Starogard gdański atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Starogardzie Gdańskim?

Spis treści

Starogard Gdański jest jednym z najstarszych miast Pomorza, położonym w sercu Kociewia. Może pochwalić się ponad 800-letnią historią, którą tworzyły kultury: polska, żydowska i niemiecka. Starogard Gdański leży w województwie pomorskim nad piękną rzeką Wierzyca. Miasto ma do zaoferowania turystom i mieszkańcom mnóstwo atrakcji. Z pewnością nie można się tutaj nudzić! Co zobaczyć w Starogardzie Gdańskim? Sprawdźcie sami!

Najstarszy fragment miasta – Rynek w Starogardzie Gdańskim

Piotr Święcy posiadał kiedyś folwark na lewym brzegu Wierzycy. W XIV wieku Krzyżacy wykupili ten teren i przystąpili do tworzenia osady warownej. Układ rynku i ulic zaplanował Teodot z Florencji. Był i wciąż jest to okazały projekt. Co ciekawe, rynek w Starogardzie Gdańskim jest większy od warszawskiego, ma wymiary 107 × 107 cm. Niestety drewniana starówka spłonęła w 1772 r. Obecną zabudowę rynku wzniesiono na średniowiecznych fundamentach i piwnicach z XIX w.

W centralnej części rynku mieści się ratusz miejski. Obecnie ma on kształt neogotyckiego budynku, który wieńczy żelazna chorągiewka z datą 1339 r. To w tym roku nadano miastu herb. Ratusz pochodzi z XIX wieku. Wzniesiony jest na gotyckich fundamentach. W jego murach swoją siedzibę ma Urząd Stanu Cywilnego i oddział Muzeum Ziemi Kociewskiej.

Kościół św. Mateusza i kościół św. Katarzyny

W centrum miasta, w narożnikach rynku ulokowane są ponadto dwa zabytkowe kościoły. Jeden z nich to średniowieczny, bazylikowy kościół farny św. Mateusza, który jest zachwycającym zabytkiem Starogardu. Ma zarówno okazałą bryłę, jak i wnętrze, w którym znajduje się unikatowa gotycka kropielnica i XIV-wieczny fresk Sądu Ostatecznego o powierzchni 42 m2. Druga świątynia to kościół św. Katarzyny, który wzniesiono na przełomie XVIII i XIX w. Do budynku przynależy wieża przebudowana w 1873 r., która jest obecnie najwyższym obiektem miasta.

Muzeum Ziemi Kociewskiej

Muzeum Ziemi Kociewskiej obejmuje działalnością merytoryczną terytorium trzech powiatów: starogardzkiego, świeckiego i tczewskiego. To instytucja wielowymiarowa, która zajmuje się pozyskiwaniem, inwentaryzacją i konserwacją eksponatów oraz ich wystawą.

Muzeum Ziemi Kociewskiej to trzy placówki. Wystawy czasowe prezentowane są w budynku Ratusza Miejskiego. Wystawy archeologiczne, etnograficzne i historyczne można zobaczyć natomiast w Basztach Narożnej i Gdańskiej.

Muzeum Ziemi Kociewskiej to ponadto ośrodek działalności oświatowej, kulturowej i wychowawczej. Zajmuje się m.in. organizacją warsztatów archeologicznych, etnograficznych i historycznych dla młodzieży szkolnej.

Baszta Narożna (Książęca)

Baszta Narożna, zwana Książęcą, została zrekonstruowana na wzór XVII-wiecznego wzoru, ale jej fundamenty prawdopodobnie pochodzą z początków istnienia miasta. Obiekt zlokalizowany jest w północno-zachodnim narożniku murów obronnych. To największa zachowana baszta w Starogardzie. Ma trzy kondygnacje. Kiedyś pełniła funkcje obronne, w XIX wieku przebudowano ją jednak na mieszkania prywatne.

Baszta Gdańska (Szewska)

Budowę Baszty Gdańskiej ukończono w 1339 r. Miała bronić wjazdu do miasta od strony Gdańska, stąd też pochodzi jej nazwa. Obiekt przylegał do murów obronnych, nad którymi pieczę sprawowali szewcy. Baszta Gdańska miała jeszcze jedno zadanie. To tutaj pobierano tzw. myto, czyli opłatę od kupców, którzy chcieli sprzedawać towary na jarmarku miejskim. Baszta ma bardzo długą historię. Była kiedyś kaplicą Maryjną, aresztem niemieckim, własnością prywatną, siedzibą Stacji Upowszechniania Wiedzy o Regionie, a teraz jest częścią Muzeum Ziemi Kociewskiej.

Baszta Tczewska (Młyńska)

Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstała Baszta Tczewska. Na pewno był to okres pomiędzy 1309 a 1339 r. Stanowiła jedną z czterech strażnic miejskich, które łączyły mury obronne. Dzisiejszy obiekt to rekonstrukcja dawnych umocnień, kopia średniowiecznego oryginału. Druga nazwa Baszty – Młyńska, odnosi się do młynarzy, którzy pracowali w pobliskim młynie wodnym.

Ciekawe miejsca w Starogardzie Gdańskim

Wrocław ma swoje krasnale, a Starogard Gdański Gwiazdki. To figurki, które można znaleźć w różnych miejscach miasta. Możecie spotkać m.in. Gwiazdka Podróżnika, który wita turystów na Dworcu PKP. Gwiazdek Wędkarz łowi ryby w Parku Miejskim, a Gwiazdek Leśnik zachęca do zwiedzania starogardzkich lasów.

W Starogardzie Gdańskim wychowało się wiele wybitnych osobowości. Najbardziej jednak miasto to rozsławił Kazimierz Deyna – legenda polskiego futbolu. Kazimierz Deyna zdobył złoto dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 r. Odwiedźcie Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny przy ulicy Olimpijczyków Starogardzkich 1. Tam znajdziecie jego pomnik. Natomiast przy ulicy Grunwaldzkiej ulokowany jest dom rodzinny gwiazdy futbolu.

Starogard Gdański – atrakcje kulturalne

Starogard Gdański ma do zaoferowania liczne atrakcje turystyczne. Warto odwiedzić je wszystkie, a w chwilach odpoczynku od zwiedzania, wybrać się na interesujące wydarzenia kulturalne.

Najważniejszym ośrodkiem kultury w mieście jest Starogardzkie Centrum Kultury, w którym odbywają się ciekawe spektakle teatralne, koncerty czy widowiska dla dzieci. SCK jest instytucją promującą sztukę i kulturę na terenie całego Kociewia. W ramach jej działalności, funkcjonuje Uniwersytet Trzeciego Wieku, Dyskusyjny Klub Filmowy „Sokół”, a także Kino „Sokół”. To miejsce, w którym można zobaczyć najnowsze premiery filmowe, występy muzyczne, a także popisy znanych i lubianych grup kabaretowych oraz stand-uperów.

Warto odwiedzić również Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim. To obiekt, w którym odbywają się liczne zajęcia i zawody sportowe, a także organizowane są wydarzenia kulturalne dla dużej publiczności.

Wydarzenia cykliczne w Starogardzie Gdańskim

W Starogardzie Gdańskim odbywa się wiele popularnych wydarzeń cyklicznych. Polskie i zagraniczne gwiazdy muzyki można spotkać m.in. na Dniach Starogardu Gdańskiego. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Wielki Jarmark Kociewski, na którym można poznać bliżej historię regionu. Pasjonaci motoryzacji co roku z niecierpliwością czekają na Zlot Weteranów Szos. Historia na kołach, natomiast miłośnicy tańca, od 2016 r. mogą podziwiać wybitne występy artystów podczas Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego. Memoriał Edwarda Kowalke.

Szukacie informacji o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych w Starogardzie Gdańskim? W Biletynie jesteśmy zawsze na bieżąco! U nas dowiecie się, co słychać w świecie kultury, a także kupicie bilety na wybrane koncerty, spektakle czy festiwale. Zapraszamy!

Site Footer