Vito Bambino – Biografia – Życie i twórczość

Spis treści

Vito Bambino to wszechstronny artysta – polski piosenkarz i tekściarz oraz niemiecki aktor. Swoją działalność artystyczną dzieli na dwa kraje – Polskę i Niemcy. Sam siebie określa Europejczykiem – uwielbia wielokulturowy aspekt naszego kontynentu. Vito Bambino znany jest przede wszystkim z zespołu Bitamina, który skradł serca słuchaczy swoimi eklektycznymi utworami. Artysta prowadzi również solową karierę. Jego pierwszy album „Poczekalnia” spotkał się z bardzo dobrym odbiorem.

Vito Bambino – kim jest?

Vito Bambino to tak naprawdę Mateusz Wojciech Dopieralski. Artysta urodził się 27 kwietnia 1988 r. w Katowicach. Kiedy miał niespełna 3 lata, jego rodzina wyemigrowała do Niemiec (Leverkusen). W domu Mateusza mówiło się po polsku. W szkole i na podwórku używał jednak j. niemieckiego. Miał i ma wielu przyjaciół – Greków, Włochów czy Hiszpanów. Jego żona jest w połowie Niemką i Sycylijką. To właśnie dlatego określa się jako Europejczyk – podkreśla swoją wielonarodowość, wielojęzyczność i wielokulturowość. W 2012 r. Vito Bambino ukończył niepubliczną szkołę aktorską Schule im Theater der Keller Köln w Kolonii. Jego przygoda ze sceną rozpoczęła się jednak znacznie wcześniej.

W 2003 r. zadebiutował w Düsseldorfie, w sztuce „Zamieszanie w krainie gier”. Grywał na scenie Düsseldorfer Schauspielhaus jeszcze przez długie lata. Na jego koncie pojawiło się również kilka ról w Theater der Keller. Dorobek artystyczny Vito Bambino został uhonorowany nagrodą teatralną dla młodych aktorów „Puck”. W 2012 r. rozpoczyna się nowy rozdział w życiu aktora – trafia do telewizji. Wcielił się w rolę Felixa Reisingera w jednym odcinków serialu kryminalnego SOKO Köln emitowanego przez telewizję ZDF.

W kolejnych latach Vito Bambino pojawiał się również w takich produkcjach serialowych jak: „Kobra – oddział specjalny” czy „Tatort”. Wystąpił również na dużym ekranie w komediodramacie „Die Kleinen und die Bösen” oraz „Fucking Berlin”.

Vito Bambino – kariera muzyczna

W dzieciństwie i latach młodzieńczych Mateusz Dopieralski odwiedzał Polskę latem i zimą. Uwielbiał przyjeżdżać w ojczyste strony szczególnie w czasie siarczystych mrozów, ponieważ bardzo lubił zapach dymu z palonego węgla, którego nie mógł uświadczyć w Niemczech.

Podczas jednej z wizyt, na obozie teatralnym, nastoletni Vito poznał Amara Ziembińskiego – początkującego perkusistę. Nastolatkowie od razu nawiązali nić porozumienia i zaczęli tworzyć wspólne utwory. Dwa lata później, w 2007 r., z Mateuszem skontaktował się Piotr Sibiński – raper, poeta i producent w jednej osobie. Zaprosił go do Kalisza, gdzie ten chętnie pojawił się wraz z Amarem.

Tak narodziła się Bitamina – zespół o eklektycznej muzyce i tekstach, które z jednej strony czarują poetyckimi metaforami spod pióra Sibińskiego. Z drugiej strony są hermetyczne, intrygujące i genialne w swojej prostocie. Szczerość i naturalność warstwy lirycznej Bitaminy to z kolei zasługa Dopieralskiego. W dużej mierze wynika ona z ograniczonego zasobu słów artysty, który dorastał na emigracji.

Vito Bambino jako część Bitaminy i solista

Pierwszy album Bitaminy „Listy do Janusza” został nagrany w 2013 r. w Kaliszu. Debiutanckie utwory młodych artystów są połączeniem psychodelicznego rapu w łagodnym i gładkim wydaniu. Kolejny krążek „C” powstawał w Kolonii, w udostępnionym przez siostrę Mateusza mieszkaniu. Natomiast „Plac zabaw” – album sentymentalny, ckliwy i oniryczny rodził się na skraju Puszczy Kampinoskiej, głównie w Nowym Secyminie.

Kariera młodego zespołu nabrała tempa, kiedy wydali singiel „Dom”, promujący płytę „Kawalerka” z 2017 r. To krążek symbolizujący przeistoczenie się z niedojrzałych chłopców i mężczyzn – wejście w dorosłość. Bitamina ma na swoim koncie jeszcze jeden album „Kwiaty i Korzenie” z 2019 r., który jest powrotem do sentymentalnych, ale nie do końca melancholijnych brzmień grupy.

W 2020 r. Vito Bambino rozpoczął karierę solową, czego przypieczętowaniem było wydanie albumu „Poczekalnia”. Choć nie był to rok łaskawy dla artystów, twórczość Dopieralskiego trafiła do szerokiego grona fanów. Jego drugi album „Pracownia” wyszedł w 2023 r. To bardzo ciekawa płyta, stworzona z wieloma cenionymi artystami, np. Ewą Bem, Dawidem Podsiadło czy Malikiem Montaną. „Pracownia” to nienachalna rozprawa o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, która zatrzymuje słuchacza na długi czas.

Vito Bambino – król featuringów

Vito Bambino to artysta, który zapraszany jest do wielu projektów popularnych polskich artystów. Największe hity, pojawiające się w radio lub w sieci, coraz częściej mają dopisane jego nazwisko. Na początku dograł się do utworu „Draka” Enveego, gdzie rapował również po niemiecku. Następnie zaśpiewał na płycie grupy Rasmentalism.

Kolejne lata to gościnne występy w utworach bardzo popularnych zespołów i artystów, takich jak PRO8L3M, Quebonafide, Paulina Przybysz, Kaśka Sochacka czy Natalia Schroeder. Jednym z największych hitów Vito Bambino jest z pewnością „Ale Jazz!”, który wydał wspólnie z sanah. Artyści wydali wspólnie jeszcze utwory „Mustang” oraz „oscar”.

Vito Bambino brał udział w kilku edycjach Męskiego Grania. W 2021 r. stworzył hymn festiwalu „I Ciebie też, bardzo” wraz z Darią Zawiałow oraz Dawidem Podsiadło. Dwa lata później wspólnie z Igo i Mrozem zaśpiewali również cieszący się dużą popularnością singiel „Supermoce”.

Co więcej, Vito Bambino pojawił się również na nietuzinkowej, pogrzebowej płycie grupy Polskie Znaki, w piosence „Niech monarchowie”. Nagrał także cover utworu „Ktoś mnie pokochał” Skaldów wraz z Kwiatem Jabłoni i Arturem Rojkiem.

Vito Bambino – unikalna postać na polskiej scenie muzycznej

Vito Bambino to bez wątpienia artysta o charakterystycznym i nietuzinkowym głosie, którego nie sposób pomylić z żadnym innym piosenkarzem. To właśnie swoją normalnością, otwartością i melancholią przyciąga coraz większe rzesze miłośników jego twórczości. W grupie i solo – Vito Bambino to zawsze gwarancja świetnych utworów. Bilety na koncerty artysty znajdziecie w Biletynie! Zapraszamy do śledzenia naszego serwisu!

Site Footer