Atrakcje w cyrku

Spis treści

Sztuka cyrkowa rozkwitała w Europie już w średniowieczu. Ludzie od najdawniejszych czasów szukali rozrywki, pokazów, które przeniosą ich do magicznego świata fantazji i nieograniczonej kreatywności. Przez lata cyrk się zmieniał, choć wciąż możemy podziwiać wiele atrakcji, które są w repertuarze najpopularniejszych grup cyrkowych od wielu lat. Poznajcie dziedziny sztuki cyrkowej!

Atrakcje w cyrku – jakie są dziedziny sztuki cyrkowej?

Cyrk uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. To fenomenalna rozrywka dla całych rodzin, która wprawia w zachwyt, zadziwia, a jednocześnie pokazuje, że ludzkie ciało może wykonywać nieprzeciętne akrobacje. Cyrk przez wiele dekad swojego istnienia zmieniał się, a wraz z nim pojawiały się kolejne atrakcje wykonywane przez ludzi, zwierzęta lub tworzone przez najnowocześniejszą technologię. Obecnie większość grup cyrkowych starannie łączy tradycję cyrkową z nowoczesnością, co daje połączenie zwiastujące najlepszą zabawę. Jakie atrakcje w cyrku są najpopularniejsze? Sprawdźcie!

Klaunada

Ciężko wyobrazić sobie cyrk bez klauna. Na przestrzeni lat postać ta zmieniała się, jednak najpewniej większości osób kojarzy się z mężczyzną z pomalowaną twarzą i śmiesznym ubraniu. Klaunada cyrkowa kojarzy się z niezdarną postacią, która potrafi rozbawić publiczność do łez. Klauni muszą jednak posiadać wielorakie umiejętności, będące mieszaniną artyzmu, pantomimy i błazeństwa. Dzięki temu tak doskonale spełniają swoje funkcje.

Pantomima

Choć klauni wykorzystują elementy pantomimy w swoich pokazach, zdecydowanie nie można mylić tych postaci z mimami. Pantomima jest osobną dziedziną cyrkową, która charakteryzuje się tym, że artysta nie używa głosu – odgrywa on jedynie przedstawienie z wykorzystaniem mowy ciała, gestów i ruchu. Mimowie mają bardzo często pomalowane twarze na biało.

Akrobatyka

W większości przypadków atrakcje w cyrku opierają się na akrobatyce. To niesamowicie rozległa dziedzina cyrkowa, w której najważniejsza jest gibkość, siła i równowaga. Akrobaci wykonują niesamowite pokazy, które niekiedy niemalże przekraczają możliwości ludzkiego ciała. Akrobatyka cyrkowa obejmuje m.in. ekwilibrystykę. Polega ona na wykonywaniu różnorodnych ćwiczeń gimnastycznych przy jednoczesnym utrzymywaniu równowagi w utrudnionych warunkach. Kolejny rodzaj to kontorsjonistyka, skupiająca się na ukazaniu elastyczności ciała.

W cyrku bardzo często prezentowane są pokazy akrobacji powietrznych. Mogą to być widowiska aerial hoop z wykorzystaniem koła akrobatycznego; aerial silks, czyli taniec na szarfach czy aerial straps – akrobacje na sztrabatach. Oprócz tego, w cyrku popularna jest akrobatyka na trapezach, z kołem Cyra czy z użyciem trampolin. Artyści, skacząc na batutach, wykonują szalone oraz bardzo widowiskowe skoki i sztuczki.

Żonglerka

Nieodłączną częścią pokazów cyrkowych jest żonglerka. Polega ona na manipulowaniu różnorodnymi przedmiotami w niekonwencjonalny sposób. Bardzo ciekawa jest również żonglerka kontaktowa. Jest ona formą żonglowania kulami, kijami czy drobnymi rzeczami w taki sposób, aby bezpośrednio dotykały ciała. To bardzo widowiska sztuka. Warto również zwrócić uwagę na antypodystów. Są to artyści, którzy żonglują… nogami. Podczas pokazu performer leży na plecach i obraca dużymi lub niewielkimi przedmiotami, co stanowi naprawdę spore wyzwanie. Co więcej, żonglerka może odbywać się solo, zespołowo albo z wykorzystaniem ognia.

Sztuka iluzji

Sztukę iluzji można określić najprościej jako sprzeczne z prawami fizyki pokazy. Iluzjoniści, mentaliści, prestidigitatorzy – to osoby, które zajmują się tą dziedziną. Wykonują oni m.in. transpozycje (zamiany przedmiotów miejscami), antycypacje (przewidywanie wyboru widza), lewitacje, teleportacje, ucieczki (np. wyswobodzenie się z łańcuchów bez pomocy narzędzi), scalanie (łączenie podartych/ przeciętych przedmiotów), znikanie, przemiany itd.

Tresura i pokazy zwierząt

Zwierzęta są ważną częścią cyrków. Dawniej wiele osób przychodziło na pokazy cyrkowe tylko po to, aby zobaczyć gadające papugi czy egzotyczne zwierzęta, które bez żadnego sprzeciwu wykonywały polecenia trenerów. W cyrkach najczęściej pojawiały się: lwy, słonie, tygrysy, wielbłądy, gołębie, krokodyle i wiele, wiele innych zwierząt. Obecnie rezygnuje się z udziału zwierząt w pokazach. Grupy cyrkowe prezentują jedynie widowiska związane z tresurą psów. Coraz popularniejsze stają się natomiast hologramy zwierząt, których pionierem w Polsce jest Cyrk Wictoria.

Rowery

Bardzo często w cyrku można spotkać się z pokazami akrobatycznymi na monocyklach. To jednokołowe rowery, które obsługuje się wyłącznie za pomocą nóg. Nie zawierają one kierownicy. W pokazach wykorzystywane są również zwykle, dobrze znane rowery dwukołowe, które służą do wykonywania akrobacji napowietrznych, tzw. Latający Rower z programu Cyrku Korona.

W cyrku można spotkać również brzuchomówców, którzy opanowali doskonale sztukę mówienia bez otwierania ust. Najczęściej ich występom towarzyszą lalki (pacynki). Cyrk to również kreacje balonowe. Każdy prawdziwy cyrkowiec potrafi wykonać przepiękne i nietuzinkowe kształty z balonów. To balkonowe dzieła sztuki, które zachwycają zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Atrakcje w cyrku – na jakie jeszcze pokazy można liczyć?

Atrakcji cyrkowych jest naprawdę wiele, a z roku na rok w programie grup cyrkowych pojawia się coraz więcej nowości. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Kule śmierci – pokazy kaskaderów na motocyklach,
  • Laserman – widowiskowe pokazy z wykorzystaniem lasera,
  • Human slinky – pokaz tańczących i wykonujących akrobacje sprężyn,
  • Cyrk na wodzie – pokazy sztuki cyrkowej w wodzie.

Jeśli chcecie wybrać się do cyrku, aby zobaczyć, jakie programy przedstawiają obecnie artyści, skorzystajcie z serwisu biletyna.pl. Na naszym portalu znajdziecie wejściówki na wiele interesujących występów najpopularniejszych grup cyrkowych, m.in. Cyrku Zalewski, Cyrku Korona czy Cyrku Intersalto. Dodatkowo proponujemy bilety na ważne festiwale związane ze sztuką cyrkową, m.in. coroczny Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej.

Site Footer