Krosno atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Krośnie?

Spis treści

Krosno położone jest w województwie podkarpackim. Nazywane jest „małym Krakowem” (parva Cracovia) i to nie bez powodu. Oglądając zdjęcia z krośnieńskiego rynku, można stwierdzić, że jest to naprawdę Gród Kraka. Krosno ma do zaoferowania mnóstwo ciekawych miejsc. Dlatego warto zatrzymać się w tym mieście i poznać jego najbardziej interesujące atrakcje.

Jakie atrakcje zobaczyć w Krośnie?

Krosno to piękne i kameralne miasto, które warto odwiedzić, będąc na Podkarpaciu. Wybieracie się w Bieszczady? Na Waszej liście miejsc do zobaczenia po drodze koniecznie powinno znaleźć Krosno. Zwiedzanie tej miejscowości warto rozpocząć od rynku z renesansowymi sukiennicami, które do złudzenia kojarzą się z krakowskim Starym Miastem.

Najstarszą, a zarazem najpiękniejszą budowlą na rynku jest Kamienica Wójtowska (Rynek 7), która urzeka pięknymi zdobieniami i renesansowym portalem. Niedaleko tego budynku znajduje się „kamienica pod zegarem”, na której umieszczony jest zegar pochodzący z Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza.

Podcienie i studnia

Na krośnieńskim rynku znajdziecie także piękne arkadowe Podcienia, które przypominają krakowskie Sukiennice. Pochodzą one z czasów, kiedy Krosno zmieniało się z drewnianego miasta w murowane. Wówczas bogaci mieszczanie inwestowali w budowę okazałych kamienic, które zachwycają do dzisiaj.

Charakterystycznym elementem krośnieńskiego rynku jest również studnia, na której od 2019 r. umieszczona jest spora makieta miasta, która ważąca aż 800 kg. Ta potężna rekonstrukcja zawiera obiekty, które pojawiły się w panoramie miasta na przestrzeni czasów, choć obecnie ich nie ma.

Kościół Farny

Kościół Farny, czyli Bazylika Kolegiacka pw. Świętej Trójcy to niezwykle piękna i wyjątkowa świątynia, która jest dumą Krosna. Jej początki sięgają XIV w., czyli czasów Kazimierza Wielkiego. Świątynia zachwyca zarówno swoją fasadą, jak i wyjątkowymi zdobieniami, które umieszczone są wewnątrz. Kościół zdobiony jest dziełami wybitnych artystów, m.in. Włocha Tomasso Dolabelli czy Vincenzo Patroni.

Odwiedzając kościół, warto wejść na 38-metrową wieżę Farną, z której można zobaczyć piękną panoramę Krosna. Dzwonnica ta została wybudowana z kamienia pozyskanego z rozebranych murów miejskich.

Muzea i inne ciekawe atrakcje w Krośnie

Krosno nazywane jest Miastem Szkła. To właśnie tutaj produkowane są wyroby szklane, które większość Polaków ma w domu, prawdopodobnie nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Szkło z Krosna znane jest na całym świecie, miasto to ma bogate tradycje hutnicze, które kultywowane są do dzisiaj. Aby poznać historię szkła krośnieńskiego, warto wybrać się do Centrum Dziedzictwa Szkła. W tym miejscu można zobaczyć piękne artystyczne wyroby szklane, a także wziąć udział w warsztatach.

Muzeum Rzemiosła i Krośnieńskie Muzeum Podkarpackie

Muzeum Rzemiosła znajduje się w kamienicy, w której kiedyś mieściła się Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych. Można zobaczyć tutaj eksponaty powiązane z lokalnym rzemiosłem stolarskim, kowalstwem, krawiectwem i wieloma innymi zawodami. Krośnieńskie Muzeum Podkarpackie ulokowane jest natomiast w Pałacu Biskupim. Odwiedzając je, można zapoznać się z historią nie tylko Krosna, lecz także całego Podkarpacia. To właśnie w tym miejscu znajduje się m.in. największa kolekcja lamp naftowych w Europie.

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to najnowocześniejsze i z pewnością jedno z najciekawszych muzeów w Krośnie i okolicy. Mieści się ono w dawnym Dworcu Kolejnym. Wystawy zostały przystosowane do każdej grupy wiekowej. Na ogromny plus należy zaliczyć z pewnością fakt, że jest to muzeum interaktywne, w którym można dzięki nowoczesnej technologii, poznać zwyczaje, codzienne życie i kulturę dawnych mieszkańców Krosna i okolic.

Atrakcje w okolicy Krosna

Niedaleko Krosna znajduje się wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. W klimatycznym dworku można zobaczyć przedmioty związane z życiem i twórczością pisarki. Kolejny interesujący punkt to Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza położone w Bóbrce na terenie dawnej kopalni. Jej współzałożycielem był Ignacy Łukasiewicz, który wynalazł lampę naftową.

Miłośnicy przyrody i pięknych widoków mogą odwiedzić Wodospad Trzy Wody, który jest pomnikiem przyrody. Jest to przepiękna i wyjątkowa atrakcja, ponieważ na tych terenach znajduje się niewiele wodospadów skalnych, które są objęte ochroną. Fani trekkingu i pieszych wędrówek mogą natomiast wybrać się na Królewską Górę. To szczyt na Pogórzu Dynowskim, z którego można podziwiać niesamowite widoki na okolicę. Ostatnia propozycja to Rezerwat Przyrody Prządki ulokowany w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym. Warto odwiedzić go przez wzgląd na imponujące formacje skalne, sięgające nawet 20 metrów.

Kultura w Krośnie – gdzie warto się wybrać?

Krosno to miasto, którego nie da się zwiedzić w jeden dzień. Poza wymienionymi atrakcjami, w miejscowości tej i okolicach, znajduje się o wiele więcej interesujących miejsc. W Krośnie można liczyć również na bogatą ofertę kulturalną. Wiele wydarzeń ma miejsce m.in. w Hotelu Nafta Krosno, gdzie organizowane są występy stand-upowe, kabaretowe, a także koncerty.

Głównym ośrodkiem kultury w Krośnie jest Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, którego celem jest zachęcanie mieszkańców miasta do uczestnictwa w różnorodnych działaniach artystycznych. RCKP składa się z sekcji o zróżnicowanym charakterze: artKina, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej oraz Lokalnego Centrum Aktywności w dzielnicy Polanka. W Regionalnym Centrum Kultury Pogranicza można zobaczyć spektakle, koncerty oraz wiele innych widowisk. W ramach działalności tej instytucji organizowane są również cykliczne wydarzenia kulturalne, takie jak: Galicja Blues Festival, Krośnieńskie Spotkania Teatralne czy Koncerty za kurtyną.

Szukacie wejściówek na najciekawsze wydarzenia kulturalne w Krośnie? Znajdziecie je w serwisie biletyna.pl.

Site Footer