Varius Manx – Historia zespołu

Spis treści

Varius Manx to polski zespół rockowy, który ma na swoim koncie kilka szeroko znanych hitów, takich jak: „Maj”, „Zanim zrozumiesz” czy „Zamigotał świat”. Przez ponad 30 lat działalności na rynku muzycznym, skład grupy kilkukrotnie się zmieniał. Każda z wokalistek otwierała nowy rozdział w karierze zespołu. Na koncertach Varius Manx wciąż pojawia się rzesza fanów. Ich ponadczasowa muzyka łączy pokolenia.

Varius Manx – co oznacza nazwa zespołu? Kiedy powstał?

Trzeba przyznać, że nazwa zespołu jest bardzo oryginalna. Niewiele jednak osób wie, co dokładnie znaczy. Jak się okazuje, jest inspirowana rasą kotów Manx, którą wyróżnia brak ogona. „Varius” to natomiast słowo łacińskie, oznaczające „różnorodny”, „zmienny”, różny”.

Historia Varius Manx rozpoczyna się w 1989 r. w Łodzi. Zespół wyłonił się z grupy Skewer, którą tworzyli Robert Janson oraz bracia Marciniak. W 1990 r., wraz z Piotrem Sobczakiem i Tomaszem Ziółkiewiczem, muzycy wydali pierwszy album pl. „The Beginning”. Był to krążek instrumentalny, łączący brzmienia z pogranicza muzyki instrumentalnej, jazzowej oraz ambient. Trzy lata później, już w powiększonym składzie o Sławomira Romanowskiego i Roberta Amiriana, grupa wydała kolejny krążek zatytułowany „The New Shape”, na którym pojawiły się wokale Amiriana i Jansona oraz chórki w wydaniu Edyty Bartosiewicz. Obie płyty nie przyniosły jednak zespołowi większego rozgłosu, ani tym bardziej sukcesu komercyjnego.

Varius Manx i Anita Lipnicka – nowy rozdział w karierze zespołu

W 1993 r. historia zespołu rozpoczęła się na nowo. Do muzyków dołączyła pierwsza wokalistka – Anita Lipnicka. Już rok później na rynek trafiła ich wspólna płyta pt. „Emu”, na której znalazły się popularne utwory „Zanim zrozumiesz” i „Piosenka księżycowa”. Album szybko odniósł sukces i trafił na szczyty najważniejszych ówczesnych list przebojów. W kolejnych miesiącach zespół promował płytę, udał się m.in. w trasę koncertową z grupą De Mono. Pod koniec 1994 r. Varius Manx wydał kolejną płytę pt. „Elf”, która okazała się jeszcze większym sukcesem. Pochodzą z niej takie utwory jak „Zamigotał świat” i „Zabij mnie (Dlaczego ja)”. Duża część piosenek trafiła na ścieżkę dźwiękową filmu „Młode wilki”. Po zaledwie dwóch latach współpracy Anita Lipnica odeszła z zespołu.

Nowa wokalista – Kasia Stankiewicz

Pod koniec 1995 r. nową wokalistką zespołu została Kasia Stankiewicz, z którą zespół wiosną 1996 r. wydał singiel „Orła cień”, a następnie płytę „Ego”. W tym czasie Varius Manx otrzymał także dwa Fryderyki w kategorii „Album Roku” oraz Zespół Roku”. W 1997 r. na rynku pojawiła się płyta „End”. W kolejnych latach artyści rozpoczęli solowe kariery. Kasia Stankiewicz nagrała płytę „Kasia Stankiewicz”, Robert Janson krążek Trzeci wymiar”, a pozostali muzycy, w ramach formacji Sigma album „Emphasis”. W 2000 r. Kasia Stankiewicz opuściła zespół.

Monika Kuszyńska – dekada współpracy

Kolejną wokalistką współpracującą z zespołem była Monika Kuszyńska. Początek nowej drogi zaowocował wydaniem płyty „Eno” w 2001 r. Znalazły się na niej takie przeboje jak „Maj”, „Jestem Twoją Afryką” czy „Moje Eldorado”. W 2002 r. grupa otrzymała nagrodę za ostatni z wymienionych utworów na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. Rok później Varius Manx pojawił się na eliminacjach do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji. W 2004 r. zespół wydał krążek „Emi”.

W 2006 r. muzycy przeżyli poważny wypadek drogowy. Najbardziej ucierpiała Kuszyńska – doznała przerwania rdzenia kręgowego, przez co obecnie porusza się na wózku inwalidzkim. W lipcu tego roku zorganizowano koncert w Operze Leśnej, z którego dochód przekazano na pomoc muzykom. Na scenie wystąpili m.in. Kasia Kowalska, Maanam czy Monika Brodka. Po trzech latach od wydarzenia Kuszyńska wróciła na scenę, ale jako solistka.

Anna Józefina Lubieniecka i Edyta Kuczyńska

Miejsce Moniki Kuszyńskiej zastąpiła w 2010 r. Anna Józefina Lubieniecka (Lari Lu), z którą zespół wydał album „Eli” w 2011 r. Artystka mogła pochwalić się sporym dorobkiem. Występowała w Teatrze Buffo, pojawiła się również na opolskim festiwalu, a także w „Szansie na sukces”. Działa również u boku Piotra Rubika. Współpraca muzyków nie trwała jednak zbyt długo. Trzy lata później w grupie pojawiła się kolejna wokalistka – Edyta Kuczyńska, znana pod pseudonimem Edi Ann.

Nowa piosenka zespołu pl. „Bardzo kochać chcemy” została wykorzystana w ścieżce dźwiękowej filmu „Wojna żeńsko-męska”. Wraz z Edi Ann grupa wystąpiła także na SuperPremierach podczas 50. KFPP w Opolu z utworem „Mamy teraz siebie”.

Powrót Kasi Stankiewicz

Historia Varius Manx zatoczyła koło. W 2016 r. zespół obchodził 25-lecie, podczas którego na scenie publiczność nie zobaczyła już Edi Ann. Do grupy nie dołączyła jednak nowa wokalistka, a Kasia Stankiewicz. Po kilku dniach od wspólnego występu, Varius Manx wydał singiel „Ameryka”. W 2018 r. pojawiła się natomiast płyta „Ent”. Kasia Stankiewicz do tej pory współpracuje z zespołem. Koncertują razem po całej Polsce.

Varius Manx – kultowy zespół rockowy na muzycznej mapie Polski

Varius Manx to zespół, którego kolejne rozdziały działalności wyznaczało pojawianie się nowych wokalistek. Trzeba jednak przyznać, że łódzcy muzycy mieli ogromne szczęście co do kobiet, które z nimi współpracowały. To charyzmatyczne osobowości, które zapewniły im ogólnopolski sukces. Lipnicka, Kuszyńska, Lubieniecka, Kuczyńska to nazwiska, które słyną również ze swoich dokonań solowych.

Zespół działa na rynku muzycznym od ponad 30 lat. Wciąż daje koncerty w różnych częściach kraju. Przed nimi z pewnością jeszcze niejedna świetna płyta. Varius Manx to rockowe brzmienie w delikatnej, kobiecej odsłonie. Hity stworzone przez muzyków łączą pokolenia – zapadają w pamięć. Jeśli chcecie wybrać się na wydarzenia muzyczne z udziałem Varius Manx, zapraszamy do śledzenia naszego serwisu. W Biletynie znajdziecie najświeższe informacje o trasie koncertowej zespołu, a także kupicie na nie bilety. Zachęcamy do subskrybowania newslettera oraz zainstalowania aplikacji mobilnej!

Site Footer