Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

Polska Filharmonia Bałtycka - Gdańsk

ul. Ołowianka 1, 80-751 Gdańsk

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Paweł Domagała - Narnia Tour

 KUP BILET

Kasia Kowalska - MTV Unplugged Last Call

Wyprzedane

Muzykoterapia. Świąteczny relaks

 KUP BILET

Muzyka filmowa na święta … i nie tylko!

 KUP BILET

Andrzej Piaseczny - "Jeszcze zanim święta..."

 KUP BILET

Dziadek do orzechów - Royal Lviv Ballet

 KUP BILET

Mamma Mia

 KUP BILET

Winter Songs of Frank Sinatra

 KUP BILET

Wielka Gala Wiedeńska - Vivat Opera! Vivat Operetka!

 KUP BILET

Karuzela Gna ORKIESTROWO

 KUP BILET

Karuzela Gna ORKIESTROWO

 KUP BILET

Wielka Noworoczna Gala Wiedeńska Johann Strauss Show i Przyjaciele

 KUP BILET

Wszystkie Drogi Prowadzą do Rzymu - Sanremo na Bis

 KUP BILET

Koncert Wiedeński z Gwiazdami 2024

 KUP BILET

Koncert Wiedeński z Gwiazdami 2024

 KUP BILET

Koncert Wiedeński z Gwiazdami 2024

 KUP BILET

Wielka Gala Noworoczna - Koncert Wiedeński oraz Światowe Standardy Muzyki Rozrywkowej

 KUP BILET

Forever Young

 KUP BILET

Koncert Wiedeński - Johann Strauss Gala "W świecie operetki" - Gdańsk

 KUP BILET

Koncert Wiedeński - Johann Strauss Gala "W świecie operetki" - Gdańsk

 KUP BILET

Piotr Bałtroczyk Stand-up: Starość nie jest dla mięczaków

 KUP BILET

ABBA i INNI Symfonicznie

 KUP BILET

Aleja Rocka Symfonicznie

 KUP BILET

Wielka Gala Noworoczna - Koncert Wiedeński z Wiednia do Nowego Jorku

 KUP BILET

Czy pamiętasz? - koncert dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie w wykonaniu Piwnicy pod Baranami

 KUP BILET

The King of Swing II

 KUP BILET

Tre Voci.PL

 KUP BILET

Tre Voci.PL

 KUP BILET

Orkiestra z Odessy "Pod Dachami Paryża"

 KUP BILET

Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów

 KUP BILET

5-lecie 10 Tenorów

 KUP BILET

Najpiękniejsza Muzyka Filmowa

 KUP BILET

IRA Akustycznie

 KUP BILET

Piotr Cugowski - Trasa koncertowa "40 i 4"

 KUP BILET

Gregorian Grace

 KUP BILET

DLA CIEBIE MAMO

 KUP BILET
ZOBACZ WIĘCEJNiewielka wyspa Ołowianka, otoczona przez wody rzeki Motławy, co roku przyciąga miłośników znakomitej muzyki, niezapomnianych spektakli i ponadczasowych baletów. Polska Filharmonia Bałtycka to miejsce nie tylko do zobaczenia, ale także do przeżycia i wysłuchania.
Poznaj bliżej historię filharmonii, która powstała w budynkach dawnej elektrowni i sprawdź najciekawsze nadchodzące wydarzenia, w jakie obfituje repertuar.

Historia Polskie Filharmonii Bałtyckiej

Polska Filharmonia Bałtycka od samego początku jest ściśle powiązana z Miejską Orkiestrą Symfoniczną, która powstała w 1945 roku. W ciągu czterech lat zyskała ona status Państwowej Filharmonii Bałtyckiej i funkcjonowała wraz z Państwową Operą.
Aby poznać bliżej dzieje filharmonii, należy przenieść się do 1998 roku. Wtedy to nastąpił ostateczny rozłam filharmonii i opery w Gdańsku. Filharmonia otrzymała wtedy nową siedzibę przy ulicy Ołowianka 1, gdzie mieści się do dzisiaj.
Warto zatrzymać w miejscu, w którym znajduje się Polska Filharmonia Bałtycka. Gdańsk zasłynął z jego nowatorskiej realizacji. Budynek jest dawną elektrociepłownią. Został wybudowany w latach 1897-1898 przez firmę Siemens&Halske. Przez wiele lat służył w roli miejskiego kompleksu elektrowni.
Uwagę zwraca neogotycka fasada. Kiedy przyjrzysz się bliżej, dostrzeżesz charakterystyczne wieżyczki, rozety, dwie baszty, a także flanki. Pomimo tego, że budowla ucierpiała w trakcie II Wojny Światowej, została odbudowana i funkcjonowała do 1996 roku.
Tuż po tej dacie zdecydowano się na wyjątkową renowację kompleksu. Jej pomysłodawcą był dyrektor Roman Perucki. Prace trały do 2005 roku według projektu Marcina Kozikowskiego. W ciągu 9 lat udało się dostosować budynek elektrowni pod nowe zapotrzebowanie, jakim jest siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina. Zachowano jego neogotycką formę, jednocześnie wzbogacając ją o skandynawskie rozwiązania.
W środku znajduje się 4 sale. W tym:

  1. sala koncertowa (1100 miejsc)
  2. sala kameralna (180 miejsc)
  3. sala biała (180 miejsc)
  4. sala dębowa (100 miejsc)

Pomimo tego, że budynek Polskiej Filharmonii Bałtyckiej powstał niedawno, zdążył ugościć u siebie najznakomitszych artystów i dyrygentów z całego świata. Doskonała akustyka, ogromne możliwości organizacyjne, a także nowoczesne rozwiązania sprawiają, że miejsce to jest wyjątkowe dla teatralnego i muzycznego świata.
Obecnym dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku od 1993 roku jest Roman Perucki. Natomiast dyrektorem artystycznym od 2017 roku jest George Tchitchinadze.

Polska Filharmonia Bałtycka – repertuar

Chcesz doświadczyć tego, co może zaoferować prawdziwa filharmonia? Gdańsk zaprasza do siebie. Bilety kupisz na biletyna.pl. Wystarczy kilka kliknięć, aby zarezerwować miejsce na wybrane wydarzenie. Nie trać czasu na stanie w kolejkach i kup bilety online.
Co w najbliższym czasie możesz zobaczyć w filharmonii bałtyckiej? Repertuar obfituje w najznamienitsze wydarzenia. Symfoniczne brzmienia, klasyczny balet, a może kabaret? W Gdańsku znajdziesz to, czego szukasz.
Grand Orkiestra z Odessy „Pod Dachami Paryża” – chcesz wyruszyć w romantyczną i niezapomnianą podróż do Paryża? Usłysz najsłynniejsze utwory podczas spektaklu „Pod Dachami Paryża”.
Stare Dobre Małżeństwo – koncert wyczekiwany przez wielu fanów muzyki Krzysztofa Myszkowskiego. Legendarne utwory, folkowe ballady i piosenki poetyckie to najlepsze podsumowanie tego wydarzenia.
Kabaret Skeczów Męczących – Polska misja kosmiczna – uśmiej się do łez w filharmonii bałtyckiej. Nadchodzące wydarzenia to także występ znanych polskich grup kabaretowych.
Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu – Sebastian Riedel&Cree – jesteś fanem zespołu Dżem? Koniecznie odwiedź Gdańsk, aby wysłuchać na żywo utworów Ryszarda Riedla w wykonaniu Sebastiana Riedla i zespołu Cree.
Polski Balet Królewski – jeden z najbardziej klasycznych baletów, stworzonych przez Piotra Czajkowskiego. Zobacz go w wykonaniu zespołu Polskiego Baletu Królewskiego.
Repertuar Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wypełniony jest także innymi wydarzeniami, które możesz zobaczyć w najbliższym czasie: Kabaret Moralnego Niepokoju, Jacek Cygan „Odnawiam Dusze”, Krzysztof Cugowski z zespołem, Filharmonia Dowcipu – w programie: Co jest grane, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska i wiele innych. Odwiedź i przekonaj się sam.

Gdańsk inne wydarzenia