Co robić we Wrocławiu? – Zobacz najciekawsze atrakcje Wrocławia!

Wrocław jest jednym z największych i najpiękniejszych miast w Polsce. To świetne miejsce zarówno na spędzenie weekendu, jak i dłuższy pobyt. Miasto oferuje masę przeróżnych atrakcji, zarówno dla zwiedzających, chcących spędzić czas aktywnie oraz dla rodzin z dziećmi. Rozrywka oferowana przez Wrocław jest na tyle różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie, a zwiedzanie Wrocławia to nie tylko wrocławski rynek i wrocławskie krasnale. W tym artykule poprowadzimy Cię naszą ulubioną trasą śladem wrocławskich zabytków oraz atrakcji, gdzie znajdziesz najważniejsze atrakcje i zabytki Wrocławia. Gwarantujemy Ci, że podczas zwiedzania stolicy Dolnego Śląska można się w nim zakochać.

Spis treści

Wrocławski Rynek

Zapewne pierwszym symbolem Wrocławia, który przychodzi Ci na myśl, jest Rynek i słusznie. Jest najpopularniejszą i najstarszą częścią Wrocławia, którą co roku odwiedzają tłumy turystów. Znaleźć tu można obiekty historyczne oraz wiele modnych lokali i restauracji. Wrocławski Rynek zalicza się do największych i najpiękniejszych starówek w Polsce oraz Europie. Na jego terenie oraz w pobliżu znajdują się różne zabytkowe obiekty, które warto zobaczyć. Sam rynek otoczony jest z czterech stron sześćdziesięcioma zabytkowymi kamieniczkami, pomiędzy którymi znajduje się najstarszy ratusz w Polsce.

Wrocławski Rynek

Najcenniejszym zabytkiem znajdującym się na terenie starego miasta jest niewątpliwie największy i najstarszy w Polsce ratusz – Stary Ratusz Miejski, którego budowę datuje się na XIII – XIV w. W jej piwnicach znajdowała się najstarsza piwiarnia we Wrocławiu – „Piwnica Świdnicka„, działająca od 1293 do 2017 roku.

Na obrzeżach rynku, w jego bocznych uliczkach i zakamarkach znajdziemy w środku miasta wiele zabytkowych obiektów sakralnych, jak np. wieże polskokatolickiej katedry św. Marii Magdaleny, gdzie największą atrakcją turystyczną jest tzw. Mostek Pokutnic, będący nietypowym punktem widokowym z legendą w tle. Opowiada ona o młodej wrocławiance -Tekli, która nie chciała mieć męża, ani pracować, za to chciała bawić się i wieść hulaszcze życie z dala od obowiązków i ustatkowania się. Nie podobało się to jednak jej ojcu, który przeklął ją i dzięki temu została zesłana przez ze duchy na właśnie ten mostek, który musiała wciąż zamiatać. W innej wersji opowieści, na kładce można zobaczyć tańczące duchy młodych kobiet, które podobnie jak Tekla, nie chciały jedynie wieść życia u boku męża i wychowywać mu dzieci. Aktualnie, legenda traktowana jest z przymrużeniem oka, ale nadal zdarzy się ktoś, kto ku przestrodze wspomni tę historię.

Dzielnica Czterech Wyznań

Zmierzając w przeciwną stronę ulicą Kazimierza Wielkiego, w kierunku ulicy św. Antoniego, trafimy do Dzielnicy Czterech Wyznań nazywanej też Dzielnicą Czterech Świątyń. Nazwa jest symbolicznym ukłonem w stronę mniejszości religijnych oraz etnicznych, które przewinęły się przez Wrocław, odciskając swoje piętno (tj. Niemcy, Czesi, Piastowie, Żydzi oraz przybysze z Kresów). Jest to dzielnica wzajemnego szacunku, przypominająca o przodkach oraz o tolerancji i różnorodności mieszkańców Wrocławia. Do dyspozycji zwiedzających dostępne są:

  • Odrestaurowana Synagoga pod Białym Bocianem, która jest miejscem wydarzeń kulturalnych, artystycznych oraz społecznych.
  • Kościół Opatrzności Bożej – niegdyś powstały dla wrocławskich kalwinów.
  • Kościół pw. św. Antoniego Paderewskiego – początkowo pod rządami franciszkanów, od lat 90 XXw. zajmują się nim paulini.
  • Prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy – powstał jako katolicka świątynia, obecnie to katedra prawosławna.

Aktualnie Dzielnica Czterech Wyznań to bardzo przyjemne miejsce z klimatem, gdzie oprócz sakralnych budowli znajdziemy urocze restauracje na ulicy Włodkowica (Woosabi, Bułka z masłem, VaffaNapoli, Osiem misek), oraz ciekawe miejscówki jak „Neony na Ruskiej”, które cieszą się dużym powodzeniem ze względu na kreatywne wykorzystanie przestrzeni i miły klimat.

Jakie jeszcze atrakcje oferuje Wrocław?

Przechodząc ul.Włodkowica w stronę ulicy Ruskiej, warto skręcić nieco w lewo i przespacerować się parkiem nad Fosą, czyli Promenadą Staromiejską w stronę Narodowego Forum Muzyki. Park nad fosą to wyjątkowe miejsce. Zadbany, jednocześnie wyglądający jak dziki ogród w centrum miasta, z klimatycznymi latarniami i ławeczkami ustawionymi wzdłuż wody stwarza niesamowity klimat.

Gdy dojdziesz Promenadą Staromiejską do ulicy Świdnickiej, skręć w lewo, a zobaczysz budynek Opery Wrocławskiej. Pochodząca z 1841 roku fasada w stylu klasycystycznym wciąż zachwyca i zachęca do odwiedzenia jej w środku. Opera Wrocławska może poszczycić się różnorodnym repertuarem od baletów, po koncerty, tak więc serdecznie polecamy, szczególnie miłośnikom kultury z „wyższej półki”.

Panorama Racławicka – jeden z symboli Wrocławia

Kontynuując nasz spacer ulicami Wrocławia, radzimy udać się dalej Promenadą Staromiejską, a do samego jej końca w Parku Juliusza Słowackiego. Wewnątrz parku znajduje się słynna Panorama Racławicka, czyli największy obraz w Polsce, który powstawał przez dziewięć miesięcy na przełomie lat 1893-1894 i był malowany przez jedenastu artystów. Panorama Racławicka przedstawia odwzorowane za pomocą obrazu samego w sobie jak i inscenizacji, pola bitwy w bitwie pod Racławicami z 1794 roku, gdzie wojskami polskimi dowodził Tadeusz Kościuszko.

Po przejściu przez park ukaże się Muzeum Narodowe, które jest jednym z największych placówek tego typu w kraju. Piękny neorenesansowy budynek pokryty bluszczem, który w swoich zbiorach posiada ponad 200 tysięcy eksponatów. Na trzech piętrach ulokowanych jest sześć galerii, w których znajdziemy zbiory poświęcone sztuce Śląska, Polski i Europy, zarówno rzeźby, obrazy jak i przedmioty codziennego użytku.

Wrocławski Biskupin

Następnym punktem na naszej wycieczce jest Biskupin, ale zanim tam dojdziemy, miniemy po drodze jeszcze kilka istotnych miejsc. Wychodząc z muzeum, kieruj się w lewo, Bulwarem Wrocławskim wzdłuż Odry. Jako że we Wrocławiu na każdym kroku można spotkać historyczne zabytki, niedługo twoim oczom ukaże się Most Grunwaldzki, zbudowany w latach 1908-1910. Jest to jedno ze strategicznych miejsc Wrocławia, łączące dwa brzegi Odry ze sobą w najszerszym jej miejscu. Wrocław nazywany jest „Miastem stu mostów” za sprawą usytuowania miasta na terenie rzeki Odry oraz licznych jej dopływów. Most Grunwaldzki jest zdecydowanie największy i najbardziej okazałym na tle wszystkich. Po jednej jego stronie zobaczyć można kampus Politechniki Wrocławskiej oraz budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, po drugiej zaś pierwszy w Polsce dom na wodzie, należący do pana Kamila Zaręby, architekta.

Wracając do naszej wycieczki, przechodząc przez Most Grunwaldzki, opuszczamy część starego miasta i kierujemy się w stronę Placu Grunwaldzkiego. Po drodze mijamy z lewej strony charakterystyczne bloki, tzw. „Sedesowce”, nazywane wrocławskim Manhattanem. Wieżowce przypominające futurystycznych przybyszów z kosmosu, które są tak brzydkie, że aż piękne od lat budzą kontrowersje i mają tylu swoich przeciwników co i fanów. Gdy dotrzemy już na Plac Grunwaldzki, skręcamy w prawo w ulicę Curie-Skłodowskiej i kierujemy się przed siebie, aż za Most Zwierzyniecki. Zaraz za mostem znajdują się: na prawo Wrocławskie ZOO, a na lewo Hala Stulecia, Ogród Japoński oraz Pawilon Czterech Kopuł.

ZOO we Wrocławiu

Wrocławskie ZOO to najstarszy ogród zoologiczny w naszym kraju i od zawsze jest w czołówce ogrodów zoologicznych w Polsce, ze względu na różnorodność oraz ilość zamieszkałych gatunków. Wewnątrz posiada „Afrykarium” – dodatkową atrakcję wybudowaną w 2014 roku, która skupia się na typowych zwierzętach Afryki, pokazanych w jak najbardziej dogodnych dla nich warunkach.

O ile ZOO jest świetne i warto tam zawitać, my radzilibyśmy bardziej skupić się na obiektach po przeciwnej stronie ulicy, gdzie znajduje się cały kompleks rozmaitych atrakcji. Zaczynając od Hali Stulecia, jest to hala widowiskowa, zaprojektowana przez Maxa Berga w 1913 roku, w setną rocznicę bitwy pod Lipskiem i koalicji antyfrancuskiej nad wojskami Napoleona Bonapartego. Hala Stulecia zaistniała w architekturze światowej XX wieku za sprawą wyróżnienia, jakim jest wpisanie jej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aktualnie hala wykorzystywana jest do rozmaitych wydarzeń kulturowych, sportowych oraz muzycznych.

W tym samym czasie co Hala Stulecia powstały pobliskie obiekty – Pergola, Muzeum Czterech Kopuł oraz Ogród Japoński, które wchodzą w skład całego kompleksu zwanego „Wystawą stulecia”. Pergola, czyli konstrukcja w kształcie połowy elipsy, otaczająca sztuczny zbiornik wodny, gdzie zobaczyć można pokaz fontanny multimedialnej, przy Hali Stulecia. Pergola składa się z systemu kolumn, na górze przykrytych kratownicą, którą oplatają winorośle.

Hala stulecia we Wrocławiu

Ogród Japoński jest częścią Parku Szczytnickiego, który sąsiaduje z terenem Hali Stulecia. Ogród cieszy się dużą popularnością, ze względu na swój orientalny klimat, który potrafi przenieść z centrum Wrocławia do dalekiej Azji i pozwala odprężyć się i odpocząć w jego zaciszu. Projekt ogrodu nadzorował japoński ogrodnik Mankichi Araia, który zaaranżował go w stylu tradycyjnych japońskich ogrodów, z zachowaniem oryginalnego układu alejek, roślinności, a nawet osadzeniem karpi Koi w stawach i sztucznych strumieniach.

Ostatnim elementem wchodzącym w Wystawę Stulecia jest Pawilon Czterech kopuł, czyli muzeum sztuki nowoczesnej we Wrocławiu, mieszczący się w bliskim sąsiedztwie Hali Stulecia. Na przestrzeni lat muzeum pełniło różne funkcje, m.in. wystawienniczą oraz jako magazyn, wykorzystywany przy produkcjach filmowych. Niestety przez lata budynek wyniszczał i w latach 2013-2016 przeszedł generalny remont, a pieczę nad nim przejęło Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Ostrów Tumski

Na sam koniec naszej pieszej wycieczki ulicami Wrocławia w poszukiwaniu licznych zabytków i atrakcji zostawiliśmy prawdziwą „wisienkę na torcie” jaką jest Ostrów Tumski mieszczący się na Wyspie Piasek. Wracając tą samą drogą, skąd przyszliśmy, lecz odbijając w prawo przed Mostem Grunwaldzkim i idąc wzdłuż brzegu Odry między budynkami kampusu, dojdziemy na teren Ostrowa Tumskiego. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji Wrocławia, ze względu na bogatą historię z romantycznym akcentem w tle. Ostrów Tumski aktualnie jest siedzibą władz kościelnych, seminarium duchownego oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego. Na jego terenie znajdziemy też Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, oraz prowadzący na wyspę Most Tumski, na którym zakochani wieszali kłódki ze swoimi imionami, a kluczyki wrzucali do Odry w celu zapieczętowania uczucia. Niestety ze względów bezpieczeństwa, w 2018 roku kłódki zdjęto, ponieważ groziło to zawalaniem mostu i stwarzało zagrożenie.

Site Footer