliusz Osterwa oraz wybitni plastycy, np. Witold Wojtkiewicz czy Kazimierz Sichulski. Zielony Balonik łączył rysunek i słowo. Najpierw powstawały grafiki, którym następnie przypisywano satyryczne komentarze. Znakiem rozpoznawczym krakowskiej grupy były tzw. szopki satyryczne, które dotyczyły spraw środowiska artystycznego.

7. Kabaret na monecie

Kabaret Starszych Panów był jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych grup polskiej sceny kabaretowej. Twórcy grupy, Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, zostali uznani jednocześnie za twórców rozrywki telewizyjnej w Polsce lat 50. i 60. XX w. W 2011 r. wizerunki członków kultowej grupy kabaretowej zostały umieszczone na monecie okolicznościowej o nominale 10 zł. Monety wydano w ramach serii „Historia Muzyki Rozrywkowej”.

8. Kabaretowa aleja sław rodem z Hollywood

W Polsce powstało kilka alei sław, które są inspirowane pierwowzorem z Hollywood Boulevard w Los Angeles. Tablice polskich gwiazd kina i muzyki można zobaczyć m.in. w Łodzi, Toruniu czy Lubomierzu. W Lidzbarku Warmińskim, w którym organizowane są Wieczory Humoru i Satyry, możecie odwiedzić natomiast aleję sław polskiego kabaretu. Aleję wypełniają płyty pamiątkowe, na których zapisane są nazwy artystów oraz symbole, które ich charakteryzują. Wśród uhonorowanych kabareciarzy znaleźli się m.in.: Kabaret Moralnego Niepokoju, Grupa MoCarta, Ireneusz Krosny czy Kabaret Starszych Panów.

9. Zielona Góra – najzabawniejsze miejsce w Polsce?

Zielona Góra zdecydowanie zasługuje na przydomek polskiego zagłębia kabaretowego. To właśnie w tym mieście powstało mnóstwo znanych i cenionych grup kabaretowych. Wśród nich należy wymienić m.in.: Kabaret Potem, Kabaret Jurki, Kabaret Ciach, Kabaret Made in China, Babeczki z Rodzynkiem, Kabaret Nowaki, Kabaret Rewers, Kabaret Hi-Fi czy Grzegorz Halama Oklasky. Środowisko kabaretowe w Zielonej Górze rozwijało się najintensywniej w latach 80. i 90 XX w. Co ciekawe, większość grup kabaretowych wywodzi się z ruchu studenckiego, działającego przy obecnym Uniwersytecie Zielonogórskim.

10. Najstarszy festiwal kabaretowy w Polsce

Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry (kiedyś: Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry), organizowane w Lidzbarku Warmińskim, odbywają się od 1976 r. Pomysł na zorganizowanie tego wydarzenia zrodził się trzy lata wcześniej, jednak ówczesne, socjalistyczne władze Polski, nie wyraziły zgody na wcześniejsze powołanie festiwalu. Patronem wydarzenia jest Ignacy Krasicki, a mottem jego słowa: „Prawdziwa cnota krytyk się nie boi i śmiech niekiedy może być nauką”. Festiwal ma formę przeglądu grup kabaretowych. Jest szansą na promocję dla młodych formacji. Główną nagrodą w konkursie jest Złota Szpilka.

Site Footer