Słynne polskie teatry – 10 znanych teatrów w Polsce

Czym jest teatr? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Jednej iście filozoficznej odpowiedzi udzielił polski reżyser Jerzy Grotowski: „Gdy ktoś pyta mnie czym jest teatr, należy wymienić te elementy, bez których teatr nie może istnieć, bez których nie byłby teatrem-i to będzie definicja.” Aktorzy, spektakle, widownia, muzyka, światła- to wszystko mieści się w budynku, który często sam jest dziełem sztuki. Kompilacja doznań artystycznych z ciekawym miejscem i bogatą historią sprawiają, że widzowie wracają do domu bogatsi. Oto zestawienie dziesięciu znanych teatrów, które zachwycają nie tylko poprzez repertuar i grę aktorską na najwyższym poziomie, ale również przez ciekawą architekturę.

Spis treści

Teatr im Juliusza Słowackiego w Krakowie

Teatr im Juliusza Słowackiego jest jednym z najbardziej znakomitych przykładów eklektycznej architektury XIX wieku w Europie. Początkowo budowa teatru wywołała niemałe kontrowersje, gdyż w miejscu obecnego teatru znajdował się niegdyś średniowieczny kompleks klasztorny, który został zburzony na rzecz nowego budynku. Kampanię na rzecz ratowania zabytku, choć zakończoną niepowodzeniem, podjął Jan Matejko.

Wzorowana na Operze Wiedeńskiej i Paryskiej scena narodowa funkcjonuje pod Wawelem od 1893 roku. Wnętrze budynku zachwyca malarskimi dekoracjami Austriaka Antonego Tucha. Słynny obraz olejny, na którym widnieje wielka kurtyna jest dziełem Henryka Siemiradzkiego. Obraz przetrwał dwie wojny światowe.

spektakl w teatrze

Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie

Imponujących rozmiarów scena jest największa w Europie, a na świecie wyprzedza ją jedynie Opera w Pekinie. Największa sala im. Stanisława Moniuszki pomieści aż 1905 widzów. Pierwszy teatr w tym miejscu został wybudowany w latach 1825-33, ale został doszczętnie zniszczony w czasie II wojny światowej, następnie odbudowany nowej powiększonej formie. Styl architektoniczny budynku określany jest jako neoklasycystyczny.

Scena pod względem technicznym to prawdziwy majstersztyk. Posiada skomplikowane mechanizmy, które pozwalają na wystawianie spektakli o ogromnym rozmachu. Na głównej scenie znajdują się hydrauliczne dwupoziomowe zapadnie, scena obrotowa, 104 sztankiety do mocowania dekoracji, a wszystko to oświetlone jest 400 reflektorami.Duża powierzchnia sceny pozwoliła na realizację takich pomysłów jak wybudowanie basenu o pojemności 55 ton wody w sztuce „Latający Holender”.

W Teatrze Wielkim Operze Narodowej można zobaczyć takie przedstawienia jak „Madame Buttefrly”, „Carmen”, „Dziadek do Orzechów i Król Myszy „oraz „Halka”.

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

Przedwojenny kinoteatr „Capitol” wybudowany został w 1929 roku. Zaprojektowana przez berlińskiego architekta Friedricha Lippa budowla, uznawana była za najpiękniejszą w Europie Środkowej. Swoją modernistyczną formą przewyższała inne historyczne budynki ze starymi fasadami. Kompleks utrzymany był w stylu ekspresjonizmu, posiadał kilka pięter zdobionych podświetloną mozaiką z charakterystycznym różowym neonem.

W wyniku II wojny światowej gmach został częściowo zniszczony: stracił kilka kondygnacji, natomiast zachowała się widownia wraz ze sceną oraz część foyer. Aktywność budynku została wznowiona w 1946 roku, ale kapitalny remont przeprowadzono dopiero w 1989-90 roku. Dziś widownia Dużej Sceny Teatru Muzycznego Capitolu mieniąc się srebrem i złotem wygląda zupełnie jak w dniu otwarcia.

Teatr Rozrywki w Chorzowie

Siedziba teatru znajduje się w zabytkowym, pochodzącym z 1900 roku kompleksie, w którym funkcjonował niegdyś ekskluzywny, secesyjny hotel Graf Reden. Budynek Chorzowskiego Teatru Rozrywki został doceniony w konkursach za architektoniczną modernizację.

Teatr posiada bardzo szeroki repertuar i oferuje różnorodne spektakle teatralne, musicale i koncerty. Liczne wydarzenia przybliżają widzom sztukę- jednym ze sztandarowych i wartym zobaczenia jest spektakl „Skrzypek na Dachu„.

Teatr Wielki w Łodzi

Historia teatru zaczęła się w latach 50-tych XX wieku, kiedy to w mieście funkcjonowała już Opera Łódzka. Pierwszym z wydarzeń inaugurującym działalność instytucji był spektakl „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w 1954 roku. Jeden z największych teatrów w kraju i Europie specjalizujący się w wystawianiu oper, operetek, musicali i baletu. Druga pod względem wielkości scena operowa w Polsce-na widowni może przebywać jednocześnie 1070 osób. Wnętrze łódzkiego Teatru Wielkiego jest bardzo stonowane i eleganckie.

W tym momencie można kupić bilety na jubileuszowe spotkanie z artystami Piwnicy Pod Baranami, spektakl „Nerwica Natręctw„, „Ludzie inteligentni” oraz „Russian National Ballet Of Syberia Krasnojarsk.

Teatr Królewski w Starej Oranżerii

Jeden z kilku oryginalnych XVIII – wiecznych europejskich teatrów dworskich. Był to prywatny teatr króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który od 2015 roku należy do Bałtyckiej Trasy Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych. Zaprojektowany w 1788 roku przez Dominika Merliniego, usytuowany w Starej Oranżerii, teatr cudem uchronił się przed zniszczeniem podczas wojny. Teatr posiada zachwycające wnętrze z oryginalną dekoracją przedstawiającą XVIII – wieczną publiczność, która umieszczona jest tuż nad widownią.

Teatr Polski w Warszawie

Teatr Polski powstał na początku XX-ego wieku, który powstał z inicjatywy Arnolda Szyfmana. Budynek zaprojektowany był według najnowocześniejszych europejskich wzorców, z pierwszą w Polsce sceną obrotową, nowoczesną budką suflera, a także profesjonalną pracownią scenograficzną. Pierwszym wystawionym spektaklem, który tworzył repertuar teatru był „Irydion” Zygmunta Krasińskiego. Widownię zachwycał styl architektoniczny teatru cechujący się elegancją i pałacowym wdziękiem

Teatr Muzyczny Roma

Pierwotnie w obiekcie powstałym 1935 roku znajdował się Dom Akcji Katolickiej im. Papieża Piusa XI. Od początku istnienia budynku znajdowała się tam sala widowiskowa, gdzie promowana była kultura katolicka. Przekształcona w 1954 roku sala przypomina wyglądem rotundę z czasów starożytnego Rzymu, od czego wzięła się nazwa teatru. Obecnie teatr realizuje światowe klasyki musicalowe, propagując musical jako gatunek, co udaje się śpiewająco. Duża popularność wydarzeń w Teatrze Muzycznym Roma potwierdza wyprzedawanie miejsc na spektakle aż po ostatni bilet.

Malarnia, scena kameralna Teatru Polskiego w Poznaniu

Mieszkańcy Poznania są dumni z inwestycji zakończonej w 2011 roku. Całkowita przebudowa przestrzeni scenicznej, widowni, foyer oraz zaplecza technicznego nadała nowy nowoczesny wygląd małej scenie kameralnej Teatru Polskiego, która otwarta była w połowie lat 80 – tych. W centrum foyer stanął czarny prostopadłościan „black box”, który nawiązuje wyglądem do rodzaju sceny jaką jest Malarnia. W 2012 roku brała udział w konkursie ogłoszonym przez ArchDaily.com, walcząc o tytuł budynku roku. Projekt przygotowany przez ARPA Architektoniczną Pracownię Autorską Jerzego Gurawskiego oraz Trabendo s.c. robi ogromne wrażenie.Gdański Teatr Szekspirowski

Nowoczesny teatr otwarty w 2014 roku ma wyjątkowe zastosowania architektoniczne. Teatr dramatyczny jest pierwszym od ponad 20 lat zbudowanym w Polsce od podstaw tego typu przedsięwzięciem. Teatr Szekspirowski utworzono w miejscu dawnej Szkoły Fechtunku, która była pierwszym teatrem Rzeczpospolitej. Nazwa ma pochodzenie historyczne albowiem do XVII- wiecznej szkoły przyjeżdżali angielscy aktorzy wędrowni, którzy wystawiali głównie sztuki Szekspira.

Budynek jest architektoniczną perłą na skalę światową- posiada otwierany dach, który pozwala na wystawianie iście Szekspirowskich sztuk pod gołym niebem. Niebywała konstrukcja waży 160 ton i otwiera się w zaledwie 3 minuty. Zaawansowane technicznie rozwiązania pozwalają na zmianę układu sali automatycznie w trakcie przedstawienia. Zaplecze techniczne wyposażone jest także w zaawansowany system zapadni.

Site Footer