Teatr online – kultura w czasach pandemii

Od marca życie Polaków – i prawie całego świata – stanęło na głowie. Tak powszednie czynności, jak poranne wyjście do pracy, popołudniowa kawa z przyjaciółką czy wieczorne wyjście na kolację stało się abstrakcją i odległym wspomnieniem. Pandemia wirusa dotknęła też sfery kulturalnej. Odwołane koncerty, występy, wstrzymanie działalności kin i teatrów. Jak pokazały jednak ostatnie miesiące, głód kultury wśród nas jest spory, mimo innych przykrych i palących potrzeb. Dlatego miłośnicy sztuki na żywo z pewnością ucieszą się z możliwości oglądania aktorów nawet w czasie pandemii. Teatr online to nowe rozwiązanie – działa i ma się dobrze!

Zostań w domu i wybierz spektakle teatralne online

Stosując się do zaleceń i zostając w domu, przyczyniamy się do wypłaszczania krzywej zachorowań. Istotną częścią życia jest jednak kultura – dla niektórych tydzień bez wyjścia do kina lub teatru to droga przez mękę. O ile z filmami nie ma większego problemu dzięki serwisom streamingowym czy VOD, o tyle teatry musiały znaleźć inny sposób na kontynuowanie swojej działalności. I udało im się!

Jak się okazuje, sztuka teatralna mimo tradycji odgrywania jej na żywo, ma także przyszłość w formie online. Z zachowaniem szczególnej ostrożności aktorzy odgrywają swoje role na deskach teatru, a wszystko jest transmitowane do publiczności przed ekranami komputerów lub telewizorów. Spektakle teatralne udostępniane w internecie cieszą się popularnością, ponieważ stanowią jedyną alternatywę dla klasycznego wyjścia do teatru.

Jedną z ciekawszych propozycji na obcowanie ze sztuką teatralną z domowego zacisza jest Teatr Piasku. Wykonywany przez laureatkę programu telewizyjnego Mam Talent, Tetianę Galitsynę, stanowi niezwykłe połączenie zręczności i narracji. Malowanie piaskiem jednocześnie opowiadając historię – robi wrażenie. Zwłaszcza na młodszych widzach, którzy… mogą decydować o przebiegu całego przedstawienia. Teatr online jest bowiem interaktywny – dla dzieci powstaje możliwość głosowania w istotnych momentach spektaklu za jedną z opcji przebiegu historii. Najmłodsi mają okazję zobaczyć, jak rozwiąże się historia dwóch słynnych baśni – Kopciuszka oraz Małego Księcia. Bez wychodzenia z domu i ryzyka zdecydują o tym, czy Kopciuszek zgubi pantofelek, a także na którą planetę uda się Książę. Wszystko to w niesamowitym wykonaniu Galitsyny, mistrzyni malowania w piasku. Wystarczy zakupić bilet na stronie Biletyny, a następnie wpisać kod z biletu na stronie, gdzie prowadzona jest transmisja. Teatr online to dowód, że sztuka przetrwa nawet największe ograniczenia – i Ty możesz w nim uczestniczyć. Zaparzcie ulubioną herbatę, zasiądźcie wygodnie w fotelach i podziwiajcie spektakle teatralne w internecie.

Teatr online – urozmaicenie zajęć dla szkół i czasu wolnego dla dzieci

W czasie, gdy młodzież i dzieci zajęcia odbywają w domu, łatwo we znaki może dać się nuda. Kuszą również inne rozrywki, które niekoniecznie muszą być rozwijające dla młodych umysłów. Klasowe wyjścia do kin i teatrów są wykluczone, zostały odłożone na bliżej nieokreślony czas. Jak zadbać o należyte obcowanie z wyższą sztuką młodzieży w tym trudnym okresie?

Po raz kolejny odpowiedzią może być teatr online, zwłaszcza z repertuarem dla dzieci. Chociaż obecna forma wystawiania spektakli jest podyktowana ograniczeniami związanymi z pandemią SARS–CoV–2, to takie rozwiązanie ma potencjał. Wyjście do teatru czasami wiązało się z długą podróżą, teraz wystarczy zakupić bilet na stronie i kliknąć w link prowadzący do transmisji. Instytucje wzięły pod uwagę najmłodszych odbiorców i przygotowały spektakle dostosowane do ich potrzeb. Rozkwita także teatr pacynek – przez kilka kolejnych tygodni dzieci będą mogły oglądać online przedstawienia O czerwonym kapturku oraz Jaś i Małgosia. Co ważne, po transmisji na żywo, do nagrania można wrócić przez tydzień. Baśń można więc obejrzeć kilka razy w dowolnym momencie. Teatr online łączy rzeczy bliskie współczesnej młodzieży, czyli technologię, ze sztuką znaną od tysięcy lat, czyli teatrem. Chociaż z konieczności zamknęliśmy się w domach, nie musimy zamykać się na sztukę!

Site Footer