10 Niezwykłych Miejsc na Koncerty i Spektakle w Polsce

Spis treści

Na mapie Polski nie brakuje interesujących miejsc, do których można udać się na różne wydarzenia kulturowe. Przedstawiamy listę 10 najciekawszych propozycji dla miłośników muzyki i teatru. Oto niezwykłe miejsca na koncerty i spektakle w naszym kraju!

1. Tauron Arena w Krakowie – największa hala widowiskowa w Polsce

Nasze zestawienie zaczynamy od miejsca, które zaciekawi każdego fana muzyki w wielkim stylu. Tauron Arena w Krakowie to obiekt otwarty w 2014 roku, ulokowany na terenie ogromnego Parku Lotników Polskich. W standardowej konfiguracji trybuny mieszczą 15 tys. widzów, jednak możliwe jest także skorzystanie z miejsc siedzących, a także trybun mobilnych. Dzięki temu maksymalna pojemność to aż 20 tys. osób, co czyni z Tauron Areny największą halę widowiskową w Polsce.

Odbywają się tutaj liczne wydarzenia sportowe z praktycznie każdej dyscypliny, jak również wiele koncertów. Jak przystało na obiekt o takiej skali, są to m.in. wielodniowe festiwale i występy gwiazd światowego formatu – w samym 2023 roku Tauron Arena gościła chociażby Stinga, Björk, Depeche Mode, Def Leppard, Robbiego Williamsa czy Michaela Bublé. To również ważna lokalizacja dla miłośników kabaretu: w 2024 odbędzie się tutaj Polska Noc Kabaretowa.

2. Katowicki Spodek: obiekt z wyjątkową historią

Przenosimy się ze stolicy Małopolski o kilkadziesiąt kilometrów na zachód – w samym centrum Katowic czeka na nas Spodek, działający nieprzerwanie już od 1971 roku. To miejsce, którego zdecydowanie nie trzeba przedstawiać miłośnikom cięższej muzyki. Właśnie w tym obiekcie odbył się m.in. pierwszy koncert Metalliki w Polsce, jak również wiele występów legend rocka i metalu z Polski i zagranicy – grały tu zespoły takie jak Dżem, Perfect, Deep Purple, Budka Suflera, Pearl Jam, Genesis, Rammstein, Depeche Mode… Gwiazdy, które pojawiły się w Spodku, można wymieniać niemal bez końca. To obowiązkowy punkt na mapie każdego fana muzyki.

W 2023 roku zagrały tutaj zespoły takie jak TSA, Kult, Kwiat Jabłoni czy Hey, z kolei w 2024 roku na fanów czekają występy m.in. BAJM, Korn i Dropkick Murphys. Ponadto co roku w jesiennych miesiącach odbywa się tutaj Rawa Blues – jeden z największych festiwali muzyki bluesowej na świecie, w którym będzie można uczestniczyć również w 2024.

3. Ergo Arena – na granicy Gdańska i Sopotu

Pora na wycieczkę nad morze – na placu Dwóch Miast, który stanowi granicę między Gdańskiem a Sopotem, znajduje się 15-tysięczna hala Ergo Arena. To nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt, który służy jako centrum kulturowe i biznesowe. Miłośnicy sztuki w różnych formach mogą udać się tutaj zarówno na koncerty muzyczne, jak i spektakle teatralne, a nawet seanse kinowe. Ergo Arena tętni życiem szczególnie w cieplejszych miesiącach, gdy nad polskie morze udają się tysiące turystów z całego kraju.

Jakie gwiazdy występowały na Ergo Arenie? Fani mogli posłuchać chociażby Dody (2023), Depeche Mode (2018) czy Lady Gagi (2010). Wśród planowanych wydarzeń warto zwrócić uwagę na koncert Stinga, który odbędzie się w czerwcu 2024. Z wydarzeń krajowych natomiast warto mieć na uwadze Please, Stand-up! czy 45-lecie zespołu BAJM.

4. Atlas Arena w Łodzi: wielofunkcyjny obiekt w samym środku Polski

Obiektem o podobnej wielkości może pochwalić się również Łódź. Atlas Arena wysokością dorównuje 10-piętrowym budynkom mieszkalnym i komfortowo mieści niecałe 14 tys. widzów, którzy mogą tutaj podziwiać występy ulubionych artystów, wydarzenia sportowe i kabarety. Choć budynek powstał w 2004 roku, jest on stale modernizowany, by sprostać wymaganiom wymagających gości. W 2024 odbędą się tutaj m.in. występy kabaretowe i rockowo-symfoniczny koncert The Legend of Rock Symphonic, zaś w poprzednich latach na Atlas Arenie pojawiały się takie gwiazdy, jak Deep Purple, Enrique Iglesias czy KISS, jak również polscy artyści – np. O.S.T.R. i Sanah.

5. Filharmonia w Szczecinie – niezwykły budynek, który zachwyci każdego

Pora na lokalizację o nieco innym, poważniejszym klimacie. Przy ul. Małopolskiej w Szczecinie znajduje się prawdziwa chluba stolicy województwa zachodniopomorskiego – Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza. Budynek robi spore wrażenie z uwagi na masywną, podzieloną na trójkątne kolumny bryłę w kolorze białym. Emocje czekają na nas jednak również w środku: odbywają się tutaj liczne występy przedstawicieli różnych gatunków muzyki – od klasyki po symfoniczny rock. Niezwykła jest także sama lokalizacja Filharmonii, ponieważ zbudowano ją na terenie przedwojennego Domu Koncertowego, czyli Konzerthausu.

Przed ponad 70 lat działalności Filharmonia w Szczecinie gościła wielu znanych dyrygentów i wykonawców – w tym Krystiana Zimermana, Rafała Blechacza, Wiesława Ochmara, Jacka Kaspszyka, Krzysztofa Pendereckiego czy wirtuoza gitary Steve’a Vai. Nie brakuje również muzyki popularnej – w 2024 roku zagrają tutaj m.in. Krzysztof Cugowski, Kasia Kowalska i Andrzej Sikorowski.

6. Narodowe Forum Muzyki – Wrocław

Tuż przy wrocławskim Rynku znajduje się Narodowe Forum Muzyki, jeden z największych obiektów tego typu w Europie. Wrocław może pochwalić się czterema salami koncertowymi, w tym jedną o pojemności ok. 1,8 tys. osób i trzema mniejszymi salami mieszczącymi pomiędzy 250 a 450 melomanów. Oficjalne otwarcie miało miejsce w roku 2015, a od tego czasu budynek NFM wzbogacono m.in. o nowe organy. Niezwykłość i znaczenie tego obiektu najlepiej podkreśla nagroda International Classical Music Awards przyznana w 2023 roku za działalność artystyczną Forum. Pojawiały się tutaj liczne gwiazdy polskiej i zagranicznej muzyki, takie jak Wojtek Mazolewski Quintet, Lao Che czy Jack Savoretti, z kolei w 2024 w NFM wystąpią m.in. Bruce Liu (zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 2021), Mischa Maisky, Kortez, Lady Punk czy Zespół Pieśni i Tańska Śląsk z jubileuszowym koncertem – repertuar jest więc dość różnorodny.

7. Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Katowicach

To już drugi punkt w tym zestawieniu, który znajduje się w Katowicach. Tym razem jednak jest to obiekt utrzymany w zupełnie innym stylu, skupiający się przede wszystkim na muzyce symfonicznej i klasycznej. Tak samo jak we Wrocławiu, można liczyć na ok. 1,8 tys. miejsc w sali głównej, jak również występy w mniejszej sali kameralnej. Budynek znajduje się na terenie dawnej kopalni Katowice, a jego konstrukcja wykorzystuje lokalne materiały – w tym charakterystyczne cegły. W przeszłości Orkiestra gościła Krystiana Zimermana, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara i wielu innych docenianych kompozytorów, a na 2024 zaplanowano występy m.in. Stanisława Słowińskiego czy Grzegorza Turnaua.

8. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – legendarny obiekt w sercu Małopolski

Mamy za sobą wiele propozycji dla fanów muzyki – warto dodać również istotny punkt dla osób, które szukają spektakli teatralnych. W samym sercu Krakowa, w połowie drogi między dworcem a rynkiem, znajduje się zabytkowy Teatr im. Juliusza Słowackiego. Obiekt ten działa bez przerwy już od ponad 130 lat, a na jego deskach wystawiane były dzieła chociażby takich legend, jak Stanisław Wyspiański. To budynek, który imponuje zarówno swoją architekturą, jak i historią, a do tego nieprzerwanie kontynuuje dziedzictwo kulturowe w stolicy Małopolski. W 2024 roku miłośnicy teatru będą mogli podziwiać spektakle takie jak “Inteligenci”, “Między Łóżkami”, „1989”, „Znachor”, „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” czy „O dwóch doktorach i jednej pacjentce”.

9. Teatr Wielki w Łodzi: miejsce naprawdę wielkich spektakli

Łódzki Teatr Wielki to jedna z największych sal operowych w Polsce. Zmieści się tutaj ponad 1000 osób, które mogą podziwiać najciekawsze spektakle polskich i zagranicznych twórców. Obiekt mieści się przy placu Gen. Henryka Dąbrowskiego. Jest to miejsce, które łączy historię z nowoczesnością – od roku 2019 na terenie Teatru znajduje się także Cyfrowe Muzeum ze zdjęciami, plakatami i kostiumami 3D. W 2024 roku obiekt ten zaprasza m.in. na koncerty Krzysztofa Cugowskiego, Maryli Rodowicz, Filharmonię Dowcipu, operetkę „Zemsta nietoperza”, balet „Ziemia obiecana”, operę „Traviata” czy koncert utworów Antonína Dvořáka w wykonaniu Orkiestry Teatru Wielkiego.

10. Teatr Muzyczny Roma w Warszawie – inspirowany starożytnym Rzymem

Na koniec warto zawitać do stolicy kraju. W Warszawie nie brakuje miejsc na koncerty i spektakle o różnej skali, jednak szczególną uwagę należy zwrócić właśnie na ten budynek. Teatr Muzyczny Roma czerpie inspirację z rzymskich amfiteatrów, łącząc ich charakterystyczny układ z wystrojem utrzymanym w kolorze czerwonym. Efektem jest niepowtarzalny klimat, który szczególnie dobrze pasuje do operetek. W Teatrze Muzycznym Roma panuje wyjątkowa, nieco kameralna atmosfera – nawet pomimo sporego rozmiaru głównej sali, która mieści ponad tysiąc widzów.

To jeden z najważniejszych punktów na mapie Polski dla miłośników musicali: na scenie wystawiano chociażby „Koty”, „Mamma mia!”, „Deszczową piosenkę”, „Les Misérables” czy polski hit „Piloci”. Teatr Roma funkcjonuje w tzw. systemie broadwayowskim – oznacza to, że w danym czasie odgrywany jest tylko jeden tytuł, tak długo, jak publiczność chce go oglądać i słuchać. Na rok 2024 zaplanowano m.in. kolejne spektakle „We Will Rock You”, „Once” i „tik, tik… Bum!”, ale także koncerty Korteza, Piotra Cugowskiego, Varius Manx i wiele innych.

Site Footer