Balet – czym urzeka widzów?

Teatr, operetka i balet – te formy sztuki nadal uznawane są za rozrywkę dla wyższych sfer. W rzeczywistości nie narzucają one żadnych klasowych ograniczeń. Wprost przeciwnie! Są dla wszystkich, bo opowiadają uniwersalne i zawsze aktualne historie. Każdy, kto jest wrażliwy na piękno, z pewnością doceni sztuki baletowe. Za co je kochamy? Listę powodów, by zainteresować się taką formą przedstawienia, znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest balet?

Powiedzieć, że to widowisko taneczne, to spore uproszczenie. Balet, podobnie jak np. sztuka teatralna, służy snuciu opowieści. W tym jednak przypadku środkiem wyrazu jest taniec. Dopracowany układ choreograficzny, starannie wykonane scenografie i muzyka – to te elementy sprawiają, że przedstawienie baletowe może służyć opowiadaniu historii.

Skąd wziął się balet? Jego początki sięgają okresu renesansu i ówczesnych zabaw karnawałowych. Balet rozwijał się we Włoszech, później spopularyzowano go we Francji, a następnie zyskał rozgłos na całym świecie. Dzisiaj wśród najlepszych grup baletowych wyróżnia się tancerzy z Rosji.

Sztuka baletowa – za co ją kochamy?

Balet wciąż uchodzi za elitarną formę rozrywki. Wiele osób obawia się, że przekaz takiego przedstawienia może być nieczytelny, a sama interpretacja nazbyt nużąca. Schematyczne myślenie o balecie i kojarzenie go jedynie z wiązanymi baletkami i tiulowymi spódniczkami jest dla tej formy ekspresji bardzo krzywdzące. Zapewniamy, że takiemu przedstawieniu warto dać szansę. Co sprawia, że w balecie można się zakochać?

Starannie dopracowane widowisko

Balet to nie tylko tańce, ale i muzyka czy scenografia. Odpowiednie zgranie ze sobą wszystkich tych elementów jest nie lada wyzwaniem. Nagrodą jest za to spektakularny efekt, który oddziałuje na wiele zmysłów, a tym samym zapewnia niezwykłą ucztę dla duszy.

Wyjątkowa forma wyrazu

Wyrażanie emocji przez taniec ma w sobie coś magicznego. Balet to bardzo ekspresyjna, a jednocześnie subtelna forma sztuki. Takie połączenie sprawia, że łatwiej jest się wczuć w przedstawianą historię, a finalnie – również utożsamić z nią.

Kunszt tancerzy robi ogromne wrażenie

Nauka tańca rozpoczyna się w bardzo młodym wieku. Już kilkuletnie dzieci spędzają czas na rozciąganiu się, ćwiczeniu postawy, gestów i mimiki. Ludzie, którzy oddają się baletowi, spędzają na salach treningowych wiele godzin, by każdy ruch dopracować do perfekcji. Dzięki temu na scenie zachwycają gracją, godną podziwu lekkością i koordynacją. Balet to nieustanna walka z własnymi ograniczeniami i dążenie do ideału. Prezentowany podczas spektaklu efekt tego wysiłku, jest po prostu zachwycający.

Uwrażliwianie na piękno

Balet odwołuje się do naszych emocji. Bez wątpienia sporym ułatwieniem będzie oglądanie sztuki, gdy znamy jej kontekst, jednak ta forma ekspresji sięga znacznie głębiej – często koresponduje z naszą wrażliwością i osobistymi doświadczeniami. Historie przedstawiane w balecie mają charakter uniwersalny, ponadczasowy, dlatego też potrafią dotykać nawet te osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z opowiadaniem poprzez taniec.

Najlepszy spektakl baletowy – sztuki, które trzeba znać

Rozpoczęcie przygody z baletem może wydawać się trudne, dlatego prezentujemy krótki przewodnik po sztukach, które warto zobaczyć. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim Jezioro Łabędzie, czyli jedno z najsłynniejszych, a przy tym najpiękniejszych widowisk. Historia dziewczyny zamienionej w łabędzia wzrusza, a przy tym zachwyca bogatą symboliką. Z Jeziorem Łabędzim wystąpi wkrótce na polskich scenach Rosyjski Klasyczny Balet. Podczas wydarzenia zaprezentuje się 40 tancerzy, a całe widowisko okraszone będzie muzyką Czajkowskiego. Swoją wersję przedstawi również Narodowy Balet Klasyczny z Kijowa.

Jeśli balet, to oczywiście w najlepszym wydaniu, a za najzdolniejsze uznaje się rosyjskie grupy. Z występem do Polski zawita jeden z najpopularniejszych zespołów świata – Russian National Ballet – Kostroma. Podczas show wystąpi 50 artystów, prezentowane zaś będą m.in. tańce z Rosji, Węgier, Chin i Irlandii. W podróż po tańcach ludowych zabierze nas też Chór i Balet Piatnitsky, który znany jest z bardzo żywiołowych przedstawień i pięknych strojów.

Okazji do zobaczenia niezwykle bogatego show, nawiązującego do sztuk teatralnych i cyrkowych, dostarczy Royal National Ballet of Georgia – Potkhishvili, który doskonale łączy gruziński folklor z nowoczesnymi środkami wyrazu.

Bilety na spektakle baletowe dostępne są w serwisie biletyna.pl.

Narodowy Balet Kijowski – Jezioro Łabędzie ⇨

Jezioro Łabędzie – Rosyjski Klasyczny Balet Moskwy ⇨

Russian National Ballet – Kostroma ⇨

Chór i Balet Piatnitsky – Moskwa ⇨

Royal National Ballet Of Georgia Potkhishvili ⇨

Site Footer