Mysłowice atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Mysłowicach?

Spis treści

Mysłowice leżą w województwie śląskim – na historycznym Górnym Śląsku. Ulokowane są w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Przez miasto przepływa Czarna Pszemsza, która tuż za Mysłowicami łączy się z Białą Pszemszą, tworząc Pszemszę. Miejscowość ta otrzymała prawa miejskie w 1360 r. – może poszczycić się bogatą historią. Sprawdźcie najciekawsze atrakcje Mysłowic!

Mysłowice – atrakcje, które warto zobaczyć

Mysłowice kojarzone są przede wszystkim z górnictwem i grupą muzyczną Myslovitz – Myslowitz to nazwa miasta w języku niemieckim. Nazwa miejscowa Mysłowice pochodzi od starosłowiańskiego imienia Mysław, Miłosław lub Mysł. Końcówka „ice” oznacza natomiast potomków właściciela miasta – „Mysłowiczów”. Co ciekawe, założyciel miejscowości – rycerz Mysław miał być wzorem dla wizerunku męskiej głowy, która widnieje w herbie miasta.

W Mysłowicach znajduje się wiele interesujących zabytków. To piękne miasto – jedno z najstarszych ulokowanych na Górnym Śląsku. Zwiedzanie go rozpocznijcie od centrum, czyli rynku. Na głównym placu mieści się m.in. studnia i fontanna ze św. Janem Chrzcicielem. Jeśli o patronie miasta mowa, warto także zobaczyć kapliczkę Jana Chrzciciela, która zmieniała swoje miejsce trzykrotnie. W 1745 r. została ufundowana przez Jarlików z Niwki. Postawiono ją ze względu na wydany przez króla Fryderyka II zakaz urządzania pielgrzymek do zagranicznych miejscowości. Kaplica Jarlików to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli sakralnych w mieście, obecnie znajduje się przy ulicy Grunwaldzkiej.

Centralne Muzeum Pożarnictwa

Centralne Muzeum Pożarnictwa utworzono w 1975 r. W jego zbiorach znajdują się eksponaty dotyczące polskiego pożarnictwa. Oprócz wystaw można także podziwiać różne wozy strażackie, które z pewnością zrobią na Was wrażenie.

Na terenie Centralnego Muzeum Pożarnictwa swoją siedzibę ma Muzeum Miasta Mysłowice. Zawiera w sobie kilka wystaw stałych, dotyczących: archeologii, historii oraz etnografii. Jeśli chcecie poznać dzieje miasta i Górnego Śląska, wybierzcie się do muzeum, gdzie czekają na Was liczne fotografie czy eksponaty związane z powstaniem śląskim i przemysłem mysłowickim.

Miejsce Pamięci

W 2019 r. w mieście powstało Miejsce Pamięci poświęcone zmarłym w czasie I powstania śląskiego. Ulokowane jest przy dawnym wejściu do KWK Mysłowice. Znajduje się tam pamiątkowa tablica, ławki, interaktywny kiosk czy kody QR, po zeskanowaniu których poznacie ciekawe informacje historyczne.

Park Zamkowy

Park Zamkowy to malownicze miejsce na mapie Mysłowic, wypełnione zielenią. Niedawno przeszedł rewitalizację, dzięki czemu obecnie turyści i mieszkańcy miasta mogą korzystać ze ścieżek rowerowych, placu zabaw, boiska do piłki nożnej i koszykówki czy skateparku. W Parku Zamkowym odbywają się ponadto pikniki rodzinne, festyny i inne ciekawe wydarzenia kulturalne.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Najstarsza świątynia w Mysłowicach, tzw. kościół farny Narodzenia Najświętszej Maryi Panny został wzniesiony na początku XIV wieku. Pierwotnie budynek utrzymany był w stylu gotyckim. Po przebudowie zyskał natomiast cechy stylu renesansowego. Wnętrze kościoła jest bardzo bogato zdobione. W końcu ówcześni właściciele miasta należeli do jednych z najbogatszych na Górnym Śląsku.

Muzeum Misyjne im. Kardynała Augusta Hlonda

Muzeum Misyjne powstało w 2004 r. z inicjatywy ks. Andrzeja Halemby. Jego otwarcia dokonał natomiast bp Stefan Cichy. Ulokowane jest w podziemiach Oratorium św. Wojciecha. Zbiory muzeum obejmują eksponaty z trzech kontynentów: Azji, Oceanii oraz Ameryki Południowej. Wśród nich można znaleźć m.in. maski, ozdoby, instrumenty muzyczne czy ekspozycję przyrodniczą. Całość uzupełniają autorskie zdjęcia i filmy wykonane podczas wypraw księdza Halemby.

Kulturalne atrakcje Mysłowic – gdzie warto wybrać się na film, spektakl lub koncert?

W Mysłowicach zobaczycie naprawdę wiele ciekawych obiektów. To miasto pełne interesujących budynków, przesiąkniętych historią regionu. Po całym dniu zwiedzania, zapewnijcie sobie chwilę wytchnienia – najlepiej w towarzystwie dobrego filmu, przedstawienia teatralnego czy pięknej muzyki ulubionego zespołu.

Jeśli o muzyce mowa, warto wiedzieć, że Mysłowice nazywane są „polskim Manchesterem”. To miasto może pochwalić się bogatą sceną rockową. Założono tutaj takie zespoły jak: wspomniany Myslovitz, Negatyw, Iowa Super Soccer czy Penny Lane.

Mysłowicki Ośrodek Kultury i pozostałe placówki kulturalne w mieście

Jeśli chcecie wybrać się na dobry film czy występ grupy kabaretowej lub stand-upowej, odwiedźcie Mysłowicki Ośrodek Kultury. Pod MOK-iem działa 6 filii, które wspólnie zapewniają miastu moc atrakcji. Zajmują się organizacją warsztatów: wokalnych, tanecznych, instrumentalnych czy plastycznych dla osób w każdym wieku. W MOK-u znajduje się ponadto Minimuzeum Kina, które jest unikatowym miejscem. W jego zbiorach zgromadzono eksponaty przybliżające historię kina.

Kolejne miejsce na mapie miasta, w którym można liczyć na świetną rozrywkę dla całej rodziny, to Hala Widowiskowo-Sportowa im. S.Padlewskiego. Oprócz koncertów czy występów lokalnych i ogólnopolskich artystów, mają tutaj miejsce zawody sportowe. To obiekt łączący sport i kulturę, który zawsze ma do zaoferowania interesujące atrakcje.

Mysłowice i okolice

Mysłowice leżą w bliskim sąsiedztwie Jaworzna, Imielina, Lędzin oraz Katowic. W każdym z tych miast można znaleźć wiele atrakcji zarówno turystycznych, jak i kulturalnych. Oczywiście najwięcej placówek kulturalnych znajduje się w stolicy województwa śląskiego. W Katowicach możecie odwiedzić m.in. Teatr Żelazny, Pałac Młodzieży czy Spodek, w którym odbywa się wiele ciekawych imprez.

Niezależnie od tego, czy chcecie wybrać się na wydarzenia kulturalne do Mysłowic, Katowic czy Jaworzna. W Biletynie znajdziecie bilety na wszystkie najciekawsze premiery w sezonie. Jeśli uwielbiasz kulturę, zachęcamy do subskrybowania naszego newslettera oraz zainstalowania aplikacji mobilnej. Dzięki temu zawsze będziesz na bieżąco.

Site Footer