Kaśka Sochacka – Biografia – Życie i twórczość

Spis treści

Kaśka Sochacka to piosenkarka, która szturmem podbiła serca polskiej publiczności. Jej muzyka jest hybrydą inspiracji i doświadczeń ubranych w melodie z pogranicza popu i indie. Utwory Sochackiej łączą również mocniejsze brzmienia i folk, z którym jest związana od dziecka. Artystka tworzy proste, melodyjne i melancholijne piosenki, które na długo zapadają w pamięć. Jest często nazywana damską wersją Korteza. Nic w tym dziwnego, ponieważ twórczość obu artystów wypełniona jest ciepłem, wrażliwością, nostalgią i wyjątkowym klimatem.

Kaśka Sochacka – rodzina i edukacja

Katarzyna Sochacka urodziła się 15 kwietnia 1990 r. w Pradłach – niewielkiej wsi położonej w województwie śląskim. Już od najmłodszych lat była związana z muzyką. Jej ojciec gra na gitarze i trąbce, natomiast matka opiekuje się Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Korczycka” – zarówno Kaśka, jak i jej bracia oraz siostra przez lata byli jego częścią. Artystka uczęszczała do II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła studia ekonomiczne na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Po uzyskaniu dyplomu rozpoczęła studia podyplomowe z psychologii w biznesie.

Kaśka Sochacka – kariera muzyczna

W 2010 r. Kaśka Sochacka wzięła udział w trzeciej edycji talent show „Mam Talent!”. Udało jej się przejść do finału, jednak ostatecznie program wygrała Magdalena Welc. Trzy lata później artystka wydała dwie autorskie piosenki: „Czasu części pierwsze” i „Drzazga”. W 2013 r. wystąpiła z piosenką Marka Grechuty w programie „Przeszłość jest to dziś tylko cokolwiek dalej” (benefisie Dariusza Domańskiego), odbywającym się w Teatrze Ludowym w Krakowie.

W 2014 r. Kaśka Sochacka ponownie wzięła udział w talent show – tym razem w produkcji „Must Be the Music. Tylko muzyka”. Dostała się do półfinału. Choć nie udało jej się dotrzeć do finału, jej kariera nabrała tempa. Trzy lata później wydała utwór „Trochę tu pusto”, który został użyty jako zapowiedź serialu „Zawsze warto”. W 2019 r. nakładem Jazzboy Records, na rynek wyszła EP-ka pt. „Wiśnia”. Tytułowa piosenka zadebiutowała w audycji Piotra Stelmacha w radiowej Trójce, zdobywając szczyt listy przebojów 1981.

W 2021 r. ukazał się pierwszy solowy album Kaśki Sochackiej, pt. „Ciche dni”, który pokrył się platyną. W tym samym roku artystka wydała minialbum pt. „Ministory”. Co więcej, w 2021 r. kolejna z piosenek Kaśki, tym razem „Jeszcze” została wykorzystana w czołówce serialu telewizyjnego „Tajemnica zawodowa”. W 2023 r. ukazał się pierwszy koncertowy album artystki.

Inspiracje muzyczne Kaśki Sochackiej

Kaśka Sochacka tworzy klimatyczną muzykę, będącą mieszanką popu, rocku, muzyki alternatywnej oraz folku. Ogromny wpływ na jej twórczość miała nie tylko przygoda z zespołem pieśni i tańca, lecz także lata dziewięćdziesiąte. Jej ulubionymi wykonawcami byli: Edyta Bartosiewicz, Kasia Kowalska, Katarzyna Nosowska oraz zespoły Lady Pank i Perfect.

Kaśka Sochacka – „piosenkowa terapeutka”

Kaśka Sochacka to charyzmatyczna piosenkarka, która hipnotyzuje publiczność swoim lekko zachrypniętym głosem. Na scenie pozwala, aby muzyka mówiła sama za siebie. Nie potrzebuje kolorowej i roztańczonej oprawy. Śpiewa często z rękami splecionymi za plecami, niczym zawstydzona młoda dziewczyna. To jednak artystka kompletna, w której żyłach płynie muzyka. Nieważne, czy występuje sama, czy w duecie – jej głos wyróżnia się, choć jest niewymuszony i niezmanierowany. Na scenie prezentuje naturalny perfekcjonizm – bierze publiczność za ręce i przeprowadza ją przez klimatyczne wydarzenie muzyczne, które na długo pozostaje w ich pamięci.

Kaśka Sochacka nazywana jest „piosenkową terapeutką”, niektórzy nazywają ją damską wersją Korteza, a jeszcze inni mówią, że najlepiej i najpiękniej pisze o związkach i rozstaniach. Kaśka potrafi śpiewać o emocjach w taki sposób, że można je interpretować na różne sposoby, zawsze jednak z tym samym skutkiem – jej twórczość chwyta za serce i skłania do przemyśleń.

Kiedy była małą dziewczynką, chciała zostać księdzem. Po latach zrozumiała, co tak naprawdę fascynowało ją w tym zawodzie. Kilkuletnia Kaśka zazdrościła duchownemu tego, że wychodzi na podwyższenie, śpiewa i mówi do tłumu, a ludzie go słuchają i odpowiadają. Od najmłodszych lat pragnęła występować i dzisiaj jej marzenia się spełniają.

Kaśka Sochacka – nagrody

W 2021 r. Kaśka Sochacka wygrała plebiscyt Sanki organizowany przez Gazetę Wyborczą. To nagroda przyznawana najciekawszym, nowym twarzom w polskiej muzyce. Rok później zdobyła tytuł O!Lśnienie 2022. To prestiżowa nagroda przyznawana przez Onet i Miasto Kraków. Wygraną sumę 30 tysięcy złotych przeznaczyła na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

W 2022 r. artystka otrzymała kolejne wyróżnienie – dwa Fryderyki w kategoriach: Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Indie Pop (za płytę „Ciche Dni”). W 2023 r. Kaśka Sochacka została po raz kolejny laureatką Fryderyka, tym razem w kategorii Najlepsze Nowe Wykonanie piosenki „Ostatnia prosta” z Albo Inaczej.

Kaśka Sochacka w duetach

Na pierwszym albumie Kaśki Sochackiej można usłyszeć dwie piosenki, które wykonuje w duecie – „Dla mnie to już koniec” z Kortezem oraz „Boję się o Ciebie” z Vito Bambino. Jednym z głośniejszych duetów artystki był występ na Męskim Graniu w 2021 r., gdzie wykonała piosenkę „Ciche dni” wraz z Dawidem Podsiadło. Muzyk uzupełnił znakomity, naturalnie perfekcyjny występ Kaśki, dodając wokalizy. Całości towarzyszyła gra skrzypiec, dzięki czemu wystąpienie zyskało niezwykle klimatycznego, wręcz magicznego charakteru.

Jeśli uwielbiacie liryczną i melancholijną twórczość Kaśki Sochackiej, koniecznie wybierzcie się na jej koncert. Po „Kaśka Sochacka – lato 2023” przyszedł czas na kolejną trasę koncertową – „Kaśka Sochacka – Madison Tour”. Artystka pojawi się m.in. w Warszawie, Rybniku, Kaliszu czy Łodzi. Zaprezentuje swoje największe hity, a także nowości, które trafią na najnowszą płytę. Bilety na koncerty Kaśki Sochackiej i innych artystów znajdziecie w serwisie Biletyna.

Site Footer