Mateusz Banaszkiewicz – Biografia – Życie i twórczość

Spis treści

Mateusz Banaszkiewicz to artysta kabaretowy pełny humoru, wigoru i wdzięku. Jego wizytówką jest uśmiech, którym zaraża publiczność i każdego, kogo spotka na swojej drodze. Szerszej publiczności dał się poznać jako członek Kabaretu Młodych Panów, który tworzy od 2004 r. Kariera artysty kabaretowego nie była jednak jego pierwszym wyborem. Jako młody mężczyzna podejmował się wielu ścieżek zawodowych. Dowiedzcie się, jak z seminarium trafił na scenę.

Mateusz Banaszkiewicz – zanim trafił na scenę kabaretową…

Mateusz Banaszkiewicz urodził się 15 lipca 1979 r. w Rybniku. Ukończył Liceum Handlowe przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w rodzinnej miejscowości. Po szkole średniej nie kontynuował jednak ekonomicznej ścieżki zawodowej. Obrał całkowicie przeciwną drogę. Wybrał się do seminarium. Jego rodzina jest bardzo religijna. Wartości religijne chłonął więc od dziecka. Jako młody chłopiec był raczej buntownikiem. Nierzadko wolał wyjść na podwórko z kolegami pograć w piłkę nożną, niż iść do kościoła. Gdy dojrzał, jego podejście diametralnie się zmieniło. Seminarium zakonnego jednak nie ukończył. Zrezygnował w pierwszych latach nauki. Jak wspomina, już w zakonie lubił żartować. Miewał śmieszne pomysły, którymi dzielił się z grupą i przełożonymi. Przyjmowali go z uśmiechem. Z czasem zrozumiał, że zakon nie jest miejscem dla niego.

Ostatecznie Mateusz Banaszkiewicz został absolwentem Ośrodka Działalności Dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego w Jastrzębiu-Zdroju. W swoim życiu próbował naprawdę wielu rzeczy. Pracował jako kelner, pracownik supermarketu i przedstawiciel handlowy. Ostatecznie jednak stał się współtwórcą dwóch grup kabaretowych. To właśnie na scenie czuje się najlepiej.

Mateusz Banaszkiewicz – jak stał się topowym artystą kabaretowym?

Karierę artysty kabaretowego rozpoczął w grupie „Dudu”, która powstała w 1997 r. Współorganizowała Rybnicką Jesień Kabaretową Ryjek, a także współtworzyła Zrzeszenie Kabaretów Rybnickiego Okręgu Węglowego. W składzie „Kabaretu Dudu”, oprócz Mateusza, znaleźli się: Bartosz Demczuk, Robert Korólczyk, Dawid Mazurek, Wioletta Malkowska, Łukasz Drozd oraz Aleksander Chwastek. Grupa „Dudu” miała na swoim koncie cztery programy kabaretowe oraz kilka wyróżnień, m.in. II Nagrodę na IV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów i Kabaretów Studenckich „Wyjście z Cienia”, organizowanym w Gdańsku. Po niespełna 10 latach, „Kabaret Dudu” zakończył swoją działalność. Rozpad grupy był dopiero początkiem dynamicznej kariery Mateusza Banaszkiewicza.

Kabaret Młodych Panów, czyli jak Mateusz Banaszkiewicz dał się poznać szerszej publiczności

W 2004 r. nastąpił ogromny przełom w karierze Mateusza Banaszkiewicza. Artysta dołączył do „Kabaretu Młodych Panów”, który tworzyli Robert Korólczyk i Bartosz Demczuk, znani z „Kabaretu Dudu”. Do formacji dołączył również Łukasz Kaczmarczyk, który wcześniej należał do „Kabaretu Noł Nejm” i Szymon Tomecki (odszedł z grupy w 2005 r.).

Kabaret Młodych Panów” zadebiutował ze swoim autorskim programem „My naprawdę chcemy pracować” 7 października 2004 r. na IX Rybnickiej Jesieni Kabaretowej. Od razu zaskarbił sobie sympatię widzów. Osiągnięcie ogólnopolskiego sukcesu było tylko kwestią czasu. „KMP”, w kolejnych latach, pojawiał się na najważniejszych imprezach kabaretowych w Polsce. Tworzone wspólnymi siłami skecze, autorstwa Korólczyka i Banaszkiewicza, zaowocowały wydaniem sześciu oficjalnych płyt DVD, na których zarejestrowano najpopularniejsze i najbardziej lubiane występy grupy:

  • „Liga Kabaretów – Kabaret Młodych Panów”, 2007;
  • „Z Młodymi jak najbardziej”, 2009;
  • „Bezczelnie Młodzi”, 2012;
  • „10/10, czyli urodziny”, 2015;
  • „Ślązisz is easy”, 2019;
  • „Bogowie”, 2019.

Mateusz Banaszkiewicz wraz z „Kabaretem Młodych Panów” otrzymał wiele wyróżnień i nagród. Sam został uhonorowany wyróżnieniem za osobowość estradową na XXVIII Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry. Z „KMP” ma na swoim koncie kilkadziesiąt nagród, zdobytych m.in.: na Przeglądzie Kabaretów Amatorskich (PaKa) w Krakowie, Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A. w Poznaniu, PrzeWAłce w Wałbrzychu czy Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.

Mateusz Banaszkiewicz i „Kabaret Młodych Panów” – gwarancja uśmiechu od ucha do ucha

Młodość przemija, ale nie w przypadku „Kabaretu Młodych Panów”. Każdy z artystów tworzących tę grupę, jest przykładem dorosłego dziecka, które zaraża innych swoją pozytywną energią. Żarty Mateusza Banaszkiewicza i jego kolegów nie są kontrowersyjne i nie poruszają drażliwych tematów. To kabaret dla każdego – młodszego i starszego odbiorcy – każdego, kto liczy na dobrą zabawę bez nietaktownych niespodzianek.

Jak wspominają członkowie „Kabaretu Młodych Panów”, to właśnie Mateusz Banaszkiewicz jest ich „bezpiecznikiem”. Być może to właśnie doświadczenie zdobyte w zakonie pomaga mu na scenie. Artysta stoi na straży bezpiecznego poziomu żartu. Ma doskonałe wyczucie i poczucie humoru. To właśnie jego kultura, szeroki uśmiech i znakomita gra sprawiają, że jest jednym z topowych artystów kabaretowych w naszym kraju.

Mateusz Banaszkiewicz – gdzie można go zobaczyć?

Mateusz Banaszkiewicz poza kabaretem, pasjonuje się również sportem i czytaniem. W wolnych chwilach pisze, ale głównie do szuflady. Swoją codzienność pokazuje na koncie instagramowym. Możecie tam śledzić jego przygody jako amatorskiego biegacza. Na platformie YouTube opowiada natomiast o książkach, które poleca. Jeśli szukacie ciekawych pozycji do swojej biblioteczki, koniecznie zobaczcie polecenia artysty. Mateusz często bierze udział w kampaniach społecznych, skierowanych do młodzieży i dorosłych. Jest ambasadorem akcji „#Nierozerwalni”, która podkreśla ważność relacji pomiędzy dziećmi i rodzicami.

Jeśli chcecie zobaczyć Mateusza Banaszkiewicza na żywo, wybierzcie się na występy „Kabaretu Młodych Panów”, które odbywają się w całej Polsce! Koniecznie musicie zobaczyć najnowszy program „Co się stało?”. „KMP” to wybuchowa mieszanka gry teatralnej i śląskiego poczucia humoru, podszytego absurdem, typowym dla twórczości panów.

Site Footer