Jaworzno atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Jaworznie?

Spis treści

Choć Jaworzno ulokowane jest w województwie śląskim, znacznie bliżej jest mu do Małopolski, biorąc pod uwagę względy kulturowe i etnograficzne. Kiedyś było głównym miastem tzw. Zagłębia Krakowskiego, a następnie Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego. Dużą popularność przyniosło mu wydobycie cynku, żelaza, ołowiu i srebra. Dzisiaj Jaworzno jest miejscem proponującym wiele atrakcji dla całych rodzin. Co warto zobaczyć w tym mieście? Przekonajcie się sami!

Jaworzno – atrakcyjne miejsce na mapie Śląska – co zobaczyć w centrum miasta?

Pierwsze zapiski o Jaworznie pochodzą z XIII wieku. Wcześniej istniało na jego miejscu grodzisko. To miejscowość o bogatej historii. Co warto zobaczyć w Jaworznie? Zacznijcie od zwiedzenia centrum. W jego głównej części leży trójkątny rynek. Poddany rewitalizacji plac zachwyca architekturą i miejscami do wypoczynku. Obok niego zlokalizowana jest kolegiata pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Katarzyny Aleksandryjskiej – świątynia pochodzi z XVI w. Można w niej podziwiać cudowny obraz marki Bożej Jaworznickiej oraz jeden z największych witraży w Europie. Duże wrażenie robi także nowoczesna biblioteka, w której mieści się Punkt Informacji Turystycznej. Przy uliczkach przylegających do rynku znajdują się natomiast ciekawe obiekty, takie jak pomnik bieda szybiku czy unikalny mural.

Park Gródek

Wśród największych atrakcji miasta, należy wyróżnić Park Gródek. Nazywany jest „polskimi Malediwami” lub „śląską Chorwacją”. Przed laty mieścił się tutaj kamieniołom. Dzisiaj Park Gródek przyciąga turystów z całej Polski – na spokojny i aktywny wypoczynek. Znajduje się w nim zbiornik Wydra z lazurową wodą. Umieszczona na nim kładka zaprasza na wycieczki piesze całą rodziną. W pobliżu zlokalizowane jest także miejsce dla płetwonurków, gdzie mogą przemierzać podwodne głębiny.

GEOsfera

Ośrodek Edukacji Ekologicznko-Geologicznej GEOSfera ulokowany jest w niecce działającego lata temu kamieniołomu wapieni triasowych Sodowa Góra. To miejsce, w którym można poznać geologiczną przeszłość okolic Jaworzna. Zapisane na ścianach wyrobiska ślady pochodzą sprzed 230 mln temu. Odnaleziono tutaj m.in. fragmenty szkieletów gadów, np. drapieżnego notozaura. W GEOsferze można podziwiać także łąki storczyków i wiele innych roślin. W pawilonie edukacyjnym prowadzone są zajęcia edukacyjne z zakresu geografii, geologii i botaniki. Dzieci mogą odwiedzić tutejszy plac zabaw, a dorośli tężnię.

Sodowa Góra

Sodowa Góra to idealne miejsce dla osób, które poszukują chwili wytchnienia, z dala od miejskiego zgiełku. Ten pomnik przyrody ulokowany jest w północnej części miasta. Jego historia sięga początku lat 80. XX wieku. Powstał w celu ochrony dziewięćsiła bezłodygowego i sasanki otwartej. Sodowa Góra to znakomita przestrzeń na odpoczynek dla dorosłych i najmłodszych.

Muzeum Miasta Jaworzna

Warto wybrać się także do Muzeum Miasta Jaworzna. Obiekt działa od lat 70. XX wieku. Na przestrzeni lat udało się zgromadzić w nim bogaty zbiór eksponatów związanych z historią ziemi jaworznickiej. Muzeum Miasta Jaworzna podzielone jest na dwa główne działy: etnograficzny i historyczny. Wśród wystaw stałych znajdują się: „Salonik XIX w.”, „Judaika”, „Najdawniejsze dzieje górnictwa”, „Ekspozycja etnograficzna” oraz „Obóz II totalitaryzmów”.

Co jeszcze warto zobaczyć w Jaworznie?

Miasto ma do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji. Znajdują się tutaj rozległe szlaki turystyczne i trasy rowerowe, które są prawdziwą gratką dla miłośników przyrody i aktywnego spędzania wolnego czasu. Będąc w Jaworznie, warto odwiedzić urokliwy rezerwat przyrody Dolina Żabnika. Ulokowany jest we wschodniej części miasta. To idealne miejsce na spacer czy medytację.

Ciekawe atrakcje można znaleźć również w okolicy miasta. W Inwałdzie zlokalizowany jest interesujący Park Miniatur, który przedstawia małe repliki słynnych budowli z całego świata. Kolejna propozycja to Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Obiekt działa od lat 70. XX wieku. Można podziwiać w nim zabytkowy sprzęt gaśniczy, a także poznać bliżej specyfikę zawodu strażaka na przełomie kilku dekad. W położonym nieopodal Sosnowcu znajduje się z kolei Jezioro Balaton, które zachęca do odwiedzin szczególnie latem. Mieści się tutaj piaszczysta plaża, plac zabaw dla dzieci, a całość otacza piękna przyroda.

Imprezy cykliczne w Jaworznie

Jaworzno to ciekawe miejsce zarówno pod względem historycznym, przyrodniczym, jak i kulturalnym. W miejscowości tej dzieje się naprawdę wiele. Duże wrażenie robi, chociażby lista odbywających się cyklicznie wydarzeń. Wśród nich znajdują się: Festiwal Piosenki Francuskiej, Festiwal Energii, Miejski Przegląd Humoru „Śmiej się pan z tego”, ProRock Festiwal czy Festiwal piosenki religijnej „Barka”. Na mapie Jaworzna zlokalizowanych jest ponadto kilka instytucji publicznych, które oferują rozbudowany repertuar, na które można wybrać się także z dziećmi.

Wydarzenia kulturalne w Jaworznie – gdzie się wybrać?

Miłośnicy sztuki mogą odwiedzić galerie. W mieście działają aż trzy obiekty: Galeria Kameralna, Galeria Obecna oraz Galeria Sektor I. W miejscowości tej prężnie rozwija się ATElier Kultury – samorządowa artystyczna instytucja, w ramach której funkcjonuje Teatr Sztuk, eM Band oraz Archetti.

Poszukiwacze kulturalnych wrażeń mogą natomiast wybrać się do Młodzieżowego Domu Kultury im. Jaworzniaków. Oprócz wystawiania koncertów i przedstawień teatralnych, obiekt prowadzi działalność warsztatową dla dzieci i dorosłych. Ważnym miejscem na mapie miasta jest także Jazz Club „Muzeum”, w którym organizowane są wydarzenia muzyczne – nie tylko jazzowe.

Hala Widowiskowo-Sportowa MCKiS to z kolei obiekt, w którym odbywają się zarówno wydarzenia kulturalne, jak i sportowe. W mieście dzieje się naprawdę wiele. Jeśli chcecie być na bieżąco z ofertą kulturalną Jaworzna, śledźcie nasz serwis! Biletyna.pl to miejsce dla miłośników kina, dobrego humoru i teatru. Na naszej stronie zamówicie bilety na najświeższe premiery sezonu. Polecamy również naszą aplikację mobilną oraz newsletter.

Site Footer