Otwock atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Otwocku

Spis treści

Otwock to miejscowość położona w centralnej części województwa mazowieckiego, nieopodal Warszawy. Otrzymał prawa miejskie stosunkowo niedawno – w 1916 r. Słynie z pięknej architektury, zabytków i malowniczych, zalesionych terenów. Otwock znany był ponadto jako ośrodek letniskowo-uzdrowiskowy, który rozpoczął swoją działalność w XIX w. Wypoczywał tutaj m.in. Józef Piłsudski czy Władysław Reymont. Jakie atrakcje dzisiaj proponuje to miasto? Sprawdźcie!

Ratusz i inne wyjątkowe budynki

W Otwocku znajduje się mnóstwo pięknych i zabytkowych budowli – to raj dla miłośników architektury. W centralnej części miasta można podziwiać m.in. ratusz z końca lat 20. XX w., który powstał w XIX w. jako willa. W jego wnętrzu znajdują się saloniki i sale bankietowe. Kolejny budynek warty zobaczenia to dawne kasyno, w którym kiedyś funkcjonowały restauracja, sala teatralna, kino oraz sala gier hazardowych. Dzisiaj mieści się tutaj liceum. Charakterystycznymi elementami na mapie Otwocka są świdermajery zaprojektowane przez Michała Elwiro Andriollego. Z pewnością najpopularniejszym obiektem tego typu jest Willa Gurewicza, która jest najdłuższą europejską budowlą z drewna. Kiedyś działał w niej zakład leczniczo-dietetyczny, dzisiaj mieści się tutaj nowoczesna klinika ortopedyczna. Pozostałe słynne budynki w mieście to m.in.: ruiny willi Julia, cukiernia Sosenka, dworek Bojarów (jeden z najstarszych w Otwocku wybudowany w 1883 r.).

Ciekawym obiektem jest Zofiówka, czyli Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów, który powstał w 1908 r. To obowiązkowe miejsce do odwiedzenia przez miłośników urbexu. Na terenie Zofiówki znajdziemy obecnie zdewastowane ruiny owiane nutą tajemniczości i mroku. Tuż przy granicy Otwocka leży zaniedbany kirkut – cmentarz żydowski. Był miejscem pochówku dla pacjentów szpitali i sanatoriów.

Kościół św. Wincentego a Paulo

Kościół św. Wincentego a Paulo to najważniejsza świątynia w mieście, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Swojczowskiej (Pani Wołynia, Matki Boskiej Otwockiej) z XVII w. Uznawany jest za cudowny – prawdopodobnie wizerunek świętej ukazywał się żołnierzom podczas warty, a do tego chronił kościół przed nieszczęściami. Obraz jest kopią Matki Bożej Śnieżnej z XVII w.

Muzeum Ziemi Otwockiej im. Michała Elwiro Andriollego

Jeśli chcecie poznać bliżej historię Otwocka i otaczających go terenów, odwiedźcie Muzeum Ziemi Otwockiej. Wewnątrz zobaczyć można kilkadziesiąt eksponatów należących do Żydów, którzy w okresie międzywojennym stanowili większość mieszkańców miasta. W obiekcie udostępnione są zbiory historyczne, biograficzne, etnograficzne oraz architektoniczne, w tym przedmioty codziennego użytku, zdjęcia i dokumenty. Muzeum Ziemi Otwockiej zajmuje się ponadto organizacją wydarzeń kulturalnych.

Pozostając w tematyce muzealnej, warto przy okazji odwiedzić Otwock Wielki. W miejscowości tej mieści się wyjątkowe Muzeum Wnętrz zlokalizowane w zabytkowym miejscu – Pałacu Bielińskich. Wśród najważniejszych obiektów muzealnych znajdują się m.in. fortepian Paderewskiego czy freski i malowidła naścienne z początku XVIII w.

Mazowiecki Park Krajobrazowy

W przerwie od zwiedzania pięknych zabytków Otwocka warto odwiedzić Mazowiecki Park Krajobrazowy. To idealne miejsce dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Zajmuje on powierzchnię 15 tysięcy hektarów, na których znajduje się m.in. 9 rezerwatów i 60 pomników przyrody. W Mazowieckim Parku Krajobrazowym można podziwiać ok. 260 przedstawicieli kręgowców oraz bogatą florę. Turyści mogą spacerować szlakami pieszymi oraz rowerowymi, które wiodą przez wydmy, torfowiska, bagna czy bory.

W Otwocku nie brakuje ciekawych atrakcji dla fanów zieleni i przyrody. Warto udać się na wycieczkę m.in. nad rzekę Świder, podziwiać jej uroki i wypocząć na plaży miejskiej. Nieopodal miasta znajduje się również Chojnowski Park Krajobrazowy należący do tzw. Zielonego Pierścienia Warszawy. To system lasów i puszczy, które otaczają zurbanizowaną stolicę. Mieści on 11 rezerwatów przyrody, 40 pomników przyrody oraz spory obszar ochronny programu Natura 2000.

Otwock – atrakcje kulturalne

Jesteście mieszkańcami tego miasta, a może chcecie odwiedzić Otwock? Atrakcje w tej miejscowości obejmują nie tylko piękne miejsca przyrodnicze i wyjątkowe, zabytkowe budynki. Znajduje się tutaj również wiele placówek kulturalnych. W Otwocku organizowane są ponadto interesujące festiwale, np. Festiwal Świdermajer, Festiwal Gwiazd czy Otwocki Festiwal Filmów Podróżniczych.

Jakie ciekawe miejsca kultury odwiedzić w Otwocku?

Pierwszym, ważnym miejscem na kulturalnej mapie Otwocka jest Miejski Ośrodek Kultury, w którego strukturach funkcjonuje Kino Oaza oraz Amatorski Teatr im. Stefana Jaracza. Sala kinowa jest często odwiedzana przez mieszkańców i turystów, ponieważ wyświetlane są tutaj najpopularniejsze w danym czasie produkcje. W otwockim teatrze można natomiast zobaczyć znakomite przedstawienia, w których obsadzie występują największe polskie gwiazdy, a także posłuchać świetnych koncertów w wykonaniu Otwockiej Orkiestry Dętej.

Kultowym miejscem w Otwocku jest Klub Smok, działający od 1979 r. Kojarzony jest przede wszystkim z muzyką i sztuką niezależną. Od zawsze inspirował i prowokował. W Klubie Smok wychowało się wiele pokoleń. Organizowane były tutaj dancingi, dyskoteki oraz koncerty punkrockowe, ale nie tylko. Dzisiaj jest to placówka, w której odbywają się przedstawienia kabaretowe, spektakle oraz różnorodne imprezy. Ponadto z oferty Klubu Smok mogą skorzystać również najmłodsi, wybierając się na warsztaty czy ciekawe eventy.

W Otwocku działa również Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury oraz liczne kluby zlokalizowane w różnych dzielnicach miasta, np. Klub Perła, Mlądz, Grota czy Batory. Gdzie jeszcze można szukać kulturalnych wrażeń w tym mieście? Wiele wydarzeń kulturalnych organizowanych jest m.in. w Hotelu Villa Otwock czy I L.O. im. K.I. Gałczyńskiego, które mieści się w dawnym, zabytkowym kasynie.

Szukacie biletów na wydarzenia kulturalne w Otwocku? Zapraszamy do skorzystania z serwisu biletyna.pl!

Site Footer