10 słynnych polskich piosenek – polskie przeboje, które zna chyba każdy!

Możesz lubić jazz, możesz być fanem rocka, muzyka disco polo może być tą, przy której najlepiej się bawisz, ale są też piosenki, które na pewno dobrze znasz, bez względu na to jakiego rodzaju muzyki słuchasz. Najlepsze polskie przeboje to takie, których tekst i melodię zna prawie każdy Polak. Oto zestawienie dziesięciu największych hitów polskiej muzyki rozrywkowej.

Spis treści

Perfect – Autobiografia

Nie można sobie wyobrazić historii polskiej piosenki bez „Autobiografii” zespołu Perfect. Singel wydany w czasie stanu wojennego w 1982 roku stał się hymnem pokolenia lat osiemdziesiątych. Wielokrotnie znajdował się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego, a także na drugim miejscu w trzecim Polskim Topie Wszech czasów. Piosenka była słuchana przez kolejne pokolenia i nie straciła na popularności. W 2015 i 2017 roku znalazła się na pierwszym miejscu w ósmym oraz dziesiątym wydaniu Topu.

Piosenka jest opowieścią o młodzieży, która wychowywała się w rzeczywistości lat 80-tych, słuchała radia Luksemburg i Elvisa Presleya, piła tanie wino, a chłopaki podkochiwali się w Poli Raksie. Taka właśnie była młodość Andrzeja Mogielnieckiego, Andrzeja Hołdysa i Bogdana Olewicza, którzy mając po 17 lat marzyli o karierze.

W 2020 roku zespół Perfect zakończył swoją działalność po czterdziestu latach grania. Cytując tekst swojej piosenki mówili „Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść”. Mimo to muzyka Perfectu jest nadal żywa. W hołdzie dla legendy polskiego rocka powstał projekt „Tribute to Perfect„.

Czesław Niemen- Dziwny jest ten świat

„Muzyka: Czesław Niemen. Tekst:Czesław Niemen. Śpiewa: Czesław Niemen”- tak rozpoczęła się historia piosenki, która stała się manifestem młodzieży lat 60-tych, pierwszym polskim protest songiem. Historia, która zaczęła się w 1967 roku na Festiwalu Piosenki w Sopocie. Czesław Niemen wystąpił w kolorowym stroju, w nietypowej fryzurze, śpiewał tak ekspresyjnie, tak emocjonalnie, inaczej. Artysta zahipnotyzował wszystkich, przykuł uwagę zwłaszcza młodych widzów. Początkowo piosenka spotkała się z niezbyt przychylną oceną krytyków, a na festiwalu zdobył drugie miejsce. Jednak zyskał o wiele większą nagrodę- uznanie publiczności.

Czesław Niemen lubił eksperymenty muzyczne, mówi się, że w dziedzinie muzyki wyprzedzał swoje czasy. Zachwycał się amerykańską muzyką soulową i bluesową. Piosenka „Dziwny jest ten Świat” była inspirowana takimi przebojami jak „When a Man Loves a Woman” Percy’ego Sledge’a oraz It’s a Man’s World Jamesa Browna.

Polska piosenka o nietypowym brzmieniu jest ogromnym wyzwaniem dla wielu artystów. Utwór był wielokrotnie wykonywany z większym lub mniejszym powodzeniem, jednak nikt nie dorównał mistrzowi. Piosenkę można było usłyszeć między innymi w wykonaniu Edyty Górniak, Grażyny Łobaszewskiej, Kasi Kowalskiej, Krzysztofa Zalewskiego czy Michała Szpaka.

W ślady ojca poszła córka artysty, Natalia Niemen. W jej wykonaniu można usłyszeć dużą część dorobku artystycznego Czesława Niemena.

Lady Pank- Zawsze Tam Gdzie Ty

Polskie piosenki grupy Lady Pank zyskały na ogromnej popularności w latach 1983-86. W tym okresie zespół zagrał niemal 400 koncertów. Zespół wydał takie polskie przeboje jak „Kryzysowa narzeczona”, „Mniej Niż zero” oraz „Zawsze Tam Gdzie Ty”, który został piosenką tytułową płyty wydanej w 1990 roku. Piosenka zdobyła pierwsze miejsce na liście przebojów Radiowej Trójki.

Kompozytorem utworu jest gitarzysta Jan Borysewicz, napisał go już w latach 80-tych podczas swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy tekst piosenki napisany był w języku angielskim i śpiewany przez wokalistę Paula Bolgera, z którym współpracował polski gitarzysta.

„Zawsze Tam gdzie Ty” to jeden z tych utworów, po który sięgają początkujący gitarzyści, którzy chcą zaimponować swoim dziewczynom. Charakterystyczne melodyjne intro oraz romantyczny charakter tekstu zawsze robił wrażenie na kobietach.

W chwili obecnej zespołu można posłuchać na żywo podczas urodzinowej trasy LP40.

Dżem- List do M.

„Mamo piszę do Ciebie wiersz, może ostatni, na pewno pierwszy”. Kto nie zna tekstu tej ballady bluesowej o dramatycznym wydźwięku? Rysiek Riedel zawsze tworzył polskie piosenki, które dotykały najskrytsze zakamarki duszy. „List do M.” to spowiedź Ryśka do Matki. Opowiada o swojej samotności, o błędach, które popełnił w życiu oraz o swoich wątpliwościach co do istnienia Boga. Współautorem tekstu obok Ryszarda Riedla jest Dorota Zawiesienko. Muzykę napisał Beno Otręba.

Utwór grupy Dżem znajduje się na wydanej w 1991 roku płycie „Detox” i stał się jednym z najbardziej popularnych w latach 90-tch. Piosenka czterokrotnie znalazła się na najwyższym miejscu na podium w Polski Top Wszech Czasów.

Budka Suflera- Jolka Jolka pamiętasz

„Jolka Jolka, pamiętasz” to ósmy singiel Budki Suflera i zarazem jeden z największych hitów polskiej muzyki rozrywkowej z 1982 roku, który zajmował pierwsze miejsce na Liście Przebojów Programu Trzeciego. Polskie przeboje zyskują na jeszcze większej mocy gdy opisują prawdziwą historię. Tytułowa Jolka istniała na prawdę i była wakacyjną miłością autora tekstu Marka Dutkiewicza. Poznali się nad morzem w Karwii gdzie Jola R. przyjechała na wakacje z synem. Jej mąż pracował wtedy w Anglii, by zarobić na samochód. Gdy ich przelotna relacja się skończyła Dutkiewicz uznał, że ich historia jest bardzo interesująca, zapytał Jolę czy może opisać ich wakacyjną przygodę w piosence. Jolka zgodziła się i tak powstał hit.

Kult- Hej, czy nie wiecie

Piosenki o charakterze politycznym zawsze wzbudzały wielkie emocje. „Hej, czy nie wiecie” to jedna z najpopularniejszych piosenek Kultu. Utwór skierowany jest do rządów całego świata. Kazik gardzi politykami, którzy zdobywają władze i wpływy za pomocą siły i nieuczciwych interesów. Poprzez słowa piosenki chce im powiedzieć, że i tak nigdy nie uda im się zmanipulować wszystkich, że zawsze znajdą się ludzie, którzy staną przeciwko nim, że ich władza jest ograniczona. Autor opisuje to, jak widzi polityków. Kazik sam skomentował swój tekst w ten sposób „Ten aparat polityczny myśli, że ma władzę, a dzierży ją przecież szatan”.

Pieśń protestu przeciwko polityce rządzących i dyktatorów trafiła w 1987 roku na szczyt Listy Przebojów Programu Trzeciego.

Maryla Rodowicz- Małgośka

Za sukcesem „Małgośki” stoją trzy kobiety: piosenkarka Maryla Rodowicz, autorka tekstu Agnieszka Osiecka, kompozytorka Katarzyna Gartner. Artystki przyjaźniły się i często podróżowały razem do Zakopanego czy Sopotu. Pewnego razu siedząc w kawiarni w Grand Hotelu, Maryla powiedziała, że potrzebuje nowej piosenki. Przyjaciółki od razu wzięły się do pracy i pierwsze wersy zapisane na serwetce i melodia powstały jeszcze w kawiarni. Czego można było się spodziewać po tak zdolnych artystkach? Oczywiście sukcesu.

„Małgośka” została zaprezentowana szerszej publiczności 1973 roku na Festiwalu w Sopocie. Maryla wystąpiła wtedy w przepięknej bananowej sukience z napisem „Małgośka” zaprojektowanej przez znanego twórcę plakatów Rafała Olbińskiego. Artystka źle wspomina sam występ, gdyż kilka dni wcześniej rozstała się ze swoim czeskim narzeczonym. Na domiar złego podczas występu w Sopocie towarzyszyli jej muzycy, którzy kolegowali się z jej „ex” i na jego prośbę psuli występ Maryli. Gubili rytm, mylili dźwięki. Mimo to piosenka bardzo spodobała się publiczności i stała się laureatem wielu plebiscytów.

Golec u’Orkiestra- Górą Ty

Kasia Kowalska- Nobody

Polskie piosenki, które najczęściej stają się przebojami to piosenki o miłości, a zawłaszcza tej zawiedzionej. To razem z muzyką przeżywamy nasze zauroczenia i pierwsze motyle w brzuchu. Artystka potrafi śpiewać o miłości w taki sposób, że utożsamiamy się z emocjami, które nam przekazuje. Kasia Kowalska jest laureatką licznych nagród, między innymi sześciokrotnie „wokalistka roku”, dwukrotnie „autor roku”. Zdobywczyni pięciu Superjedynek, Eska Music Awards, Bursztynowego Słowika oraz Słowika Publiczność Sopot Festiwal. Laureatka Europejskiej Nagrody MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy. Jej płyty są jednymi z najchętniej kupowanych w Polsce.

Piosenka Nobody to pierwszy Singiel promujący jej piąty album wydany w 2000 roku. Piosenka bardzo często była puszczana w rozgłośniach radiowych i zajmowała 4 miejsce na Liście Przebojów Programu Trzeciego

Ich Troje- Powiedz

Zespół Ich Troje ma rzeszę swoich wiernych fanów. Lider Zespołu Michał Wiśniewski zawdzięcza sukces dzięki swojej przebojowości oraz nietypowej barwie głosu. Piosenki zespołu Ich Troje zyskały na ogromnej popularności w latach 90-tych. Były to prawdziwe polskie przeboje.

Piosenka Powiedz jest najbardziej znaną piosenką w historii zespołu. Otrzymała nagrodę publiczności na festiwalu w Opolu i Grand Prix na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich. Za singiel”Powiedz” zespół otrzymał w 2002 roku nagrodę Mikrofony Popcornu w kategorii piosenka roku oraz w tym samym roku grupa Ich troje została Laureatem czterech Superjedynek, w tym „Powiedz” jako przebój roku. Miedzy innymi dzięki tej piosence czwarty album zespołu otrzymał status diamentowej. Piosenka uplasowała się na pierwszym miejscu w notowaniach Szczecińskiej Listy Przebojów oraz Wietrznego Radia. Została również uznana przez rozgłośnię RDN Małopolska za Wakacyjny Hit Wszech Czasów. Przez wiele tygodni zajmowała pierwsze miejsce na liście przebojów 30 Ton w TVP2.

A jakie jeszcze polskie piosenki są Waszymi ulubionymi?

Site Footer