Cezary Żak – Biografia – Życie i twórczość

Spis treści

Cezary Żak to jeden z najpopularniejszych aktorów telewizyjnych i teatralnych w Polsce. Rozpoznawalność i sympatię publiczności zapewniły mu, kultowe już, role w serialu „Miodowe lata” i „Ranczo”. Cezary Żak jest artystą charakterystycznym i wszechstronnym. Każda kreacja, której się podejmuje, pozostaje na długo w pamięci widzów. Poznajcie bliżej postać tego wybitnego aktora!

Cezary Żak – edukacja i młodość

Cezary Żak przyszedł na świat 22 sierpnia 1961 roku w dolnośląskim Brzegu Dolnym. Po ukończeniu liceum wcale nie zamierzał zostać aktorem. Wręcz przeciwnie. Duża część jego rodziny jest nauczycielami, również jego matka. Sam pragnął uczyć języka francuskiego, który znał znakomicie. Egzaminy na studia nie poszły mu jednak zbyt dobrze. Jak się okazało, aby dostać się na romanistykę, trzeba zdać nie tylko język francuski, lecz także język polski. Cezary nie przeczytał „Placówki” Bolesława Prusa. Zapamięta ten tytuł na całe życie, ponieważ to właśnie ta książka oddaliła go od zostania studentem romanistyki. Co ciekawe, obecnie aktor jest twarzą szkoły językowej „Żak”. Cezary postanowił wesprzeć inicjatywę swojej kuzynki. Stał się współwłaścicielem szkoły w Gliwicach, jednak na co dzień całkowicie poświęca się aktorstwu i reżyserii.

Aby uniknąć zasadniczej służby wojskowej, Cezary zapisał się do rocznej szkoły pomaturalnej na Naprawę Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Jak sam mówi, dyplom otrzymał, jednak wciąż nie wie, jak działa lodówka czy żelazko. Następnie młody Żak zdecydował się podejść do egzaminów do szkoły teatralnej. Wybrał się do położonej niedaleko miejsca zamieszkania filii PWST w Krakowie we Wrocławiu. W 1985 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim. Tam też spotkał swoją przyszłą żonę Katarzynę Żak (Matusiak), która studiowała na Wydziale Lalkarskim.

Początki kariery

Po ukończeniu studiów występował m.in. w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Zadebiutował rolą w sztuce „Panna Tutli Putli” Stanisława Ignacego Witkiewicza w 1986 r. Choć grał duże role, nie zarabiał zbyt wiele. Aby dorobić do skromnej aktorskiej pensji, sprzedawał pierniki toruńskie, katarzynki i Wafle Teatralne prosto z samochodu. Będąc jeszcze młodym aktorem, otrzymał nagrodę wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru w 1993 r. W tym samym roku można było zobaczyć go w roli szofera w popularnym serialu „Czterdziestolatek 20 lat później”. W 1994 r. Cezary dostał wyróżnienie od Prezydenta Torunia na XXVIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora za rolę w „Kontrabasiście” Patricka Süskinda.

W 1995 r. związał się na krótko z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Następnie, w 1997 r., przeprowadził się do Warszawy, gdzie dołączył do zespołu Teatru Powszechnego.

Działalność kabaretowa i telewizyjna

Cezary Żak przez cztery lata był częścią kabaretuTadeusz Drozda Show”, gdzie występował wraz ze swoim bratem ciotecznym – satyrykiem Tadeuszem Drozdą. W latach 90. XX wieku aktor był gospodarzem teleturnieju „As, dama, walet” emitowanego na antenie telewizji Polsat. W latach 2000–2001 prowadził natomiast program „Ładny Dom” w TVN-ie. Ponownie, w 2017 r. pojawił się w stacji Polsat jako juror programu „The Brain. Genialny umysł”.

Kariera serialowa i filmowa

W kolejnych latach swojej działalności aktorskiej, Cezary Żak pojawiał się coraz częściej na małym i dużym ekranie, zwykle w rolach epizodycznych i drugoplanowych. Można było zobaczyć go m.in. w „Cwale” Krzysztofa Zanussiego, „Pułkowniku Kwiatkowskim” Kazimierza Kutza, „Gniewie” Marcina Ziębińskiego czy „Nocnym graffiti” Dutkiewicza. Z pewnością wielu widzów kojarzy charakterystyczną postać barmana, w którą Cezary Żak wcielił się w filmie „Kiler” Juliusza Machulskiego. Aktor zagrał również role u Marka Koterskiego w filmach „Dzień świra” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”.

Najpopularniejsze role Cezarego Żaka

Cezary Żak zasłynął rolą w serialu „Klan”, gdzie wcielił się w postać kuzyna Grażyny, Józefa Sobolewicza. Największą sławę osiągnął jednak w 1998 r., kiedy odgrywał rolę Krzysztofa Krawczyka – charyzmatycznego, a zarazem egoistycznego motorniczego, który wraz ze swoim przyjacielem, Tadeuszem Norkiem szukał sposobu na intratny biznes. W 2004 r. sitcom doczekał się kontynuacji jako „Całkiem nowe lata miodowe”. W 2024 r. ponownie wróci na ekrany jako „Miodowe lata 20 lat później”. Co ciekawe, w „Miodowych latach” grała również jego żona, Katarzyna Żak.

W 2006 r., również ze swoją żoną, dołączył do obsady serialu „Ranczo”. Wcielał się w dwie postacie – bliźniaków księdza i wójta – Pawła i Piotra Koziołów. Bardzo często u jego boku można było spotkać jego przyjaciela, Artura Barcisia. Występował razem z nim zarówno w „Miodowych latach”, jak i „Ranczu”.

Kariera teatralna i dubbingowa

Aktor przez lata udzielał się również w dubbingu. Po raz pierwszy użyczył głosu w 2005 r. postaci Kokosz w filmie animowanym „Kajko i Kokosz”. Można było go usłyszeć również w takich produkcjach jak „Garfield: Festyn humoru”, „WALL-E”, „Sherek Forever” czy „Mary Poppins powraca”.

Choć Cezary Żak znany jest szerszej publiczności z ról serialowych, przez cały ten czas grywał również w teatrze. Od 2012 r. zajmuje się również reżyserią teatralną. Wyreżyserował m.in. takie przedstawienia jak „Trzeba zabić starszą panią”, „Złodziej”, „Truciciel”, „Serca na odwyku”. Najnowsze widowiska, nad którymi sprawuje pieczę reżyserską to m.in. „Kolacja dla głupca”, „Dziewczyna z pociągu” czy „Słoneczni Chłopcy”. W spektaklach Cezarego Żaka można zobaczyć jego przyjaciela Artura Barcisia, jego żonę Katarzynę Żak oraz wielu innych wybitnych aktorów, m.in.: Bartłomieja Topę, Małgorzatę Pieczyńską czy Hannę Śleszyńską.

Prywatnie Cezary Żak uwielbia doglądać swoją działkę na Mazurach. Bardzo lubi także jazdę na rowerze i pływanie. Aktor pasjonuje się również Włochami, szczególnie Rzymem. Jest mężem i ojcem. Ma dwie dorosłe córki. Jedna jest lekarzem, a druga zajmuje się produkcją programów dla dzieci.

Zobaczcie Cezarego Żaka na żywo! Dajcie się oczarować jego kunsztem i brawurowo odgrywanymi rolami, które sam reżyseruje. Bilety na spektakle z udziałem charyzmatycznego aktora znajdziecie w Biletynie.

Site Footer