Kultura w Małych Miasteczkach: Wyjątkowe Wydarzenia Poza Metropolią

Spis treści

W Polsce każdego dnia odbywa się mnóstwo ciekawych wydarzeń kulturalnych dla dzieci i dorosłych. Najwięcej z nich ma miejsce w metropoliach, które wypełnione są placówkami kulturalnymi. Jeśli chodzi o ofertę interesujących imprez, z pewnością nie mogą narzekać również mieszkańcy mniejszych miejscowości. Zobaczcie sami, co czeka na Was poza największymi miastami w Polsce!

Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”

Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” to gratka dla koneserów kina. Podczas wydarzenia organizowane są interesujące pokazy filmowe. Następnie wyłaniane są najlepsze dzieła kinematografii. Oprócz tego, uczestnicy imprezy, mogą brać udział w spotkaniach z twórcami, koncertach i performance’ach, wystawach sztuki, fotografii i m.in. spektaklach teatralnych. Festiwal odbywa się co roku latem, w Kazimierzu Dolnym i Janowcu – miejscowościach leżących na przeciwnych brzegach Wisły.

„Najcieplejsze miejsce na ziemi” Reggae Festiwal

W Wodzisławiu Śląskim od ponad 20. lat organizowany jest Reggae Festiwal „Najcieplejsze miejsce na ziemi”. To wydarzenie kulturalne, które przyciąga wszystkich miłośników muzyki reggae. Impreza jest fantastyczną okazją do posłuchania popularnych i tych mniej znanych zespołów, takich jak Tabu, Habakuk, Roots Soldiers czy Splendid Sound. Wydarzenie jest także okazją do świętowania kultury i tradycji reggae oraz poznania innych osób, które pasjonują się stylem muzycznym z Jamajki.

„Mulatka” Mazurskie Lato Kabaretowe

W wakacje warto wybrać się do Ełku. To właśnie w tym pięknym mieście odbywa się Mazurskie Lato Kabaretowe „Mulatka”. To święto humoru i satyry w najlepszym wydaniu. Impreza ma miejsce w ełckim amfiteatrze, ulokowanym niedaleko malowniczego jeziora Ełk. To wydarzenie dla fanów dobrej rozrywki: skeczy i gagów. Na scenie pojawiają się popularne grupy kabaretowe, takie jak: Chyba, Nowaki, Paranienormalni oraz soliści: Jerzy Kryszak czy Andrzej Poniedzielski. Wydarzeniu towarzyszą koncerty.

Suwałki Blues Festiwal

W Suwałkach od 2008 r. organizowany jest Suwałki Blues Festiwal, na który chętnie przybywają nie tylko okoliczni mieszkańcy, lecz także miłośnicy muzyki bluesowej z całego świata. To impreza dobrze znana na arenie międzynarodowej. Podczas wydarzenia na scenie pojawiają się polskie i zagraniczne gwiazdy. Do tej pory uczestnicy mogli usłyszeć m.in.: Dżem, TSA, Anę Popović, Martynę Jakubowicz, Ginger Baker Jazz Confusion, The Bluestown Kings czy Toma Portmana.

Castle Party

W położonym na Dolnym Śląsku Bolkowie, odbywa się bardzo ciekawe wydarzenie, jakim jest Castle Party. To największy w Europie Środkowej i Wschodniej festiwal muzyki gotyckiej i industrialnej, który ma miejsce w lipcu. Specjalnie na imprezę do miasteczka przybywają miłośnicy gotyku m.in.: z Polski, Czech, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Niemiec i wielu innych państw. Koncerty są grane w średniowiecznym zamku i miejscowych klubach. Przez lata, festiwal odwiedziły największe gwiazdy światowej sceny dark independent, takie jak: Clan of Xymox, Deine Lakainen, Diary of Dreams, New Model Army czy Wolfsheim.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

Duszniki-Zdrój to niewielkie miasto, w którym odbywa się najstarszy Festiwal Chopinowski w Polsce. Organizowany jest nieprzerwanie od 1946 r. Wydarzenie ma miejsce w Dworku Chopina, czyli Teatrze Zdrojowym, w którym w 1826 r. koncertował sam Fryderyk Chopin. Podczas imprezy można posłuchać najlepszych pianistów z całego świata. To święto muzyki klasycznej i upamiętnienie kunsztu polskiego kompozytora. Na początku na festiwalu można było usłyszeć wyłącznie kompozycje Chopina, z czasem dodano do repertuaru również dzieła innych kompozytorów, dzięki czemu impreza zyskała jeszcze ciekawszego wyrazu.

Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”

W Hajnówce, niewielkim mieście na Podlasiu, odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”. To wydarzenie dla megalomanów i osób, które chcą zgłębić tradycje kościoła prawosławnego. Początki imprezy sięgają 1981 r. Odbywa się w pięknym Soborze św. Trójcy, który dodaje koncertom wyjątkowego klimatu. Co roku do Hajnówki przybywa ponad 1000 artystów z 40 chórów polskich i zagranicznych, aby przez tydzień serwować uczestnikom wydarzenia piękne występy wokalne.

ZEW się budzi

Festiwal ZEW powstał w 2018 r. To wydarzenie muzyczne dla osób, które uwielbiają klimat polskich Bieszczad. Impreza co roku odbywa się w innej, malowniczo położonej miejscowości: Lesku, Ustrzykach Dolnych czy Cisnej. W otoczeniu gór, lasów i potoków, na scenie wydarzenia pojawiają się znani i lubiani artyści, tacy jak: KSU, Armia, Zacier, Dziwna Wiosna, Wojtek Szumański, Kult czy Farben Lehre. W Lesku, zwanym Bramą Bieszczad, odbywa się corocznie również kultowy już, Country & Rock Festival. Wydarzenie organizowane jest od ponad 30. lat i przyciąga miłośników country z całej Polski.

Europejski Festiwal im. Jana Kiepury

Co roku, od 1967 r., w Krynicy-Zdroju odbywa się Europejski Festiwal im. Jana Kiepury. To największe wydarzenie kulturalne w tym mieście i okolicy. Impreza trwa zazwyczaj ponad tydzień. Jak mówią władze miasta, Krynica-Zdrój staje się w tym czasie najbardziej rozśpiewaną miejscowością w Polsce. Festiwal obejmuje prezentację dzieł operowych, operetkowych, spektakli baletowych, teatralnych oraz koncertów promenadowych. Artyści występują w salach teatralnych i na deptaku. W festiwalu udział biorą popularni artyści z całego świata.

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej

Organizowany w Starym Sączu, Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, działa od 1975 r. Jest to jedno z najstarszych, międzynarodowych, wydarzeń muzyki dawnej w Polsce. Nawiązuje do muzycznych tradycji średniowiecznych miejscowego Klasztoru Klarysek. To właśnie w jego zbiorach znaleziono rękopisy muzyczne sprzed wielu dekad, m.in. konduktus „Omnia Beneficia” czy najstarszy w naszym kraju klawikord z XVII w. Wydarzenie organizowane jest w murach klimatycznych, starosądeckich świątyń. Podczas występów prezentowane są najstarsze europejskie utwory muzyczne w oryginale i nowych opracowaniach.

Site Footer