Świętochłowice atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Świętochłowicach?

Spis treści

Świętochłowice to miasto na prawach powiatu, które leży na Górnym Śląsku, w województwie śląskim. Położone jest w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego nad rzeką Rawą. Do rozwoju miasta przyczynił się przemysł ciężki – górniczy i hutniczy. Obecnie kopalnie zostały zlikwidowane, oprócz „Huty Florian”. Pierwsze wzmianki o Świętochłowicach pojawiły się w 1313 r., prawa miejskie uzyskały natomiast w 1947 r. Co warto zobaczyć w tym mieście? Przedstawiamy najciekawsze atrakcje Świętochłowic.

Kościół św. Piotra i Pawła

Jednym z najciekawszych zabytków w Świętochłowicach jest zdecydowanie kościół św. Piotra i Pawła. Jego budowę ukończono w 1891 r. Z miejscem jego powstania wiąże się pewna legenda. Podobno miał stanąć kilka metrów dalej, jednak przygotowane materiały przemieściły się nocą w inne miejsce. Mieszkańcy potraktowali to wydarzenie jak znak i ostatecznie świątynię postawiono dokładnie tutaj, gdzie znajduje się obecnie. Kościół jest skromną, ceglaną budowlą. W jego wnętrzu mieści się dębowy ołtarz z patronami świątyni oraz św. Wojciechem i św. Stanisławem. Na ołtarzach bocznych znajdują się natomiast figury Najświętszego Serca Pana Jezusa i Najświętszej Marii Panny.

Kościół św. Józefa

W 1838 r. powstała Huta Zgoda, a w jej pobliżu kilka innych zakładów. Z racji tego, w 1884 r. powstała parafia, której świątynia stanęła na granicy z Nowym Bytomiem. Budynek znajdował się jednak dość daleko, dlatego postanowiono wybudować obecny kościół w 1931 r. Postawienie kościoła św. Józefa trwało kilka miesięcy. Jego autorem był Jan Affa. Dekorowanie świątyni przerwała wojna. Przetopiono wówczas dzwony kościelne na potrzeby zbrojeniowe. We wnętrzu kościoła możecie podziwiać piękne polichromie, które odkryto podczas remontu w 2005 r.

Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka”

Jeśli lubicie aktywny wypoczynek, koniecznie musicie odwiedzić OSiR „Skałka”. Obiekt powstał w latach 60. XX wieku w ramach zagospodarowania nieużytków w dzielnicy Piaśniki. Na terenie ośrodka odbywają się interesujące imprezy. W poprzednich latach były to Festiwal Polki i Blues na Skałce. Na przynależących do „Skałki” stadionach rozgrywają się natomiast liczne mecze piłkarskie, siatkowe i żużlowe.

Ośrodek dzieli się na część stadionową (boisko do piłki nożnej i tor żużlowy), kąpielisko (basen ekologiczny, boisko do piłki plażowej, mały basen dla dzieci), sektor parkowy (alejki spacerowe, estrada, plac zabaw, stoły do tenisa stołowego, przystań, wypożyczalnia kajaków) oraz sektor rekreacyjny (korty tenisowe, tor do speedrowera, bulodrom, skatepark).

Muzeum Powstań Śląskich

Muzeum Powstań Śląskich ulokowane jest w centrum miasta. Jego siedziba mieści się w budynku zarządu dóbr ziemskich Donnersmarcków z XX wieku. Projektantami budynku byli Emil i Georg Zillmannowie, którzy odpowiadają również za Nikiszowiec w Katowicach oraz obiekt, w którym działa Muzeum Odlewnictwa w Gliwicach.

Ekspozycje Muzeum Powstań Śląskich rozłożone są na trzech kondygnacjach budynku. Obiekt zaaranżowano bardzo nowocześnie. Zwiedzający mają do dyspozycji mnóstwo multimedialnych rozwiązań, które w przystępny i interaktywny sposób przedstawiają losy Ślązaków od 1919 r. Muzeum Powstań Śląskich pokazuje nie tylko historię powstań, ale przede wszystkim codzienne życie mieszkańców tego regionu, gdzie obok siebie żyły dwie narodowości – polska i niemiecka.

Pozostałe miejsca do zwiedzania w Świętochłowicach

W Świętochłowicach znajduje się wiele interesujących obiektów, które wpisano do rejestru zabytków. Mowa tutaj m.in. o zespole zabudowań walcowni, która mieści się na terenie dawnych Zakładów Cynkowych „Silesia” (działały w latach 1847–2000). Kolejne miejsce to wieże wyciągowe I i II szybów kopalni „Polska”. Pochodzą one z początku XX wieku. Warto zobaczyć także wieżę ciśnień z 1909 r., która mieści się przy ulicy Katowickiej. Powstała wg projektu dr inż. Richarda Lummerta. Utrzymana jest w stylu barokowym. Wieńczy ją charakterystyczny kopulasty dach z lukarnami.

Będąc w Świętochłowicach, warto poszukać atrakcji również w okolicy. W Chorzowie znajduje się okazały Park Śląski, który powstał w latach 50. XX wieku. Na terenie Parku Śląskiego znajduje się mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych – miłośników przyrody oraz historii czy kosmosu.

Atrakcje kulturalne w Świętochłowicach – gdzie wybrać się na koncerty i ciekawe wydarzenia?

Na mapie Świętochłowic znajdziecie kilka placówek kulturalnych, które mają do zaoferowania bogaty repertuar. Miasto zaprasza na interesujące koncerty, spektakle teatralne oraz pokazy filmowe. Gdzie szukać rozrywki na najwyższym poziomie?

Centrum Kultury Śląskiej

Główną instytucją kulturalną w mieście jest Centrum Kultury Śląskiej, które dzieli się na dwie filie w Lipinach i Zgodzie. Placówki zajmują się organizacją warsztatów muzycznych, plastycznych i tanecznych dla młodzieży. Do ich zadań należy także propagowanie kultury śląskiej wśród mieszkańców i turystów. Jeśli chcecie wybrać się na wydarzenia muzyczne, imprezy kulturalno-rozrywkowe, występy kabaretowe i stand-upowe, koniecznie zapoznajcie się z aktualnym repertuarem Centrum Kultury Śląskiej.

Młodzieżowy Dom Kultury

W Świętochłowicach działa ponadto Młodzieżowy Dom Kultury, gdzie organizowane są zajęcia rozwijające zainteresowania i pasje dzieci oraz młodzieży. W ramach działalności placówki, organizowane są wernisaże, spektakle, a także konkursy, festiwale czy akcje charytatywne.

Festiwale

W mieście znajduje się ponadto mnóstwo bibliotek o bogatym księgozbiorze, a także wspomniane Muzeum Powstań Śląskich, które organizuje wystawy, koncerty i promuje kulturę śląską. W Świętochłowicach odbywają się ponadto festiwale bluesowe, jazzowe i folklorystyczne, np. Międzynarodowy Festiwal Polki. Udział w nim biorą zespoły muzyczne z Polski i zagranicy, w tym grupy folklorystyczne i orkiestry dęte.

Macie ochotę na rozrywkę na wysokim poziomie? Wybierzcie się na wydarzenia kulturalne w Świętochłowicach. Bilety na koncerty i widowiska artystyczne kupicie w serwisie Biletyna. Zapraszamy do pobrania naszej aplikacji mobilnej i subskrypcji newslettera.

Site Footer