Polscy standuperzy – poznaj najpopularniejsze twarze polskiego standupu!

Stand up na dobre zagwarantował sobie miejsce w polskim kanonie rozrywki. Ta, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, forma artystycznych monologów, ma za zadanie rozbawienie widza raczej za sprawą charyzmy przedstawiającego, licznych improwizacji i interakcji z publicznością, niż za pomocą dopracowanych skeczy, piosenek i dekoracji rodem z kabaretu. Polscy komicy znani są z tego, że potrafią opowiadać dowcipy, które są zarówno zabawne, jak i wierne własnemu podłożu kulturowemu, nie będąc wyłącznie kalką z zagranicy. Rodzima scena to przemyślenia i życiowe doświadczenia zwykłych ludzi przełożona na język komedii, pomieszana z odrobiną absurdu czy też czarnego humoru.

Spis treści

Comedy Central Prezentuje, czyli umowny początek stand up-u w Polsce

Pytanie o początek tego rodzaju rozrywki w naszym kraju jest niezwykle trudne. Ciężko bowiem wskazać wydarzenie, które można jednoznacznie uznać za początek polskiego stand upu. Chyba jednym z ważniejszych czynników sprzyjających popularyzacji tego gatunku rozrywki w naszym kraju było rozpoczęcie emisji w telewizji „Comedy Central Prezentuje” w 2010 roku. Na scenie zobaczyć można było wówczas przede wszystkim komików wchodzących w skład grupy Stand up Polska.

Najpopularniejsi polscy standuperzy:

Rafał Pacześ

Rafał Pacześ – komik pochodzący z Łodzi, urodzony 18 czerwca 1990 roku. Wychowywał się w kamienicy na śródmieściu, a miejsce to dziś stanowi atrakcję turystyczną. Jak sam twierdzi, poczucie humoru odziedziczył po ojcu, który zawsze był najzabawniejszą osobą w towarzystwie. Cecha ta przeszła na syna i jak to się często zdarza: uczeń przerósł mistrza.

Podobno jego kariera rozpoczęła się zupełnie przypadkowo, gdy namówiony przez koleżankę wystąpił na Łódzkim spotkaniu kabaretowym podczas open-mic (czyli występu na żywo, kiedy to każdy z widzów może wejść na scenę). Za swój występ otrzymał nagrodę zatytułowaną Osobowość Sceniczna. Przekonało go to, by zmienić początkowe założenie i zamiast kabaretu zacząć robić stand up. Jego drugi występ odbył się w łódzkiej Scenografii, gdzie supportował Stand up Bez Cenzury, grupę do której należeli wówczas: Abelard Giza, Kacper Ruciński i Katarzyna Piasecka. Dobry odbiór przez publiczność tylko zachęcił go dalszego rozwoju i razem z dwoma kolegami założyli formację, z którą występował w klubie „Szafa” na ul. Rewolucji.

Rafał Pacześ i jego występy to jedne z najczęściej oglądanych materiałów video z tej kategorii na YouTubie. Ilość wyświetleń robi wrażenie, jest to bowiem przeszło 90 milionów.

W chwili obecnej występuje przede wszystkim w swoim autorskim Pacześ Show.

Abelard Giza

Abelard Giza urodził się w 1980 roku w Pruszczu Gdańskim; w chwili obecnej jeden z najpopularniejszych polskich stand uperów. Z wykształcenia jest filmowcem. Pracuje aktywnie jako scenarzysta, reżyser teatralny i filmowy oraz oczywiście komik. Jest twórcą licznych tekstów satyrycznych dla magazynu Chichot oraz założycielem grupy Impact, która zajmuje się produkcją filmową. Dorobek filmowy Abelarda Gizy przyniósł mu liczne nagrody i wyróżnienia jak na przykład: OFFskar za najlepszy scenariusz filmowy (Towar) oraz wyróżnienie na Festiwalu Filmowym w Gdyni za film W stepie szerokim.

Największą popularność przyniosły mu jednak występy z Kabaretem Limo w latach 1999-2004, którego był założycielem i liderem. Abelard, wraz z Kacprem Rucińskim jest organizatorem spotkań „Stand up: Elżbietańska w plenerze” – pierwszej, cyklicznej sceny stand up w Trójmieście. Od swojego powstania w październiku 2012 roku, impreza ta gościła najlepszych komików z całej Polski.

Katarzyna Piasecka

Katarzyna Piasecka – urodzona 12 sierpnia 1978 roku w Świebodzinie. Z wykształcenia jest pedagogiem – w 2002 roku otrzymała dyplom magistra pedagogiki terapeutycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim, ale nie zdecydowała się na pracę w zawodzie.

Jak sama o sobie mówi, jest „najstarszą polską stand uperką”. Swoją karierę sceniczną zaczynała w Kabarecie Słuchajcie, a obecnie występuje w klubach w całej Polsce. Jest gospodarzem sceny stand upowej w Warszawskich Hybrydach, gdzie zapraszani są najlepsi polscy komicy. Współtworzy również grupę improwizacyjną Siedem Razy Jeden. Jest komiczką, artystką kabaretową, aktorką, konferansjerką i autorką tekstów.

Łukasz Lotek Lodkowski

Łukasz Lotek Lodkowski urodził się w 1985 roku w Warszawie. Naukę w szkole wyższej rozpoczął od studiowania matematyki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, by następnie przenieść się na kierunek Zarządzanie i Inżyniera Produkcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Przez 6 lat pracował w stołecznej korporacji prawniczej.

Lotek to obecnie jeden z najpopularniejszych komików w Polsce i czołowy przedstawiciel sceny stand up. Bardzo często nagradzany, ma na swoim koncie między innymi zwycięstwo w Polskiej Lidze Stand upu. Wielokrotnie gościł ze swoim programem w telewizji (TVP2 Tylko dla dorosłych, TVN Kuba Wojewódzki). Lodkowski to połowa duetu (druga to Karol Modzelewski) współtworzącego imprezę Bękarty Stand Upu.

Łukasz Lotek Lodkowski wystąpił między innymi na STAND-UP SHOW 2019 – największym komediowym wydarzeniu w Polsce, gromadzącym czołówkę najlepszych komików w kraju na jednej scenie oraz dziesiątki tysięcy widzów. Trasa objęła 10 miast.

Błażej Krajewski

Błażej Krajewski stand uper z Bydgoszczy urodzony 4 czerwca 1990.

Z wykształcenia historyk, jednak nie zdecydował się na pracę w zawodzie i po ukończeniu licencjatu zaczął pracować jako księgowy. Był także: stolarzem, instruktorem wspinaczki, woźnym w prokuraturze, animatorem dziecięcym, pracownikiem hipermarketu czy ostatnio: bankowcem.

Popularność przyniosło mu udawanie głosów, co jednak stało się również jego bolączką, ponieważ obawiał się zaszufladkowania. W swoich występach naśladował głosy – Karola Strasburgera, Wojciecha Cejrowskiego czy syntezator mowy – Ivonę. Ze swoim show Rozgłos odwiedził nie tylko Polskę, ale też Wielką Brytanię, w Norwegię, Niemcy czy Irlandię.

Obecnie Błażej Krajewski jeździ z programem Komedia Pomyłek.

Antoni Syrek Dąbrowski

Antoni Syrek Dąbrowski – urodzony w 1982 roku w Warszawie. Komik, improwizator, scenarzysta, aktor. Debiutował na scenie komediowej w 2010 roku. Wziął udział w takich programach jak: HBO Comedy Club, obu sezonach Comedy Central Prezentuje oraz Tylko dla dorosłych w TVP2. Udało mu się również zakwalifikować do programu Stand up Express – kolaboracji komików z całej Europy wschodniej, gdzie występował po angielsku. Improwizacji komediowej uczył się od mistrzów tej formy w teatrze „iO” w Chicago. Od przeszło czterech lat improwizuje w teatrze Hofesinka, który można oglądać na deskach Klubu Komediowego w Warszawie.

Bartosz Zalewski

Bartosz Zalewski – urodzony we Wrocławiu. Jego przygoda ze stand upem rozpoczęła się od programu telewizyjnego Królowie Komedii, który spodobał mu się tak bardzo, że zaczął marzyć o występach przed publicznością.

Jasiek Borkowski

Bezapelacyjnie jeden z najcharakterystyczniejszych polskich stand uperów. To, co go wyróżnia, to nieśpieszny styl, refleksyjne pytania przeplatane szczerym realizmem i wymuszony luz, które sprawiają, że w mgnieniu oka wyprzedają się miejsca na jego występy.

Oprócz powyższych, na wyróżnienie zasługują także:

  • Michał Leja
  • Gaweł Feliga
  • Paweł Chałupka
  • Mateusz Socha
  • Sebastian Rejent
  • Paweł Chałupka

Site Footer