Spis treści
- „Nasz mały PRL” – Nowy Teatr im. Witkacego: Nowa Sala
- „Mała Piętnastka” – Nowy Teatr im. Witkacego: Nowa Sala
- „Recepta na szczęście” – Słupski Inkubator Technologiczny
- „Svejk” – Teatr Lalki Tęcza
- „Alicja w Krainie Czarów” – Nowy Teatr im. Witkacego: Nowa Sala
- „Klimakterium 2 czyli Menopauzy Szał” – Słupski Inkubator Technologiczny
- „Pan Kuleczka” – Teatr Lalki Tęcza
- „Pozytywni” – Polska Filharmonia „Sinfonia Baltica” im. W. Kilara
- „O trzech zaklętych królewnach, czyli opowieści rozbójników” – Teatr Lalki Tęcza
W Słupsku nie brakuje dobrej rozrywki. Jeśli poszukujecie kulturalnych wrażeń, zdecydowanie warto wybrać się na jeden ze spektakli teatralnych, które odbywają się w wielu instytucjach w tym mieście. Sprawdźcie, na co warto wybrać się w Słupsku!
„Nasz mały PRL” – Nowy Teatr im. Witkacego: Nowa Sala
Iza i Witek wpadają na wyjątkowy pomysł – pół roku życia jak za czasów PRL-u. Zmieniony wystrój mieszkania, styl ubierania się, a na parkingu maluch zamiast współczesnej Skody czy Mercedesa. Czy odtworzenie atmosfery tamtych lat jest w ogóle możliwe we współczesnym świecie? Czy brak nowoczesnych technologii nie będzie uprzykrzał życia bohaterom? I jak odtworzenie atmosfery Polski Ludowej wpłynie na ich życie i relację? Spektakl „Nasz mały PRL” w reżyserii Moniki Janik-Hussakowskiej oparty jest na prawdziwej historii – Izabela Mejza i Witold Szabłowski wydali w 2012 roku książkę, w której opisują swoje przeżycia i przemyślenia związane z życiem w „małym PRL-u” przez sześć miesięcy. Nowy Teatr im. Witkacego zaprasza na spektakl o tym interesującym eksperymencie.
„Mała Piętnastka” – Nowy Teatr im. Witkacego: Nowa Sala
Jest rok 1948. Nad przymorskim jeziorem Gardno trwa obóz harcerski. Jedna z instruktorek postanawia zorganizować harcerkom atrakcję – wycieczkę na łódkach w kierunku morza. Łodzie jednak okazują się dziurawe, a ponadto nie wszystkie harcerki potrafią pływać. Spektakl ze scenariuszem i reżyserią Tomasza Mana to przejmująca opowieść o winie i karze. Ławnikami sądowymi jest w niej sama publiczność, która wysłuchuje zeznań kolejnych świadków i uczestników tragicznego zdarzenia. „Mała Piętnastka” ubogacona jest przez wykonywaną na żywo muzykę. Na ścieżce dźwiękowej spektaklu znalazły się znane i lubiane piosenki harcerskie, które w obliczu tragedii nabierają zupełnie nowego znaczenia.
„Recepta na szczęście” – Słupski Inkubator Technologiczny
Ta lekka i zabawna komedia udowadnia, że w gabinecie lekarskim może wydarzyć się wszystko. Pewnego pozornie zwykłego poranka jego progi przekraczają najróżniejsze panie. Wśród nich młoda kobieta z małego miasteczka, działaczka Klubu Dorosłych Singli czy stara przyjaciółka. Jak się szybko okaże, ich wizyty mają charakter nie tylko zdrowotny. Każda z bohaterek potrzebuje bowiem nie tylko uleczenia choroby, ale i porad w sprawach życiowych. W spektaklu „Recepta na szczęście” występują m.in.: Grażyna Zielińska, Wojciech Czerwiński, Ewa Florczak czy Adam Adamonis. Lekka i zabawna forma doprawiona jest muzyką fortepianu i saksofonu. Zapraszamy do Słupskiego Inkubatora Technologicznego na tę zwariowaną komedię.
„Svejk” – Teatr Lalki Tęcza
Kto nigdy nie słyszał o dzielnym wojaku Szwejku? Bohater satyrycznych czeskich książek od lat bawi całe pokolenia, próbując przetrwać trudne czasy wojny w armii austro-węgierskiej. W słupskim Teatrze Lalki Tęcza możecie poznać jego historię w nowej interpretacji, za którą odpowiedzialna jest reżyserka Joanna Zdrada. „Svejk” mocno podkreśla komediowe aspekty oryginału, ocierając się niemal o błazenadę. W tej lekkiej pozornie formie kryje się jednak opowieść o ucieczce przed okrucieństwami wojny w świat zabawy, śmiechu i dowcipów. Przygody dzielnego wojaka Szwejka nabierają słodko-gorzkiego smaku w tym przeznaczonym dla młodzieży i widzów dorosłych spektaklu.
„Alicja w Krainie Czarów” – Nowy Teatr im. Witkacego: Nowa Sala
Reżyser Wojciech Kościelniak podjął się wyjątkowego zadania i na podstawie własnego tłumaczenia dzieła Lewisa Carrolla stworzył musicalową interpretację „Alicji w Krainie Czarów”. W tej wersji opowieści muzyka pełni wyjątkowo ważną funkcję. To właśnie nią Alicja zajmuje się na co dzień, ćwicząc w domu na fortepianie. To muzyka staje się drogą prowadzącą prosto do króliczej nory i na drugą stronę lustra. Imponujący wizualnie i choreograficznie spektakl przez scenografię, muzykę i taniec oddaje surrealizm tytułowej Krainy Czarów. Podróż do magicznego świata staje się jednocześnie metaforą dojrzewania i momentu w życiu, w którym człowiek przestaje być dzieckiem, ale nie jest jeszcze dorosłym.
„Klimakterium 2 czyli Menopauzy Szał” – Słupski Inkubator Technologiczny
Znany i lubiany spektakl „Klimakterium… i już” wystawiono w całej Polsce ponad 1800 razy. „Klimakterium 2 czyli Menopauzy Szał” to kontynuacja tej opowieści, która powstała na wyraźne prośby publiki, ciekawej dalszych losów bohaterek w sile wieku. Trójka przyjaciółek: Pamela, Zosia i Malina, spotykają się z okazji urodzin jednej z nich w świeżo otwartym przez Malinę pubie. Na spotkaniu nie ma znanej z pierwszej części Krychy, jednak aby przekonać się co u niej, trzeba koniecznie przyjść na spektakl. Na imprezie pojawia się również uduchowiona i liryczna Angela. Druga część serii „Klimakterium” to przezabawna opowieść o kobietach, jednak nie tylko dla kobiet. Całość opatrzona jest chwytliwymi piosenkami i kreatywną choreografią.
„Pan Kuleczka” – Teatr Lalki Tęcza
Jeśli chcecie wybrać się do teatru w Słupsku na spektakl dla dzieci, „Pan Kuleczka” może być idealnym wyborem. Przedstawienie to jest przeznaczone już dla dzieci od lat trzech. Milusińscy poznają zarówno tytułowego Pana Kuleczkę, jak i Psa Pypcia, Kaczkę Katastrofę czy Muchę Bzyk-Bzyk. Bohaterowie przeprowadzają małych widzów przez świat małych, codziennych rzeczy, na które warto czasem zwrócić uwagę. Co kryje się w zachodzie słońca? Jakie znaczenie może mieć dla nas ukochana książka? Którędy przechodzić z pokoju do kuchni? Tego wszystkiego można się dowiedzieć na wyjątkowo przytulnym spektaklu w Teatrze Lalki Tęcza.
„Pozytywni” – Polska Filharmonia „Sinfonia Baltica” im. W. Kilara
Kultowy spektakl w gwiazdorskiej obsadzie można zobaczyć również w Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” im. W. Kilara. „Pozytywni” to słodko-gorzka opowieść o tolerancji i akceptacji oraz poszukiwaniu samego siebie. Grażyna Wolszczak gra rolę uznanej terapeutki Ewy, w której gabinecie spotykają się różne postacie. Grana przez Olgę Bołądź Anna, jest arystokratką, która odkrywa swoje niezbyt szlacheckie korzenie. Jan (w tej roli Janusz Chabior) od wielu lat czuje się kobietą, przy okazji ma jednak żonę i dwójkę dzieci. Łukasz Simlat z kolei gra Michała – geja i rolnika spod Mławy. Losy tej czwórki bohaterów splotą się w opowieści, która mówi o problemach dotyczących tak naprawdę każdego z nas.
„O trzech zaklętych królewnach, czyli opowieści rozbójników” – Teatr Lalki Tęcza
Kolejna propozycja lalkowego teatru w Słupsku dla młodych widzów. To przedstawienie jest opowieścią o Śnieżce, Roszpunce i Śpiącej Królewnie, opowiadane przez… leśnych zbójców, którzy próbują uspokoić znalezione w lesie dziecko, opowiadając mu historie. Jak jednak twardzi, bezlitośni rozbójnicy opowiedzą historie bajkowych księżniczek. Wy i wasze pociechy możecie przekonać się o tym sami w Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku. „O trzech zaklętych królewnach, czyli opowieści rozbójników” w reżyserii Lucii Svobodovej przeznaczony jest dla widzów w wieku od lat 4.