Rafał Pacześ – Biografia – Życie i twórczość

Spis treści

Rafał Pacześ to jeden z najpopularniejszych artystów sceny komediowej w Polsce. Nazywany jest również pionierem stand-upu w naszym kraju. To ponadto autor książek, prezenter oraz restaurator. Bilety na jego występy wyprzedawane są w zaledwie kilka dni, a prowadzony na platformie YouTube kanał, na którym udostępnia fragmenty swoich programów, zdobywa milionowe wyświetlenia.

Rafał Pacześ – życiorys

Rafał Pacześ urodził się 18 czerwca 1990 w Łodzi. Poczucie humoru odziedziczył po swoim ojcu. Jak sam wspomina, zawsze był znany ze świetnych żartów, zarówno w szkole, na studiach, jak i na podwórku. Przed karierą stand-upera był przedstawicielem handlowym. Zajmował się sprzedażą materiałów biurowych, a później narzędzi do analizy kanałów YouTube. Zawsze marzył jednak o sprzedaży samochodów, ponieważ motoryzacja jest jego ogromną pasją. Pacześ ukończył studia na Politechnice Łódzkiej na kierunku organizacji i zarządzania. Przez rok studiował również zaocznie prawo na Cosinusie.

Początki kariery stand-upera

Swoją przygodę ze stand-upem rozpoczął w 2012 r. Pojawił się wówczas na łódzkim festiwalu „Łóska”. Otrzymał nagrodę w kategorii „Łach”. Następnie, przez 1,5 roku można było go spotkać na tzw. open mike’ach, które początkowo współorganizował, a później był ich gospodarzem. Dużą popularność przyniósł mu udział w nagraniach do Comedy Central. W 2013 r. zagrał w jednym z odcinków paradokumentu „Ukryta prawda”, gdzie wcielił się w postać Dariusza Strzelczyka. W 2015 r. dał się poznać szerszej publiczności za sprawą występu w programie Kuby Wojewódzkiego. Stand-uper nie zasiadł wtedy jednak na słynnej kanapie – nie był gościem, a uczestnikiem show, podczas którego zaprezentował swój repertuar. Był pierwszym reprezentantem sceny komediowej w talk-show charyzmatycznego dziennikarza. Po tym wydarzeniu kariera Paczesia nabrała tempa.

Pacześ wyruszył w trasę po kraju ze swoim autorskim programem „Zaczynam rozumieć”, w którym opowiadał o polskiej codzienności oraz stosunkach damsko-męskich. Na występach zaczęła pojawiać się coraz większa publiczność. Następnie artysta otworzył swój kanał na platformie YouTube, na który do tej pory wrzuca nagrania ze swoich wystąpień. Co ciekawe, jeden z filmików zapewnił mu miejsce w rankingu „Top 10 filmów polskiego YouTube w 2018 roku” przygotowanym przez Tygodnik Polityka. Pod koniec 2018 r. Pacześ utworzył drugi kanał na YouTubie pod nazwą „Czarna Wołga”. Tym razem jednak nie dotyczy on stand-upu, a pasji artysty, czyli motoryzacji. Pacześ zaprasza do swojego programu gości, którzy przyjeżdżają do niego swoimi samochodami. To właśnie one są tematem rozmowy każdego z odcinków. Dwa sezony „Czarnej Wołgi” były emitowane na YouTubie, natomiast pozostałe przeniesiono na OTT WOW. W 2018 r. komik wystąpił ponadto w miniserialu „Kryzys” w reżyserii Abelarda Gizy oraz filmie „Juliusz” Aleksandra Pietrzaka, w którym zagrał stand-upera w klubie.

Stand-uper roku i inne działalności Paczesia

W 2019 r. Rafał Pacześ zdobył tytuł stand-upera roku w plebiscycie „Golden Mics” organizowanym przez portal Standupedia.pl. W tym roku prowadził również Galę muzyki rozrywkowej i jazzu Fryderyki 2019, która odbywała się w Katowicach. Współprowadzącą była Magda Mołek, a transmisję wydarzenia można było obejrzeć w telewizji TVN. Rafał Pacześ dostał również możliwość sprawdzenia się w roli dziennikarza. Występował jako prezenter radiowy w stacji RMF FM – prowadził program „Wstawaj, szkoda lata!”.

W 2019 r. Rafał Pacześ otworzył swoją restaurację „Komediowa”, która znajduje się przy reprezentacyjnej ulicy Łodzi – Piotrkowskiej. Od 2020 r. na platformie OTT WOW i w stacji Comedy Central można oglądać autorski talk-show artysty, zatytułowany „Pacześ Show”.

Rafał Pacześ jako autor książek – Grube wióry” i „Ostatni śnieg”

W 2020 r. Rafał Pacześ wydał swoją pierwszą książkę zatytułowaną „Grube wióry”. Powieść skupia się na mężczyznach – trudach dojrzewania, ciężkich wyborach, a także wrażliwości i prawdziwej twarzy panów. Główni bohaterowie to młody Oskar i dojrzały Wiktor, którzy pomimo wielu różnic, zaprzyjaźniają się i wspierają na życiowych wybojach. W 2022 r. Pacześ powrócił ze swoją drugą powieścią „Ostatni śnieg”, która jednocześnie bawi i wzrusza. Jest to błyskotliwa charakterystyka pokolenia 20- i 30-latków. Główną postacią jest Robert „Pająk” Pajączkowski, który był inspirowany życiem i przygodami komika. Postać zmienia się z nieporadnego i biednego studenta w gwiazdę, a jednocześnie ofiarę swojego talentu.

Programy stand-upowe Rafała Paczesia

Rafał Pacześ ma na swoim koncie sześć pełnowymiarowych programów:

Rafał Pacześ jest od wielu lat jednym z najpopularniejszych stand-uperów. Chociaż zajmuje się również wieloma pobocznymi projektami, m.in. pisaniem książek czy prowadzeniem restauracji, wciąż jego głównym zajęciem pozostaje rozbawianie publiczności, która tłumnie przybywa na jego występy. W swoich programach najczęściej koncentruje się na własnych doświadczeniach i obserwacjach, z którymi mogą utożsamić się widzowie. Artysta serwuje zarówno pikantne i bezpruderyjne monologi, jak i inteligentne pointy. Pacześ uwielbia kontakt z publicznością, która nierzadko staje się częścią jego występów. Często krótka dyskusja czy dygresja ze strony fanów całkowicie zmienia tory wystąpienia i prowadzi do stworzenia nowych, świetnych i zabawnych historii. Rafał jest artystą pełnym energii i znakomitego poczucia humoru, który co roku wyrusza w trasę, aby wprawić swoich odbiorców w doskonały nastrój. Odwiedza zarówno mniejsze, jak i największe miasta.

Jeśli lubicie i cenicie twórczość Rafała Paczesia, bądźcie na bieżąco z wydarzeniami, na których się pojawia. Bilety na występy w całej Polsce znajdziecie w serwisie Biletyna!

Site Footer