Robert Motyka – Biografia – Życie i twórczość

Spis treści

Robert Motyka to jedna z topowych postaci polskiej sceny kabaretowej. Dał się poznać szerszej publiczności jako współzałożyciel popularnej grupy „Paranienormalni„, ale ma na swoim koncie również wiele autorskich i solowych projektów. Prezenter radiowy, DJ, konferansjer i podcaster – osoba o wielu talentach, którą uwielbia publiczność. Poznajcie Roberta Motykę!

Robert Motyka – jak wyglądała jego młodość?

Robert Motyka urodził się 7 czerwca 1974 r. w Sieniawie Żarskiej, niewielkiej wsi w województwie lubuskim. Jako młody chłopak uwielbiał sport. Uprawiał piłkę ręczną, a także próbował swoich sił w sportach walki – trenował karate i kick-boxing. Pasja do wysiłku fizycznego pozostała mu na całe życie. W dorosłości zainteresował się tenisem i bieganiem. Ma na swoim koncie kilka przebiegniętych maratonów w Poznaniu, Londynie i Nowym Jorku. To duże osiągnięcie, jednak nie dla Roberta. Niezłomny duchem mężczyzna postanowił jeszcze trenować jazdę na rowerze oraz pływanie i zostać Ironmanem.

Wróćmy jednak do młodości Roberta. W wyborze szkoły średniej pomagał mu ojciec. Początkowo namawiał go do zostania złotnikiem. Później pojawił się pomysł weterynarii. W końcu weterynarz na wsi to bardzo ceniona osoba. Tak też się stało. Robert ukończył Technikum Weterynaryjne w Jeleniej Górze, ale lekarzem zwierząt nie został. Po szkole średniej zdawał egzaminy do szkoły aktorskiej we Wrocławiu, gdzie nie został przyjęty.

Chciał aplikować do szkoły teatralnej drugi raz, w przyszłym roku. Przez ten czas znalazł pracę w lokalnej bibliotece w jego miejscowości rodzinnej. Dołączył ponadto do klubu niezależnej młodzieży, gdzie rozbudził w nastolatkach pasję do aktorstwa i sztuki. Reżyserowane przez niego przedstawienia przyciągały mieszkańców całej wsi. W 1995 r.

Robert Motyka jako prezenter radiowy

W 1995 r. Robert rozpoczął swoją przygodę z radiem. Jak się później okazało, nie było to jednorazowe doświadczenie. Świeżo upieczony absolwent Technikum Weterynaryjnego został prezenterem w jeleniogórskiej rozgłośni Jowisz. Prowadził autorską audycję „Wszystko się może zdarzyć”. Następnie był prowadzącym porannego programu w Radio Złote Przeboje i Blue FM. Musicie wiedzieć, że Robert Motyka kocha nie tylko sport i scenę, lecz także muzykę. Od najmłodszych lat był fanem zespołów U2, The Cure, The Clash czy Pink Floyd. Świetny gust i szeroka wiedza na temat muzyki, zaowocowały posadą porannego DJ-a w Roxy FM. Po latach Robert wrócił do radia. Współprowadził audycję „Dzień dobry bardzo” w Radio Zet w latach 2022–2023.

Początek kariery jako artysty kabaretowego Roberta Motyki

Sport i muzyka zawsze zajmowały ważne miejsce w sercu Roberta Motyki. Jednak to właśnie scena była jego żywiołem. Od zawsze marzył, by na niej występować. Jego marzenie spełniło się w 2004 r., kiedy wspólnie z Igorem Kwiatkowskim założył Kabaret „Paranienormalni”. Grupa została doskonale przyjęta przez ogólnopolską publiczność. Każdy fan i niefan kabaretów znał świetnie postać Mariolki, Kryspina czy Jacka Balcerzaka.

„Kabaret Paranienormalni” ma na swoim koncie mnóstwo nagród i wyróżnień, w tym Telekamerę w kategorii Program Rozrywkowy. Poza występami na deskach teatrów, amfiteatrów czy w różnych placówkach kulturalnych, brawurowe widowiska artystów można było oglądać w telewizji. Prowadzili nawet autorskie programy „Paranienormalni Tonight” czy „Kabaret na dobry wieczór. Paranienormalni Show”. Pojawiali się oczywiście również na największych krajowych festiwalach muzycznych, rozrywkowych i kabaretowych, takich jak: Festiwal Top Trendy, Płocka Noc Kabaretowa czy Festiwal Piosenki w Opolu. Obecnie skład grupy znacząco się zmienił. Ostatecznie „Paranienormalnych” tworzy Robert Motyka, Michał Paszczyk oraz Jarosław Pająk.

Podcast, Spotkania Kabaretowe, telewizja

Robert Motyka korzysta z życia w każdej jego sferze. Jest zapalonym sportowcem z wieloma sukcesami na swoim koncie. Ma szczęśliwą rodzinę i bogate życie zawodowe. Robert jest jak wino, im starszy, tym lepszy. Z roku na rok jego żarty i tworzone programy kabaretowe są coraz kreatywniejsze i ciekawsze.

Robert nie zajmuje się jednak wyłącznie występowaniem z grupą „Paranienormalni”. W latach 2021–2022 prowadził wraz z Bartoszem Gajdą program „Kabaret. Super show Dwójki” na antenie TVP2. Można było usłyszeć go również w radio, ponieważ przez rok – od 2021 do 2022 r. był współprowadzącym porannej audycji w Radio Zet. To jednak jeszcze nie koniec. Artysta sprawdza się doskonale w roli konferansjera. Prowadzi różnorodne wydarzenia rozrywkowe, które okrasza znakomitym poczuciem humoru. Robert miał również roczny epizod jako podcaster. Założył na platformie YouTube kanał „Komisariat Towarzyski”, na którym przeprowadzał wywiady ze sportowcami, dziennikarzami, celebrytami i influencerami. Wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiał o marzeniach, wzlotach, upadkach oraz o tym, jaką cenę trzeba zapłacić za sławę.

„Ściernisko” Letnie Spotkania Kabaretowe w Sieniawie Żarskiej

Nie można również zapomnieć o wspaniałej inicjatywie Roberta Motyki, jaką jest „Ściernisko” Letnie Spotkania Kabaretowe w Sieniawie Żarskiej. Jej celem jest promocja rodzinnego regionu artysty. To z pewnością jedno z najbardziej oryginalnych wydarzeń kabaretowych w naszym kraju. Odbywa się w sielskiej, sąsiedzkiej atmosferze wśród lasów i łąk, z dala od miasta i zgiełku. „Ściernisko” organizowane jest od 2016 r. W ostatniej edycji udział wzięli: „Paranienormalni”, „Kabaret Nowaki”, Mikołaj Cieślak, „Kabaret Chyba” oraz Rafał Zbieć.

Gdzie można zobaczyć Roberta Motykę?

Robert Motyka wraz z „Kabaretem Paranienormalni” podróżuje po całym kraju z nowym programem „Osiemnastka”. Artysta występuje również w przedstawieniu Olafa Lubaszenki pt. „Komedia odlotowa, czyli lumbago”. Sztuka powstała z okazji jubileuszu Teatru Capitol w Warszawie. Co więcej, Robert pojawi się także na Rybnickiej Jesieni Kabaretowej, czyli Ryjku. Wydarzenie odbędzie się w rybnickim Klubie Energetyka. Bądźcie na bieżąco z występami ulubionego Roberta Motyki i „Kabaretu Paranienormalni”! Bilety na wybrane wydarzenia znajdziecie w serwisie Biletyna.

Site Footer