Pruszków atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Pruszkowie?

Spis treści

Pruszków leży w województwie mazowieckim nad rzeką Utratą. Należy do aglomeracji warszawskiej. Do miasta prowadzą malownicze Aleje Jerozolimskie, których przedłużeniem jest aleja Wojska Polskiego. Pruszków znany jest przede wszystkim z filmów serii Pitbull. Co ciekawe, to właśnie na boisku Znicza Pruszków rozpoczynała się wielka międzynarodowa kariera Roberta Lewandowskiego. W tym właśnie mieście piłkarz stawiał pierwsze profesjonalne kroki. Sprawdźcie listę atrakcji Pruszkowa!

Najciekawsze atrakcje Pruszkowa – Park Potulickich

Niemal w centrum miasta rozciąga się piękny Park Potulickich. Powstał w II połowie XIX wieku. To jeden z najcenniejszych obiektów historycznych miasta. Ten wyjątkowy teren, ukształtowano zgodnie z harmonią otoczenia. Możecie tutaj spacerować godzinami i czuć się jak w dziewiczym lesie. Ciekawą atrakcją dla miłośników aktywnego wypoczynku jest wypożyczalnia sprzętu wodnego.

W południowo-zachodniej części Parku Potulickiego znajduje się piękny Pałac Potulicki. To XIX-wieczny budynek, który kiedyś pełnił funkcję siedziby rodziny Potulickich. W kolejnych latach przechodził na własność wielu znanych osób: warszawskiego bankiera czy podczas II wojny światowej – niemieckiego komisarza miasta. Od 1975 r. w Pałacu Potulickich mieści się Urząd Stanu Cywilnego.

Park Kultury i Wypoczynku Mazowsze

Po zwiedzeniu Parku Potulickich, czeka na Was kolejne malownicze miejsce na mapie Pruszkowa. Park Kultury i Wypoczynku Mazowsze otrzymał wyróżnienie Marszałka Województwa Mazowieckiego w konkursie na „Najpiękniejszy Park Mazowsza”. Dawniej tereny te służyły jako wyrobisko gliny, którą zaopatrywano miejscową cegielnię. Następnie rodzina Hoserów założyła tutaj plantację i szkółkę roślin. Obecnie na mieszkańców i turystów czeka tutaj mnóstwo pięknej zieleni czy place zabaw dla dzieci.

Galeria Figur Stalowych

Galeria Figur Stalowych to unikatowe miejsce na mapie Pruszkowa. Mieści się w… punkcie skupu złomu. W czasie kryzysu na polskim rynku złomu, stworzono pierwszą figurę – stolik z silnika. Dzisiaj Galeria Figur Stalowych ma w swoich zbiorach ponad 600 dzieł i zyskała miano międzynarodowej. Rzeźby tworzą artyści z Polski i z całego świata.

Pałac Sokoła – Pałac Ignacego Więckowskiego

Pruszków słynie z pięknych parków. Kolejnym w mieście, wartym odwiedzenia jest park im. Tadeusza Kościuszki. Na jego terenie ulokowany jest piękny Pałac Ignacego Więckowskiego. Budynek wybudowano na polecenie jednego z największych producentów kafli w 1876 r. Pałac trafił w ręce Stowarzyszenia Księży Emerytów Kurii Gnieźnieńskiej, a następnie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – stąd jego nazwa – Pałac Sokoła. Obecnie funkcjonuje tutaj Młodzieżowy Dom Kultury.

Muzeum Dworu Polskiego

Muzeum Dworu Polskiego, znane także jako Muzeum Insurekcji Kościuszkowskiej, powstało w 1995 r. W jego wnętrzach znajdują się liczne eksponaty związane z historią Polski. Dwór otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym, pochodzącym z połowy XIX wieku. Mieści się na terenie zakładu opiekuńczego.

Muzeum Dulag 121

W 2010 r. założono Muzeum Dulag 121, będące muzeum narracyjnym. Jego główną część stanowią relacje i wspomnienia więźniów niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121. Misją placówki jest pielęgnowanie pamięci o mieszkańcach Warszawy, wypędzonych z miasta w czasie powstania w 1944 r. W placówce można zobaczyć historyczne fotografie, listy, dokumenty oraz autentyczne przedmioty związane z życiem codziennym w nieludzkich warunkach obozu.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego skupia się wokół Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego. To żywy ośrodek muzealny, który zajmuje się prowadzeniem wydarzeń i warsztatów edukacyjnych w zakresie archeologii. Na zwiedzających czeka wystawa stała: „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er” oraz ogród muzealny. Dodatkowo możecie wybrać się na ciekawe wystawy czasowe i koncerty.

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i Kościół św. Kazimierza

Przemierzając ulice Pruszkowa, warto odwiedzić Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Świątynię zbudowano na fundamentach XV-wiecznego kościoła, którego pozostałością jest pięknie rzeźbiony ołtarz. Majestatyczny Kościół św. Kazimierza to z kolei budowla w stylu neoromańsko-gotyckim, stworzona wg projektu Czesława Domaniewskiego. Świątynię postawiono w taki sposób, że wcześniejsza kaplica znajdująca się na jego miejscu, ulokowana umieszczona jest obecnie w środkowej nawie.

W Pruszkowie warto odwiedzić także Park Anielin, Rezerwat przyrody Stawy Raszyńskie, Stawy Pęcickie i wiele innych miejsc, które zachwycają pięknem i bogatą historią.

Atrakcje kulturalne Pruszkowa

Oferta kulturalna Pruszkowa prezentuje się naprawdę ciekawie. To miasto ma do zaoferowania naprawdę wiele, jeśli chodzi o koncerty, spektakle teatralne czy występy kabaretowe i stand-upowe.

Organizacją wydarzeń kulturalnych w mieście zajmuje się m.in. Miejski Ośrodek Kultury „Kamyk” im. Aleksandra Kamińskiego. Mieszkańcy mogą skorzystać w tym miejscu z bogatej oferty zajęć dla dzieci i dorosłych. Mowa tutaj m.in. o warsztatach plastycznych, muzycznych, tanecznych czy rękodzielniczych. To miejsce, w którym można rozwijać swoje pasje.

Kolejna placówka warta odwiedzenia przez miłośników kultury to Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie. To miejsce, w którym można udać się na interesujące przedstawienia, koncerty, a także występy komediowe zarówno lokalnych artystów, jak i gwiazd z całego kraju. W tym obiekcie odbywają się również zawody sportowe: mecze koszykówki, piłki nożnej czy zawody taneczne.

W poszukiwaniu kulturalnych wrażeń, możecie również wybrać się do sąsiadującej Warszawy. Niezależnie jednak, w jakim mieście czy mniejszej miejscowości chcecie spędzić miło czas, bilety na wybrane wydarzenia kupicie na naszej stronie internetowej. W Biletynie znajdziecie wejściówki na najgłośniejsze premiery w sezonie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kulturalną Pruszkowa, a także innych miast w całej Polsce.

Site Footer