Głogów atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Głogowie

Spis treści

Głogów to spore, historyczne miasto ulokowane na Dolnym Śląsku – na północy województwa dolnośląskiego. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od głogu, krzewu z charakterystycznymi kolcami. Na terenie Głogowa znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Dowiedzcie się, jakie miejsca są szczególnie warte odwiedzenia.

Zamek Książąt Głogowskich

Zamek Książąt Głogowskich był niegdyś siedzibą władców księstwa głogowskiego. Pierwszą warownię w tym miejscu, w XIII wieku, wzniósł Konrad I. Drewnianą budowlę przebudował Henryk III, włączając do niego mury obronne. W kolejnych latach zamek zyskał trzy skrzydła, a następnie zyskał charakter rezydencji pałacowej. Pod koniec II wojny światowej zamek legł w gruzach. 20 lat później podjęto się jego odbudowy. Dzięki temu obecnie obiekt wygląda bardzo dobrze.

W zamku mieści się Towarzystwo Ziemi Głogowskiej i Muzeum Archeologiczno-Historyczne. W jego zbiorach znajdują się pamiątki, sprzęty, makiety, zbiory etnograficzne i numizmaty pochodzące z różnych czasów Głogowa. Zwiedzanie muzeum jest świetną okazją do poznania dziejów miasta. Co więcej, obok znajduje się Pomnik Dzieci Głogowskich wzniesiony na pamiątkę obrony Głogowa w 1109 r., amfiteatr zamkowy, upamiętniający oraz bardzo ciekawy różowy Most Tolerancji.

Ratusz i rynek

Będąc w Głogowie, warto zobaczyć malowniczy, otoczony kolorowymi kamienicami rynek, na którym znajduje się ratusz. Początki tego obiektu datuje się na XIII wiek. Z biegiem lat budowla była kilkukrotnie przebudowywana przez co zmieniała swój styl. W czasie II wojny światowej ratusz został poważnie zniszczony. Udało się go jednak odbudować. Dzisiaj głogowska wieża ratuszowa jest najwyższą na Śląsku i drugą pod względem wysokości w Polsce. Mierzy 80,35 m. Warto wejść do środka, aby zobaczyć cenne wnętrza pochodzące z przełomu renesansu i gotyku. W jednym z nich znajduje się przepiękne sklepienie kryształowe.

Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kolegiata Wniebowzięcia NMP to jedna z najstarszych świątyń znajdujących się na terenie Śląska. Jej początki sięgają XII wieku. Z kościołem był powiązany m.in. Jan z Głogowa, nauczyciel Mikołaja Kopernika – wybitny astronom, matematyk i filozof. W XIII wieku świątynia stała się późnoromańską bazyliką, a następnie zyskała cechy gotyckie. XVIII w. to barokizacja wnętrza i kolejne zmiany. W czasie II wojny światowej kościół został zniszczony. Jego odbudowa trwa od 1988 r. do dziś. Warto wiedzieć, że przy kolegiacie łączą się dwa odcinki szlaku pątniczego (dolnośląski i wielkopolski) do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Zabytkowe fortyfikacje

W Głogowie znajdują się liczne zabytki, a wśród nich wyróżnić można fortyfikacje, takie jak fort Gwiaździsty z lat 1747–1749 oraz budynki forteczne: blokhauz nr 1 z 1880 r. i starszy blokhauz nr 2 z 1860 r. Warte zobaczenia są również mury obronne z XIII wieku, a mówiąc dokładniej ich fragmenty.

Bulwar Nadodrzański

Bulwar Nadodrzański to miejsce wypoczynku dla mieszkańców i turystów przybywających do Głogowa. Znajdują się tutaj boiska, podświetlane fontanny, a także organizowane są koncerty i wydarzenia sportowe. Co ciekawe, w czasie prac archeologicznych w 2017 r. na terenie bulwaru odkryto średniowieczny ołtarz i ściany lektorium XIII-wiecznego kościoła. Obok udało się również odnaleźć XIV-wieczny piec do wypalania ceramiki budowlanej, który wskazuje na rzemieślniczą działalność tutejszych mnichów. Kościół p.w. św. Stanisława w Głogowie należał do franciszkanów, niestety został całkowicie zniszczony w 1945 r.

Turm Reduit

Turm Reduit to zabytkowa baszta artyleryjska wybudowana przez wojska pruskie w latach 1857–1860. Potocznie zwana jest barbakanem. To okrągła, wykonana z cegły budowla, która składa się z dwóch kondygnacji (naziemnej i piwnicy). W 1945 r. w czasie oblężenia Głogowa baszta pełniła funkcje stanowiska dla ciężkich dział przeciwlotniczych. Następnie przekształcono ją w szpital polowy niemieckich jednostek.

Głogów – atrakcje kulturalne

Zabytki i piękne widoki to nie wszystko, co ma do zaoferowania Głogów. Miasto zapewnia świetną zabawę zarówno przy dobrej pogodzie, jak i niepogodzie. Dzięki działającym na jego terenie instytucjom kulturalnym, zawsze można liczyć na wiele ciekawych koncertów, spektakli teatralnych czy innych widowisk dla widowni w każdym wieku.

Teatr im. Andreasa Gryphiusa

Teatr im. Andreasa Gryphiusa to przede wszystkim piękne i zabytkowe miejsce. Budynek utrzymany jest w stylu klasycystycznym, powstał w 1799 r. wedle projektu Christiana Valentina Schultzego. Teatr ten funkcjonował do końca II wojny światowej aż do czasu jego zniszczenia przez wojska radzieckie. Stosunkowo niedawno budynek udało się odbudować i przywrócić do dzisiaj. Obecnie jest piękną częścią Starego Miasta. W Teatrze im. Andersa Gryphiusa odbywają się zarówno spektakle teatralne, występy kabaretowe, stand-upowe, jak i wiele innych kulturalnych wydarzeń.

Miejski Ośrodek Kultury

Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie działa od 1977 r. Od początków swojego istnienia zajmuje się upowszechnianiem, promowaniem i wspieraniem kultury w mieście. Oprócz wydarzeń kulturalnych, w MOK-u odbywają się zajęcia artystyczne, taneczne, wokalne czy fotograficzne. Z racji tego na scenie placówki nierzadko odbywają się wystawy czy występy z uczestnikami zajęć w rolach głównych. MOK jest ponadto organizatorem lub współorganizatorem imprez, takich jak Międzynarodowe Głogowskie Spotkania Jazzowe, Wratislavia Cantans, Ogólnopolski Festiwal Chórów „Silesia Cantat” czy Głogowskie Konfrontacje Literackie i Mayday Rock Festiwal.

Poza tym, organizacją różnorodnych wydarzeń zajmują się Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Franciszka Liszta, Centrum Edukacji Kulturalnej i Artystycznej MAYDAY czy Miejska Biblioteka Publiczna. W Głogowie wiele się dzieje pod względem kulturalnym. Jeśli chcecie być na bieżąco z ofertą kulturalną tego miasta, zapraszamy do obserwowania naszego serwisu. W Biletynie kupicie bilety na interesujące Was wydarzenia i uzyskacie dostęp do najświeższych informacji o premierowych koncertach czy widowiskach.

Site Footer