Piosenki o kobietach – 10 słynnych polskich utworów o kobietach!

Gdyby zrobić zestawienie dotyczące tematyki tekstów piosenek, na pierwszym miejscu bezapelacyjne znalazłaby się miłość. Wśród utworów miłosnych z kolei, dominują wyznania uczuć do kobiet: Roxanne, Angie, Iris, Aicha, Delilah, Pretty Woman – kto z nas nie zna tych popularnych na całym świecie przebojów, które stanowią swoisty hołd dla wybranki swego serca? Również wśród polskich piosenek nie brakuje utworów poświęconych kobietom. Poniżej przegląd polskich piosenek o płci pięknej, żeby nie powiedzieć: najpiękniejszej.

Spis treści

Jerzy Połomski – „Bo z dziewczynami…”

Autorami tej ponadczasowej piosenki, która z biegiem lat nie straciła nic na aktualności, są: Stefan Rembowiecki oraz Andrzej Bianusz. A tym, który w 1973 roku swoim występem na deskach opolskiego amfiteatru zaczarował publiczność był Jerzy Połomski. Obdarzony aksamitnym barytonem piosenkarz z charakterystyczną dla siebie gracją wystąpił na koncercie Premier, co warte podkreślenia – jako pierwszy z pośród ponad 30 wykonawców, a i tak publiczność najlepiej zapamiętała właśnie jego występ. Kunszt artysty doceniło również jury, które przyznało mu 3 miejsce podczas 11 Krajowego Konkursu Piosenki w Opolu w 1973 roku. Rok później utwór wygrał plebiscyt tygodnika Nowa Wieś na największy przebój trzydziestolecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Jako ciekawostkę można dodać, że Połomski nagrał nową wersję piosenki w 2006 roku razem z zespołem Big Cyc, którą rok później wykonali wspólnie na festiwalu w Sopocie, a następnie raz jeszcze w 2013 roku podczas koncertu z okazji dwudziestopięciolecia istnienia zespołu.

Edyta Górniak – „Jestem kobietą”

1994 rok był rokiem, kiedy Edyta Górniak jako pierwsza Polka wystąpiła w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie. Jej wykonanie piosenki „To nie ja” przyniosło młodej wokalistce drugie miejsce i przysporzyło zainteresowanie licznych wytwórni płytowych, w tym polskiego oddziału koncernu EMI. Tekst piosenki „Jestem kobietą” napisał Jacek Cygan, muzykę skomponował Wojciech Olszak (szesnastoletni wówczas). Do utworu nakręcono teledysk w reżyserii Garetha Robertsa. Klip zrealizowany w Londynie reprezentował naprawdę światowy poziom. Singiel promowano w rozgłośniach radiowych i telewizyjnych na terenie całego kraju. Zajął 3 miejsce na Liście Przebojów Programu Trzeciego i przez 23 tygodnie utrzymywał się w zestawieniu. Wideoklip był także dwukrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii „teledysk roku”. O czym opowiada sam utwór? Choć stworzyli go mężczyźni, to jego tematem jest kobieta, konkretnie jedna – Edyta Górniak, to nią właśnie zainspirowali się Cygan i Olszak.

Andrzej Rosiewicz – „Najwięcej witaminy”

Utwór w 1980 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Premier w Opolu, mimo że istniały uzasadnione obawy, że tekst może wywołać międzynarodową aferę. Opolska publiczność wręcz oszalała na punkcie tej piosenki, a po latach okazało się, że treść refrenu znalazła się na liście najsłynniejszych sloganów zaczerpniętych z polskich piosenek. Przebój ten powstał zaledwie kilka miesięcy przed opolskim festiwalem, jeszcze podczas tourne po Stanach Zjednoczonych. Andrzej Rosiewicz wpadł na pomysł podczas koncertu w Chicago w dancingowym lokalu polonijnym. Artysta zobaczył wtedy 16 urodziwych kelnerek (oczywiście: Polek) i zdanie: „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny” samo przyszło do głowy.

Premierowy występ nie należał do standardowych – tuż po zapowiedzi piosenki publiczność wręcz oniemiała – zobaczyła bowiem 4 starszych panów, wchodzących na scenę w… szlafrokach. Gdy dobiegły do końca ostatnie takty piosenki, wybuchła niekończąca się owacja – jury nie miało wyjścia – przyznało piosence pierwsze miejsce.

Alicja Majewska – Być kobietą

Piosenka „Być kobietą” została napisana na potrzeby spektaklu, który niestety nie został zrealizowany, a którego premierę planowano na dzień kobiet 1976 roku. Na szczęście piosenka przetrwała i do dziś jest wielkim przebojem. Historia piosenki na dzień kobiet zaczyna się w połowie lat 70tych, wtedy reżyser: Marian Jonkajtys zamierzał wystawić w teatrze na Targówku sztukę muzyczną o kobietach. Do napisania libretta i tekstów piosenek zaprosił dwójkę młodych psychologów, a zarazem obiecujących tekściarzy: Magdę Czapińską oraz Andrzeja Samsona; ostatecznie z propozycji skorzystała jedynie Czapińska. Oprawą muzyczną zajął się uznany już wtedy kompozytor Włodzimierz Korcz, a wykonanie powierzono Alicji Majewskiej. Premiera sztuki była zaplanowana na Dzień Kobiet, 8 marca 1976 roku. Dzisiaj już nikt nie pamięta, z jakiej przyczyny, ale do wystawienia spektaklu nie doszło. Zostały jednak bardzo pięknie piosenki – szczególnie jedna, która była gotowym materiałem na przebój: „Być kobietą”.

Eugeniusz Bodo – „Baby, ach te baby”

Eugeniusz Bodo, a właściwie Bohdan Eugène Junod urodził się 28 grudnia 1899 w Genewie, a zmarł 7 października 1943 w Kotłasie. Syn Polki i Szwajcara, reżyser, scenarzysta, tancerz, piosenkarz i producent filmowy. Jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów międzywojennego polskiego kina i teatru. Jego pseudonim sceniczny pochodzi od pierwszych sylab imion: jego pierwszego imienia: Bohdan i matki: Jadwiga Anna Dorota. Piosenka „Baby, ach te baby” pochodzi z filmu „Zabawka” z 1933 roku i należy do największych przebojów artysty. Autor tekstu był Jerzy Nel, natomiast muzykę skomponował Roman Palester.

Maria Sadowska: „Dzień Kobiet”

Maria Sadowska napisała piosenkę „Dzień Kobiet” specjalnie do swojego filmu, który nosił ten sam tytuł. Oba dzieła ukazały się w 2012 roku. Piosenka ta, podobnie jak omawiany powyżej utwór E.Górniak: „Jestem kobietą” mówi o sile kobiety. Sadowska śpiewa, że nie będzie ani miła, ani grzeczna, ani nawet ładna. „Ja daję życie i ja wiem, co to fizyczny ból/I będę tym, kim zechcę, bez narzuconych ról”. Film „Dzień kobiet” okazał się rewelacją renomowanego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cottbus (Grand Prix dla najlepszego filmu za „przedstawienie silnej kobiety w niesprawiedliwym i okrutnym świecie”).

Marek Grechuta „Będziesz moją panią”

Jaka piosenka najlepiej nadaje się na Dzień Kobiet? Wśród piosenek na 8 marca nie może zabraknąć Marka Grechuty i jego „Będziesz moją panią”. Utwór ma charakter walczyka i usłyszymy w nim akordeon, skrzypce, delikatne uderzenia perkusji i kontrabasu. Za słowa i muzykę odpowiedzialny jest Jan Kanty Pawluśkiewicz. Tekst utworu mówi o tym, co zrobi zakochany mężczyzna dla swojej kobiety. Piosenka pojawiła się na debiutanckim albumie artysty.

Kobiety są gorące – Norbi

Kobiety są gorące to debiutancki singel Norbiego, który został wydany w 1997 i umieszczony na jego pierwszym albumie studyjnym: „Samertajm”. Piosenkę napisał Norbi (Norbert Dudziuk) we współpracy z kompozytorem, Marcinem Wawrukiem, zaś jej producentem jest Piotr Siejka.

Poniżej zestawienie zagranicznych piosenek pisanych o kobietach, dla kobiet i przez kobiety:

 • ALICIA KEYS – A WOMAN’S WORTH
 • ARETHA FRANKLIN – (YOU MAKE ME FEEL LIKE) A NATURAL WOMAN
 • BARBRA STREISAND – WOMAN IN LOVE
 • BEE GEES – MORE THAN A WOMAN
 • BEYONCE – SINGLE LADIES
 • BILLY JOEL – SHE’S ALWAYS A WOMAN
 • MICHAEL BOLTON – WHEN A MAN LOVES A WOMAN
 • ROY ORBISON – OH, PRETTY WOMAN
 • SHANIA TWAIN – MAN! I FEEL LIKE A WOMAN
 • TAYLOR SWIFT – MAD WOMAN
 • WHITNEY HOUSTON – I’M EVERY WOMAN

Site Footer