Polski Balet Królewski – Dziadek do orzechów

Święta w teatrze zawsze kojarzą się ze spektaklem „Dziadek do orzechów”. Już od stu trzydziestu lat dzieło Piotra Czajkowskiego jest regularnie wystawiane w okresie Bożego Narodzenia i cały czas cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno młodej, jak i dorosłej publiczności. Wyjątkowa muzyka przenosi widza do wspaniałego świata zaczarowanych zabawek. Tancerze i tancerki odgrywają role, które weszły już do klasyki baletowej. Dziadek do orzechów jest jednym z tych spektakli, po których małe dziewczynki marzą o tym, aby zostać baletnicą. To wielkie dzieło pochodzące z epoki romantyzmu można również zobaczyć w wykonaniu Polskiego Baletu Królewskiego, wykonywane w teatrach i operach w największych miastach Polski.

Jeden z najlepszych zespołów baletowych w Europie – Polski Balet Królewski

Polski Balet Królewski jest jednym z najmłodszych i jednocześnie jednym z najlepszych zespołów baletowych w Europie. W jego skład wchodzą wybitni polscy oraz zachodnio i południowoeuropejscy tancerze, którzy wspólnie kultywują tradycję tańca klasycznego, jednocześnie poszukując nowoczesnych form wyrazu poprzez artystyczną ekspresję. Polski Balet Królewski tworzą artyści o wysokich umiejętnościach technicznych, co niejednokrotnie zostało dowiedzione na licznych konkursach. W zespole występują takie gwiazdy baletu jak Saeka Shira, która zdobyła srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Warnie, a także pierwszy solista Teatru Wielkiego im Stanisława Moniuszki w Poznaniu Mateusz Sierant.

Niesamowity sen Klary

Historia tytułowego dziadka do orzechów zaczyna się w Święta Bożego Narodzenia, kiedy nikt oprócz małej Klary nie zainteresował się leżącą pod choinką zabawką.  Niegrzeczny Fred chcąc dokuczyć Klarze psuje dziadka do orzechów. Na szczęście wujowi udaje się naprawić żołnierzyka. Po emocjonującym wieczorze Klara zasypia w fotelu obejmując zabawkę.

We śnie Klary dziadek do orzechów ożywa i dowodzi armią żołnierzyków, która wygrywa walkę z myszami. Klara i Dziadek do orzechów zamieniają się w parę królewską i udają się do krainy słodyczy. Przemierzają razem Cukrową Łąkę, Gwiazdkowy Las, Jezioro Róż by trafić do Marcepanowego Pałacu, a wszystko dzieje się w tle muzyki i towarzystwie roztańczonych magicznych postaci.

Harmonogram

Site Footer