Co robić w Łodzi – podpowiadamy jak ciekawie spędzić weekend w Łodzi!

Łódź jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce. Wiele osób twierdzi, że w Łodzi nie ma nic ciekawego. Ci, którzy tak mówią są w ogromnym błędzie i albo Łodzi nie znają, albo są ignorantami. To co w Łodzi jest wyjątkowe to postindustrialny krajobraz, który tworzą restaurowane od wielu lat kompleksy pofabryczne. Budynki poprzemysłowe zyskują blask i nowe zastosowanie.

Spis treści

Oprócz typowo miejskich atrakcji, Łódź może pochwalić się dużymi terenami zielonymi i rezerwatem przyrody w obrębie miasta. Chcesz spędzić weekend w Łodzi? Poznaj największe atrakcje w Łodzi i zaplanuj z nami idealny city break.

Zobacz najciekawsze wydarzenia w Łodzi!

Ulica Piotrkowska

To reprezentacyjna ulica miasta i jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Ponad 2 kilometrowy deptak pełni rolę podobną do starego rynku w innych dużych miastach. Znajdują się tu puby, restauracje, kluby, sklepy i wiele pięknych podwórek i detali dodających ogromnego uroku temu miejscu.

Spacer ulicą piotrkowską warto zacząć od placu Wolności gdzie znajduje się ratusz, muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Muzeum Farmacji, a także mieszczące się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki Muzeum Kanału „Dętka”. Tuż nieopodal pod adresem Piotrkowska 3 znajduje się Pasaż Róży. To prawdziwie magiczne podwórko, w którym ściany kamienicy wyklejone są małymi fragmentami luster tworzących wzór mieniących się w słońcu róż. Autorką tego dzieła jest Joanna Rajkowska, która stworzyła to miejsce z myślą o swojej córce Róży. Przestrzeń podwórka zagospodarowana jest tak, aby zwiedzający mogli tam również odpocząć na ławkach wśród zieleni drzew i krzewów aż ośmiu odmian róż.

Kierując się na południe między ulicami 6 Sierpnia i gen. Romualda Traugutta znajduje się Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana na hollywoodzkim Walk of Fame. Mosiężne gwiazdy dla wybitnych aktorów, reżyserów i operatorów są wmurowane w chodnik po obu stronach ulicy. Projekt realizowany jest w ramach Łódź Miasto Filmu UNESCO, a nadzorowane jest przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Przemierzanie najdłuższego deptaka w Polsce i oglądanie starych kamienic wcale nie jest nużące. Co jakiś czas można napotkać mosiężne rzeźby przedstawiające wielkich Łodzian. Wśród nich znajduje się pomnik łódzkich fabrykantów, z którymi można usiąść przy wspólnym stole, można przyjrzeć się pracy lampiarza, zagrać koncert na cztery ręce z Rubinsteinem, usiąść na ławeczce z Tuwimem oraz na fotelu obok Stefana Jaracza, można przysiąść na kufrze obok Reymonta, a także zobaczyć misia Uszatka.

Spacer po Piotrkowskiej to doskonały moment na wypicie kawy lub lunch w jednej z wielu kawiarni i restauracji na Piotrkowskiej oraz przylegających do niej woonerfów z uroczą zielenią. Szukając miejsca na przerwę na posiłek można natrafić na ciekawe miejsca i świetnie zaaranżowane podwórka jak na przykład kolorowe parasolki podwieszone nad podwórkiem przy Piotrkowskiej 120, podwórka z zachwycającą zielenią, a także świadectwami kultury żydowskiej w Łodzi. Jednym z ciekawszych miejsc jest OFF piotrkowska, gdzie czuć industrialny klimat i dominuje czerwona cegła. Miejsce to tętni życiem gastronomicznym i artystycznym.

Na końcu reprezentacyjnej części ulicy Piotrkowskiej znajduje się centrum przesiadkowe zwane stajnią jednorożców. Nazwa została wymyślona przez mieszkańców, a wzięła się od tęczowego, przeszklonego dachu wiaty. Tuż nieopodal z inicjatywy budżetu obywatelskiego stanął pomnik jednorożca. Jeżeli czujesz się zmęczony, a Twoje auto zostało przy placu Wolności, to możesz wsiąść w tramwaj, który odjeżdża z stajni jednorożców lub skorzystać z rikszy.

Łódź Fabryczna

Dworzec Łódź Fabryczna – Tak nazywa się największy i zarazem najnowocześniejszy dworzec w Łodzi. Jest to miejsce naprawdę godne zobaczenia ze względu na niebanalną architekturę, która jest połączeniem współczesności z akcentami XIX wiecznego miasta.

Mówiąc o Łodzi fabrycznej szerzej, mowa o licznych budynkach pofabrycznych, które są dowodem świetności miasta przemysłowego. Dawne zakłady włókiennicze są sukcesywnie odnawiane, czerwona cegła odzyskuje swój dawny blask, a wysokie kominy nie straszą już gryzącym dymem. Wśród zrealizowanych metamorfoz znajduje się łódzka Manufaktura. Jest to największy kompleks, w którym znajduje się centrum handlowe oraz ogromne centrum rozrywki. Można tutaj spędzić czas aktywnie w bardzo interesującym otoczeniu.

W tym samym duchu został odnowiony kompleks pofabryczny Monopolis, który łączy historyczne budynki z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Jest to miejsce gdzie znajdował się skład Okowity „Monopol”. Przemysł wódczany był w XX wieku gałęzią, która mocno napędzała rozwój miasta. Obecnie jest to nowoczesne centrum rozrywki z najlepszymi restauracjami w mieście. Odbywają się tu koncerty i spektakle oraz inne wydarzenia kulturalne. Nazwa Monopolis nawiązuje do języka greckiego i można ją rozumieć jako „miasto w mieście”.

Kolejnym miejscem, który warto zobaczyć w Łodzi jest zespół mieszkalno- fabrycznym o nazwie Księży Młyn. Na zespół budynków wybudowanych w XIX wieku przez Karola Sheiblera składa się ogromna przędzalnia przypominająca wyglądem zamek, a także magazyny, domy robotnicze (famuły), remiza strażacka, rezydencje właścicieli, bocznica kolejowa, dwa szpitale i konsumy (sklepy). Księży Młyn przyciąga artystów i fotografów. W nietuzinkowej przestrzeni organizowane są wydarzenia kulturalne, pokazy mody, festiwale, natomiast w willach znajdują się muzea. Wszystko to w sąsiedztwie pięknego Parku Źródliska, na obszarze którego znajduje się Palmiarnia. Tuż przy wejściu do Palmiarni można spotkać wróbla Ćwirka, który jest jedną z dziesięciu rzeźb należących do szlaku turystycznego Łódź Bajkowa.

Będąc jeszcze przy temacie XIX wiecznych fabryk nie sposób wspomnieć o jedynej w Łodzi fabryce, która nie jest czerwona tak jak inne. Biała Fabryka to kompleks klasycystycznych budynków należących do Ludwika Geyera. W budynku znajduje się Centralne Muzeum Włókiennictwa. Jest to jeden z najstarszych zabytków architektury przemysłowej w Polsce i uznany został za pomnik historii. To tutaj zainstalowana była pierwsza w Łodzi maszyna parowa.

Wisienką na torcie dziedzictwa Łodzi jest Pałac Poznańskiego. Ten neobarokowy pałac fabrykancki zyskał miano „łódzkiego Luwru”. Pałac znajduje się w sąsiedztwie Manufaktury i jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi. W środku znajdują się piękne wnętrza pałacowe, wystawy poświęcone Wielkim Łodzianom, a także filmowy kantor „Ziemi Obiecanej”. W muzeum można poznać historię Łodzi, która była wielokulturową metropolią.

Łódź filmowa czyli HollyŁódź

Historia związana z filmem w Łodzi zaczęła się w latach powojennych. Powstała tu jedna z najstarszych i zarazem najlepszych szkół filmowych na świecie. Łódzka szkoła filmowa wykształciła pokolenia wybitnych reżyserów i aktorów. Wśród nich są takie osobistości jak Andrzej Wajda, Roman Polański czy Krzysztof Kieślowski. Tuż obok szkoły znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii. Można zobaczyć tutaj rekwizyty oraz elementy scenografii z najsłynniejszych polskich filmów, a także jeden z niewielu na całym świecie i jedyny w Polsce fotoplastykon.

Do filmowych atrakcji turystycznych zalicza się wspomniana wcześniej „Aleja Gwiazd” na ul. Piotrkowskiej oraz szlak „Łódź Bajkowa”, w ramach którego można zobaczyć rzeźby z bajek Studia Filmowego Se-Ma-For. Pod muzeum kinematografii spotkać można kota Filemona i Bonifacego.

Łódź jest stolicą polskiej kinematografii oraz gospodarzem festiwali filmowych: Transatlantyk Festival, Filmteractive, , Forum Kina Europejskiego „Cinergia”, Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej „Kamera Akcja”, Festiwal Szkół Teatralnych.

Co jeszcze warto zobaczyć w Łodzi?

Jak widać ciekawych miejsc w Łodzie nie brakuje, a to jeszcze nie wszystko. Jakie czekają zwiedzających atrakcje w Łodzi? To miasto może naprawdę zaskoczyć. Jest doskonałym miejscem dla ludzi żadnych miejskich wrażeń, imprez i koncertów. Teatry i jak i rodzin z dziećmi

Zwiedzanie Łodzi dopełniają znajdujące się w całym mieście murale, których twórcami są znani artyści z Polski, a także zagranicy. Murale zdobiące ściany budynków powstają w ramach Festiwalu Galerii Urban Forms i jest ich już pond 150.

Do jednych z ciekawszych miejsc na mapie Łodzi zalicza się EC1 Łódź – Miasto Kultury, czyli zrewitalizowana zabytkowa elektrownia znajdująca się na obszarze Nowego Centrum Łodzi, tuż obok dworca Łódź Fabryczna. Obecnie mieści się tutaj najnowocześniejsze w Polsce planetarium, Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. W 2018 roku otworzono w tym miejscu interaktywne Centrum Nauki i Techniki. Łódzkie Experymentarium tworzy interaktywna wystawa, która ma na celu rozbudzanie ciekawości i popularyzowanie nauki. Są to atrakcje, które z pewnością spodobają się zarówno małym, jak i dużym turystom. Planując city break warto zarezerwować sobie cały dzień na zwiedzenia tego miejsca.

Fani zieleni także się nie zawiodą. Wbrew pozorom Łódź to jedno z najzieleńszych miast w Polsce. A to dzięki licznym parkom oraz największemu kompleksowi leśnemu, znajdującemu się w granicach miasta w Europie. Las Łagiewnicki, bo o nim mowa, zachwyca starymi drzewostanami i urozmaiconą rzeźbą terenu. Na terenie lasu znajdują się tez zabytkowe drewniane kaplice otwarte dla zwiedzających. Przy ładnej pogodzie można zaplanować przyjemny spacer na świeżym powietrzu. W niedalekiej odległości od siebie znajduje się Ogród Botaniczny i Miejski Ogród Zoologiczny z pierwszym w Polsce Orientarium (druga taka inwestycja w Europie). Nieopodal znajduje się duży Park na Zdrowiu z dużym, nowoczesnym placem zabaw. Najstarsza leśna część parku została wydzielona i jest chroniona jako rezerwat Konstantynowskie Polesie.

Site Footer