Serial kabaretowy Spadkobiercy

Serial improwizowany „Spadkobiercy” to polska parodia w konwencji opery mydlanej. Tematy odcinków powstały na motywach największych amerykańskich seriali tego gatunku z lat 70-tych i 80-tych jak Dynastia, Dallas i Santa Barbara. Serial zyskał na popularności w 2008 roku dzięki emisjom telewizyjnym. Sam pomysł jest realizowany na scenach kabaretowych od 1993 roku. Długowieczność tego formatu jest dowodem na to, że artyści są konsekwentni w tworzeniu tego gatunku nie tylko za sprawą perypetii rodem z amerykańskich seriali, ale również ilości odcinków, które są ze sobą spójne.

Spis treści

Serial improwizowany- na czym polega jego magia?

Podstawą pomysłu improwizacji kabaretowej jest brak wcześniejszego przygotowania dialogów. W serialu Spadkobiercy brak sztywnego scenariusza dodaje atrakcyjności sztuce. Aktorzy dowiadują się o swoich rolach tuż przed wejściem na scenę. Inspiracją mogą być sugestie widzów, dlatego jest to tym bardziej ciekawe widowisko, ze względu na to, że widzowie mają wpływ na to, co się wydarzy. Wszystkie teksty to jedna wielka improwizacja. Kiedy na scenie pojawią się mistrzowie sztuki improwizacyjnej, to udana zabawa jest gwarantowana. Nagłe zwroty akcji często rozśmieszają nie tylko widzów, ale także samych aktorów, co zwykle napędza karuzelę śmiechu.

Aktorzy dostają niewielką ilość informacji. Wiedzą z kim mają rozmawiać, jakich rekwizytów mogą użyć oraz jaki jest zarys fabuły i zakończenie. Wszystkie dialogi i gagi, które często przechodzą do historii, są wymyślane na poczekaniu.

Urozmaiceniem odcinków może być dołączenie gościa. Bardzo często są to osoby znane z telewizji (celebryci, aktorzy, muzycy). Goście oglądają początek serialu razem z widownią, a po ustalonym sygnale, gość podchodzi do reżysera i dostaje informacje o swojej roli. W takiej sytuacji cała uwaga skupia się na gościu, który jest witany owacjami. Teraz powodzenie odcinka zależy od humoru, pomysłowości i umiejętności improwizatorskich nowego uczestnika. Przypadek Marii Czubaszek, która grała rolę epizodyczną spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że została ona wcielona do serialu jako stała obsada.

Scenariusz inspirowany operą mydlaną skonstruowany jest w taki sposób, by umożliwić aktorom duże pole do popisu i zaprezentowanie swoich umiejętności. Komicy często prowokują gości do wykonywania pewnych czynności, które są dla nich nowe np. recytowanie wiersza, czy zaśpiewanie piosenki. Spadkobiercy to serial obyczajowy, dlatego nie brakuje tam scen dramatycznych, które zwykle przeradzają się w komedię.

Pomysłodawcą i zarazem reżyserem serialu improwizowanego „Spadkobiercy” jest Dariusz Kamys. Jego rola polega na opiece nad fabułą (jest tak zwanym inspicjentem). Wtajemnicza aktorów w ich rolę i tematykę kolejnych scen oraz kontroluje grę z pozycji suflera. To on zaprasza gości na scenę i daje sygnał końca akcji.

29 lat Spadkobierców – najważniejsze fakty z życia rodziny Owensów

Los Angeles – miasto aniołów, to tutaj mieszka nieprzyzwoicie bogata rodzina Owensów, serialowych Spadkobierców. Przedsiębiorca Jonathan Owens, głowa rodziny, weteran wojenny i wdowiec ma troje dzieci: Billy’ego, George’a i Dorin. Pierworodny syn Billy odziedziczył po ojcu smykałkę do interesów, dlatego jest jego prawą ręką. To prawdziwy człowiek sukcesu i duma rodziny Owensów.

Młodszy syn George Owens nie interesuje się rodzinną firmą, korzysta z życia i majątku rodziny. George od najmłodszych lat ma konflikt z ojcem. Nie może mu wybaczyć, że nie zapłacił okupu za porwaną w dzieciństwie Dorin. Pewnego dnia, gdy 14 letnia córka Owensa szła do szkoły, została uprowadzona. Podczas porwania Dorin została uderzona w głowę, w wyniku czego straciła pamięć. Aby przypomnieć sobie swoją przeszłość, musiała odbyć długą terapię. Znalazła schronienie w sierocińcu św. Wita w Ohio. Za sprawą doktora Membera w końcu odzyskała pamięć. Gdy zrozumiała kim jest, wróciła do Los Angeles, by odnaleźć rodzinę. Dorin wciągnęła się w romans z N’Jono, z którym ma syna. Syn Dorin to Simon Steve Mike Owens.

Frank Dealey, kolega z Wietnamu Jonathana Owensa i jego konkurent w interesach jest czarnym charakterem w serialu. Łączą ich wspólne wspomnienia z frontu i niechlubna historia. Mężczyźni pozostawili w wietnamskiej dżungli na pewną śmierć swojego druha w walce, Johna McPhersona. Teraz ten próbuje się zemścić na swoich byłych towarzyszach broni. Sytuację rodzinną komplikuje też matka Jonathana, Maggie Mekintosz Owens, która mieszka razem z synem i próbuje przejąć jego fortunę. Negatywną postacią pojawiającą się w fabule jest także Harry, człowiek niebezpieczny, uzależniony od wszystkiego, który wyszedł warunkowo z więzienia. Mieszka obecnie u Dealeya.

Rodzina Owensów posiada licznych przyjaciół. Wśród nich znajduje się Warren Johnson, który jest nieszczęśliwie zakochany w Dorin. Warren zawsze służy Owensom dobrą radą. Ken Heighly to mąż Dorin, który urodził się w Czechosłowacji jako Jiří i został przemycony w bagażniku trabanta do USA.

Serialowe perypetie doprowadziły do związku Jonathana z Harriet Ferguson. Była agentka FBI, Harriet została zatrudniona przez Jonathana Owensa do inwigilacji Dealeya. Wtedy była ona kochanką Dealeya, z którym ma córkę Jane. Jonathana i Harriet przestały łączyć tylko interesy i zrodziło się między nimi uczucie. Owensowie korzystają z usług niekonwencjonalnego lekarza rodzinnego doktora Dreyfusa. Jest lekarzem wszystkich specjalności i uważany jest za człowieka szalonego.

Kim są Spadkobiercy, czyli obsada kultowego serialu kabaretowego

 • Artur Andrus – pisarz, dziennikarz, artysta kabaretowy, człowiek orkiestra. Obdarzony wyjątkowym poczuciem humoru. Nikt tak jak on nie potrafi opowiadać dowcipów z kamienną twarzą. Mistrz Mowy Polskiej (2010). Odgrywa rolę Jonathana Owensa.
 • Robert Górski – Artysta kabaretowy, lider i autor większości tekstów Kabaretu Moralnego Niepokoju. Odgrywa główną rolę w serialu Ucho Prezesa oraz wciela się w rolę Jonathana Owensa i Billy’ego Ownes’a.
 • Robert Korólczyk – Współtwórca Kabaretu Młodych Panów, Dyrektor artystyczny Rybnickiej Jesieni Kabaretowej „Ryjek”. W serialu Spadkobiercy także gra rolę Jonathana Owensa.
 • Maria Czubaszek – Polska pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, dziennikarka i jurorka licznych przeglądów kabaretowych. Odgrywała rolę seniorki rodu, matki Jonathana Maggie Mekintosz Owens.
 • Marcin Wójcik – artysta kabaretowy znany z kabaretu Ani Mru-Mru. Odgrywa rolę Billy’ego Owens’a.
 • Joanna Kołaczkowska – Polska aktorka teatralna i kabaretowa oraz prezenterka radiowa. Od 2002 roku występuje z kabaretem Hrabi. W serialu Spadkobiercy wciela się w rolę córki Jonathana, Dorin Owens.
 • Michał Wójcik – polski artysta kabaretowy, jeden z członków kabaretu Ani Mru-Mru. Michał Wójcik to młodszy syn Jonathana, George Owens oraz Harry Ferguson, brat Harriet.
 • Wojciech Kamiński – polski aktor kabaretowy i stand-uper to Ken Heighly, narzeczony (później mąż) Dorin Owens. Gra tę postać także w odcinkach prezentowanych na przeglądach kabaretowych, które nie są nagrywane dla telewizji.
 • Janusz Rewers – polski artysta kabaretowy. W serialu kabaretowym Spadkobiercywciela się w postać Franka Dealeya.
 • Agnieszka Litwin – Artystka kabaretów Jurki i Szum. Grała w Rodzinie Trendych jako Babcia. W serialu Spadkobiercy gra rolę Harriet Ferguson.
 • Piotr Bałtroczyk – polski dziennikarz, poeta, piosenkarz, konferansjer, satyryk, prezenter telewizyjny i radiowy. Wcielił się w postać Johna McPhersona.
 • Wojciech Tremiszewski – aktor, reżyser, scenarzysta. Założyciel i koncepcyjny lider trójmiejskiego teatru improwizacji „W Gorącej Wodzie Kompani”. W serialu Spadkobiercy odgrywał rolę Warrena Johnsona.
 • Marek Grabie – polski satyryk i aktor kabaretowy, autor tekstów satyrycznych. Założyciel, lider i autor tekstów Kabaretu Marka Grabi oraz Kompanii Grabi. Marek Grabie to obłąkany Dr Dreyfus z serialu Spadkobiercy.

Site Footer