To będzie grane jesienią – Teatr „Polonia” i Och-Teatr

Rok 2019 to wyjątkowy czas dla Krystyny Jandy. Znana z ról w takich filmach, jak „Człowiek z żelaza”, „Przesłuchanie”, „Tato” czy „Pestka” aktorka, została wyróżniona nagrodą za najlepszą kobiecą kreację w obrazie „Słodki koniec dnia” na festiwalu Sundance. Janda nie gorzej radzi sobie w działalności teatralnej – regularnie pojawia się na deskach, ale też zarządza dwoma prywatnymi teatrami. Sprawdź, jaki repertuar mają do zaoferowania placówki Krystyny Jandy – Teatr „Polonia” oraz Och-Teatr – tej jesieni, jakie kulturalne atrakcje zapewni w tym sezonie Warszawa i zarezerwuj bilety.

„Mayday” – powrót kultowej sztuki

Już we wrześniu na deski Och-Teatru powróci popularny spektakl „Mayday”, który na różnych scenach grany jest od przeszło 20 lat i uchodzi za jedną z najzabawniejszych komedii. Nie bez powodu, bo historia taksówkarza, który ma dwie żony i sprytnie godzi życie z niczego nieświadomymi kobietami, pełna jest dowcipnych perypetii, gier językowych i humoru sytuacyjnego. Kiedy bigamiczne skłonności mężczyzny wychodzą na jaw, rozpoczyna się walka o związki i uniknięcie odpowiedzialności. Ta wielokrotnie nagradzana farsa może pochwalić się doborową obsadą – na scenie pojawią się m.in. Rafał Rutkowski, Artur Barciś czy Maria Seweryn. Nieprzekonanych powinien zainteresować fakt, że sztukę reżyseruje Krystyna Janda, a w spektaklu wykorzystano utwory zespołu The Beatles. Trzeba to zobaczyć!

„Boska!” Krystyna Janda

Spektakl, który już jesienią pojawi się w repertuarze Teatru „Polonia”, to opowieść o życiu Florence Foster Jenkins – ekscentrycznej kobiety, która zapisała się w historii jako najgorsza śpiewaczka operowa świata. Jej życie zostało kilka lat temu przypomniane w cieszącym się dobrymi recenzjami filmie „Boska Florence” z Meryl Streep, a teraz po raz kolejny znajdzie się w centrum zainteresowania. Zapewni to powrót sztuki „Boska!” na afisz. Grana przez Jandę Florence bawi do łez, ale też zmusza do myślenia o własnych marzeniach i skłania do przekonania, że jakkolwiek absurdalne by one nie były, warto za nimi podążać. Obok znakomitej aktorki, na scenie pojawią się również Maciej Stuhr i Wiktor Zborowski. Doskonała rozrywka dla marzycieli!

„Stowarzyszenie umarłych poetów” – teatralna wersja filmowego dzieła

To kolejna propozycja teatralna, która została zainspirowana filmem. „Stowarzyszenie umarłych poetów” opowiada historię męskiej szkoły, w której nowy nauczyciel języka angielskiego podejmuje próbę nie tylko zainteresowania swoich uczniów literaturą, ale także uzmysłowienia im, że mają prawo do marzeń i buntu. Spektakl w reżyserii Piotra Ratajczaka wystawiany w Och-Teatrze to przede wszystkim poruszające widowisko, ale również spotkanie młodych aktorów z doświadczonymi weteranami teatralnych scen. W rolach głównych m.in. Wojciech Malajkat i Maciej Musiał.

https://biletyna.pl/spektakl/Stowarzyszenie-Umarlych-Poetow-Och-Teatr

„Depresja komika” – spektakl dwóch aktorów

Jesienną propozycją Teatru „Polonia” jest znana już sztuka, „Depresja komika”. Występuje w niej tylko dwóch aktorów – Adam Woronowicz i Rafał Rutkowski – ale w żaden sposób nie wpływa to na dynamikę przedstawienia. To pełna humoru, a jednocześnie refleksyjności opowieść o depresji, wypaleniu i życiowej gonitwie, która wcale nie przynosi satysfakcji. Gustaw, wzięty komik, zawodowo zajmuje się rozśmieszaniem ludzi, ale, jak się okazuje, sam zmaga się z poczuciem bezsensowności. Pomóc tutaj może tylko terapia i cofnięcie się do najmłodszych lat celem poznania przyczyn wszystkich nieszczęść. Co wyjdzie ze spotkania komika z psychoterapeutą i jakie będą efekty terapii? Odpowiedź znajdą widzowie tej słodko-gorzkiej, zrealizowanej minimalistycznymi środkami sztuki.

„Pan Jowialski” – „sfinks naszej literatury”

Zaraz obok „Zemsty” i „Ślubów panieńskich” to jedna z najzabawniejszych komedii Aleksandra Fredry. Jest wystawiana na scenie od XIX wieku i po dziś dzień niezmiennie bawi, ale również uczy publiczność. Pomimo tego, że komedia została napisana przez Fredrę ponad 180 lat temu, przedstawione w niej wady otaczających nas ludzi czy niekiedy mocno nieoczywiste relacje damsko-męskie absolutnie nie straciły na aktualności. Język przepełniony dowcipem, fredrowska intryga i role umożliwiające tworzenie wielkich aktorskich kreacji – to trzeba zobaczyć!

https://biletyna.pl/spektakl/PAN-JOWIALSKI-komedia-A-Fredry-Teatr-Polonia

„Casa Valentina” – lekcja tolerancji

Akcja spektaklu rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w latach 60., gdzie prowadzony jest nietypowy pensjonat. Do „Casa Valentina” zjeżdżają mężczyźni, którzy lubią przebierać się w kobiece ubrania. Ośrodek, który daje im poczucie bezpieczeństwa i swobody, przestaje być schronieniem, a jego goście podejmują decyzję o utworzeniu oficjalnej grupy. Żeby to jednak zrobić, każdy z bohaterów musi dokonać osobistego, często bolesnego coming outu i zmierzyć się z konsekwencjami swoich decyzji. To wciąż aktualna sztuka o odnajdywaniu i akceptacji samego siebie, ale też zmaganiach z uprzedzeniami i niezrozumieniem zarówno społeczeństwa, jak i najbliższych osób. Historia tym bardziej poruszająca, że oparta na faktach. W rolach głównych m.in. Maria Seweryn, Cezary Żak i Piotr Machalica – reżyseruje Maciej Kowalewski.

Site Footer