Ralph Kaminski – Biografia – Życie i twórczość

Spis treści

Ralph Kaminski to artysta totalny, który unika zaszufladkowania i łatwego etykietowania. Tworzy muzykę alternatywną, w pełnym tego słowa znaczeniu. Jego utwory są melancholijne, a zarazem przepełnione energią – Kosmiczną Energią. Ralph uwodzi publiczność swoim miękkim, melodyjnym śpiewem oraz kreacjami i starannie dopracowaną oprawą wizualną występów. To showman owiany woalem tajemniczości i niezwykłości. Przy okazji każdej płyty wciela się w nową postać – prezentuje różne alter ego – to człowiek kameleon, który nigdy nie jest taki sam.

Ralph Kaminski – młodość i edukacja

Ralph Kaminski, a właściwie Rafał Stanisław Kamiński, urodził się 8 listopada 1990 r. w Jaśle. To kompozytor, wokalista, autor tekstów, producent muzyczny, multiinstrumentalista i reżyser teledysków. Jednym zdaniem – człowiek orkiestra. Jego matka jest nauczycielką, ojciec natomiast opuścił rodzinę, gdy Rafał był jeszcze dzieckiem. Ma młodszego o 7 lat brata, a jego kuzynem jest Michał Szpak.

Kaminski uczęszczał do szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Gdy skończył 11 lat, rozpoczął naukę śpiewu w Jasielskim Domu Kultury. Następnie ukończył I LO w Jaśle i studia – wokalistykę na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest ponadto rocznym stypendystą rotterdamskiego Codarts University for the Arts, a dokładniej mówiąc, Wydziału Popu.

Kariera muzyczna

Zanim Rafał Kamiński stał się Ralphem, pracował jako barista i ekspedient w sieci salonów Empik. Jego muzyczna kariera nabrała rozpędu, kiedy wystąpił w programie „Szansa na Sukces” z piosenką „Objazdowe nieme kino” zespołu Perfect. Rok później, w 2010 r., wydał piosenkę „The Hill”, dzięki której zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu „Carpathia 2011”. W tym czasie został dostrzeżony przez Marka Kościkiewicza – managera, który zaproponował mu udział w programie „X Factor”. Wokalista odpadł na etapie tzw. bootcampu.

W 2012 r. Rafał wypuścił drugi singiel „Don’t Know Why” i zaczął występować z zespołem My Best Band in the World. Rok później otrzymał główną nagrodę na Międzynarodowym Kampusie Artystycznym „FAMA”. Rok 2016 był ważnym momentem w karierze Kamińskiego – wystąpił na „Scenie alternatywnej” 53. KFPP w Opolu oraz wydał swój pierwszy album zatytułowany „Morze”. Kolejne lata to występy na największych festiwalach w Polsce, m.in. Open’er Festival i Orange Warsaw Festival.

2019–2023 – Akademia Pana Kleksa, Kosmiczne Energie, Kora

W 2019 r. odbył się 40. Przegląd Piosenki Aktorskiej, której Kamiński został laureatem. Wykonał utwór „Witajcie w naszej bajce” z Akademii Pana Kleksa oraz „Na zakręcie”. W tym roku artysta wydał również single zwiastujące nową płytę – „Kosmiczne energie” i „Wszystkiego najlepszego”. W okresie wakacyjnym wystąpił na Pol’and’Rock Festival i wydał kolejny singiel – „Czy Ty słyszysz mnie?” wraz z Darią Zawiałow, Michałem Kushem oraz schafterem dla projektu „PUMA Talents”. Jego drugi album studyjny pt. „Młodość” ukazał się w 2019 r., zajmując 17. miejsce na liście OLiS. Artysta promował płytę androgenicznym wizerunkiem, zabrał słuchaczy w nostalgiczną podróż do lat 80. Zarówno poprzez warstwę muzyczną, jak i wizualną przemycił elementy popkultury queer. W teledysku „Tata” wcielił się w rolę drag queen.

Kamiński współprowadził podcast „Dwa Światy” w latach 2018–2019. W 2020 r. został laureatem Paszportu Polityki w kategorii „Muzyka Popularna” oraz otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. W 2021 r. w trakcie finału PPA odbyła się zapowiedź jego nowej płyty, na której znajdują się utwory Maanamu i Kory w nowych aranżacjach. W tym roku wydał również singiel „Pięć minut łez”, promujący film Łukasza Grzegorzaka „Moje wspaniałe życie”. Końcem roku na rynek trafiła jego płyta „Kora” – trzeci album studyjny. Dzięki niej otrzymał Fryderyka dla artysty roku, a także w kategorii „Muzyka Poetycka”.

W 2022 r. Ralph Kaminski wydał kolejny, czwarty album studyjny – „Bal u Rafała”. Wtedy też zapowiedział współpracę z siecią fast foodów McDonald’s. Wypuścił autorski zestaw oraz zaaranżował wirtualny koncert „Bal w Maku”. W 2023 r. wypuścił singiel „Planety w Kadyksie” wraz z Michałem Pepolem – wiolonczelistą, współzałożycielem Royal String Quartet.

Warto dodać, że Ralph Kaminski to nie tylko muzyk, lecz także aktor. Zagrał w „(G)dzie-ci faceci”, „Czyż nie dobija się koni?” oraz „Kora jako wokalistka”.

Inspiracje muzyczne Ralpha Kaminskiego

Twórczość Ralpha Kaminskiego jest sumą jego inspiracji. Idolami artysty są m.in.: MGMT, Wham!, David Bowie, Amy Winehouse, ABBA, Diana Ross, Kylie Minogue, Tom Odell, Harry Styles. Muzyk czerpie inspiracje również z polskich poetów, w tym Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima oraz kompozytorów muzyki filmowej, np. Abla Korzeniowskiego i Zbigniewa Preisnera.

Ralph Kaminski to artysta, który tworzy niezapomniane show. Często współpracuje z innymi zespołami i wokalistami, m.in. Natalią Przybysz, Natalią Szroeder, Organkiem, Quebonafide, Miuoshem, Darią Zawiałow oraz zespołami, np. Kwiatem Jabłoni czy Coma.

Ralph Kaminski – artysta

Ralph Kaminski to uznany na polskiej scenie muzycznej artysta. Wykonuje alternatywną muzykę, pop, czerpiącą z kameralistyki. Jego styl śpiewania, aranżacje, a także kreacje sceniczne zaskakują, przykuwają uwagę i niekiedy szokują. Muzyk jest szeroko znany jako piosenkarz. Coraz częściej skłania się jednak ku sztukom wizualnym i multimedialnym. Już w gimnazjum tworzył filmy animowane, obecnie reżyseruje zarówno swoje teledyski, jak i innych artystów. Wymyśla choreografie, makijaże, stroje sceniczne. Jego kreatywność nie ma ograniczeń.

To artysta kameleon. Każda jego płyta to inne oblicze muzyka – inny image, który idealnie dopełnia artystyczny performance. Prywatnie Rafał jest skrytym wrażliwcem, Ralph to wykreowana przez niego postać, która natomiast nie boi się sceny, ogromnej publiczności i nowych wyzwań.

Bilety na koncerty Ralpha Kaminskiego znajdziecie w serwisie Biletyna. Zapraszamy do śledzenia ulubionych artystów i wydarzeń kulturalnych za pomocą naszej strony oraz aplikacji mobilnej.

Site Footer