Podróż przez Czas: Wydarzenia Kulturalne z Przeszłości, które Warto Przypomnieć

Spis treści

Patrząc na poprzednie dekady, można stwierdzić, że kultura była i jest nieodłączną częścią życia ludzi. Choć przez wieki charakter imprez niemal całkowicie się zmienił, wciąż pamięć o nich jest kultywowana w wielu miejscach na świecie. Kultura jest odzwierciedleniem społeczeństwa. Jego potrzeb, upodobań i wartości, jakimi się kieruje. Zobaczcie, jakie wydarzenia kulturalne z przeszłości warto przypomnieć!

Wydarzenia z przeszłości, które już nie powrócą

Ludzie od wieków pragną rozrywki. Poszukują sposobów na odmienienie szarej codzienności. Dawniej wydarzenia kulturalne organizowano na cześć bogów, łączono je ze sportem, muzyką i literaturą. Były to imprezy wielowymiarowe, które przynosiły publiczności mnóstwo rozrywki. Zobaczcie, z jakich atrakcji korzystano w dawnych czasach.

Starożytne igrzyska olimpijskie

Pierwsze igrzyska olimpijskie odbyły się w 776 r. p.n.e. Organizowano je co cztery lata, podczas drugiej pełni Księżyca po przesileniu letnim, która występuje na przełomie lipca i sierpnia. Impreza miała charakter religijny – urządzano ją na cześć Zeusa. Miesiąc przed wydarzeniem i w trakcie jego trwania, obowiązał tzw. ekecheiria, czyli święty rozejm. Oznaczał on czasowe zawieszenie konfliktów. W igrzyskach udział mogli brać jedynie mężczyźni. Kobiety nie były uprawnione nawet do pojawiania się na widowni.

Najpierw igrzyska trwały jeden dzień, ale później rozciągnięto je na pięć dni. Obejmowały takie konkurencje jak: wyścigi rydwanów, pięciobój klasyczny, boks, pankration czy konkurencje biegowe. Zwycięzcom potyczek wręczano wieniec oliwny. Igrzyska olimpijskie były najbardziej prestiżowym wydarzeniem w starożytnej Grecji. Miały szerzyć ideę pokoju i jedności wśród Greków. Wydarzenie to miało również wymiar religijny, a także artystyczny. Towarzyszyła mu otoczka literacka i muzyczna. Igrzyska w Olimpii zorganizowano 293 razy przez 1168 lat. W 393 r. Teodozjusz I Wielki zakazał kontynuowania tej tradycji, nazywając ją pogańskimi praktykami.

Ludi Romani (festiwal rzymski)

Ludi Romani to festiwal rzymski, który był organizowany w dniach 5–19 września w czasach starożytności. Prawdopodobnie święto ustanowił Tarkwiniusz Stary po tym, gdy zdobył miasto Apiolae. Można również spotkać się z wersją, mówiącą o tym, że za jego organizacją stał Dionizjusz z Halikarnasu i Cyceron po zwycięstwie Rzymian nad Latynami w 496 r. p.n.e. Ludi Romani obchodzono co roku od 366 p.n.e. do upadku Cesarstwa Rzymskiego.

Festiwal, tak samo jak igrzyska olimpijskie, miał charakter religijny. Organizowano specjalne pokazy na cześć boga Jowisza, a także składano mu ofiarę z krowy. Z czasem jednak porzucono znaczenie religijne. Festiwal rzymski był najważniejszym wydarzeniem. Podczas imprezy organizowano igrzyska, wyścigi, a także spektakle teatralne. Była więc to uczta sportowa i kulturalna.

Teatr średniowieczny (misteria i mirakle)

Teatr średniowieczny różnił się pod wieloma względami od dzisiejszych przedstawień. Wówczas skupiano się na tematyce religijnej. Najpopularniejsze były misteria i mirakle, które opowiadały o życiu męczenników i świętych. Poruszały ważne dla chrześcijan wartości.

Wśród wydarzeń kulturalnych w średniowieczu dużą popularnością cieszyły się misteria, które wystawiano na Wielkanoc. Dotyczyły one męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Spragnieni życia kulturalnego, średniowieczni ludzie, mogli również podziwiać farsy oraz moralitety. Przedstawiały dzieje bohatera, który musiał wybierać pomiędzy dobrem a złem. Wraz z upływem czasu i zmianą wartości w społeczeństwie, misteria i mirakle były wystawiane coraz rzadziej. Dzisiaj można powiedzieć, że niemal całkowicie zaniknęły.

Współczesne wydarzenia kulturalne warte przypomnienia

W obecnych czasach bardzo ważną rolę w życiu ludzi odgrywają festiwale. To właśnie one wywierały duży wpływ nie tylko na rozwój muzyki. Były także inspiracją dla przemian społecznych. Zobaczcie, które festiwale szczególnie zapisały się w historii.

Festiwal w Woodstock

Wśród współczesnych wydarzeń kulturalnych, które zapisały się na kartach historii, jako istotne momenty w dziejach kultury, należy wymienić m.in. Woodstock. Festiwal odbył się 15 sierpnia 1969 r. w Bethel w stanie Nowy Jork. Jego hasłem przewodnim było „Peace, Love and Happiness”, co można przetłumaczyć jako „Pokój, miłość i szczęście”. W wydarzeniu udział wzięło ponad 400 tysięcy osób. Był to jeden z największych eventów w latach 60. XX wieku. Na scenie festiwalu zagrali m.in. The Who, Joe Cocker, Jimi Hendrix czy Santana. Impreza była protestem przeciwko wojnie w Wietnamie. Stała się symbolem pokoju, ruchu hippisowskiego i największym wydarzeniem muzycznym XX wieku.

Monterey Pop Festival

Monterey Pop Festival był pierwszym, dużym festiwalem rockowym, który zorganizowano w dniach 16–18 czerwca 1967 r. Wydarzenie miało miejsce w Monterey w Kalifornii. Dzisiaj impreza uważana jest za symbol „lata miłości” i rozkwitu ruchu hippisowskiego. Choć przez wielu, festiwal, jest postrzegany jako zapowiedź Woodstocka, tak naprawdę, pod względem muzycznym, było to o wiele ważniejsze wydarzenie. Na scenie festiwalu można było usłyszeć m.in.: Beverly, The Byrds, Simon & Garfunkel, The Animals czy Janis Joplin i Big Brother and the Holding Company.

Festiwal w Jarocinie

Wspominając wydarzenia kulturalne z przeszłości, szczególnie te muzyczne, nie można nie wspomnieć o Festiwalu w Jarocinie, który był ważną imprezą w Polsce. Organizowany za czasów PRL-u, był odskocznią, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy na co dzień byli otoczeni szarą, nudną i zewsząd kontrolowaną rzeczywistością. Festiwal w Jarocinie stał się wyrazem wolności, możności wyrażania siebie. To właśnie tutaj wszelkie subkultury mogły czuć się bezpiecznie. Podczas wydarzenia grano punk rocka, rocka, bluesa, reggae i heavy metal. Na scenie występowały największe, ówczesne gwiazdy, takie jak: Siekiera, Dżem, T.Love, TSA, Hey, Defekt Mózgó, Kat czy Sztywny Pal Azji. Co ciekawe, wymienione zespoły debiutowały w Jarocinie. Jak widać, występ na kultowej scenie zapewnił im szybki i pewny rozwój kariery.

Festiwal Filmowy w Cannes

Festiwal filmowy w Cannes to coroczne święto światowej kinematografii, organizowane od 20 września 1946 r. Pierwszą edycję wydarzenia zaplanowano na 1939 r., jednak została odwołana z uwagi na wybuch wojny. Założeniem festiwalu było promowanie sztuki filmowej oraz szerzenie współpracy i porozumienia pomiędzy narodami. Festiwal miał łączyć różne nacje poprzez sztukę. Sprzeciwiał się konkurencji i podziałom. W czasie pierwszej edycji zaprezentowano 44 filmy, m.in. „Spotkanie” Davida Leana czy „Bitwę o szyny” René Clémenta. Festiwal w Cannes stał się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. Każdego roku gromadzi najwybitniejsze nazwiska sceny filmowej z całego globu.

Jazz Jamboree

18 września 1958 r. odbył się festiwal Jazz 58 zorganizowany przez warszawski Hot-Club Hybrydy, jeden z najstarszych klubów studenckich w Polsce. Impreza okazała się znakomitym pomysłem, ponieważ zyskała światową sławę. Dzisiaj, znany pod nazwą Jazz Jamboree Festival, jest jednym z najstarszych i największych festiwali jazzowych w Europie. W poprzednich edycjach wydarzenia, brali udział najwięksi muzycy sceny jazzowej, tacy jak: Miles Davis, Ray Charles, Diana Krall, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak czy Urszula Dudziak.

Biennale w Wenecji

Pierwsza edycja weneckiego Biennale (La Biennale di Venezia) odbyła się w 30 kwietnia 1985 r. Podczas wydarzenia zaprezentowano wystawy skupiające się na sztuce dekoratorskiej. Imprezę zorganizowano z okazji jubileuszu ślubu króla Humberta I i królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Wydarzenie przyciągnęło niemal 225 000 odwiedzających. Od tamtego czasu festiwal odbywa się co dwa lata. Obecnie jest imprezą międzynarodową, która koncentruje się na sztuce współczesnej. Odgrywa kluczową rolę w promowaniu sztuki. Cechą charakterystyczną wydarzenia są pawilony wystawowe zarządzane przez różne kraje.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”

W 1959 r. odbył się Festiwal Teatrów Polski Północnej, który w tamtym czasie był jedynym wydarzeniem tego rodzaju, przedstawiającym sztukę teatralną północnej części naszego kraju. Dał on początek Międzynarodowemu Festiwalowi Teatralnemu „Kontakt”, który jest organizowany od 1991 r. Od tamtego czasu odbywa się co dwa lata. Za organizacją obu wydarzeń stoi Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Dzisiejszy festiwal „Kontakt” jest platformą do promocji i przeglądu najbardziej interesujących wydarzeń teatralnych z Europy Środkowej i Wschodniej, które konfrontuje z teatrami Europy Zachodniej. W imprezie udział biorą teatry z państw sąsiadujących oraz Australii, Francji, Chin, Danii, Grecji, Gruzji i wielu innych miejsc na świecie.

Site Footer